A Field Guide to the BIRDS OF NORTH AMERICA.
Hft 1966, 340 s.,ill. by S. Singer.
Nr: 1982 Pris: 65 SEK
AVES AQUÁTICAS.
156 espécies, 308 fotografias a cores, 236 ilustrações, 156mapas de distribuição geográfica. + AVES TERRESTRES. 226 espécies, 447 fotografias a cores, 197 ilustrações, 227 mapas de distribuição geográfica. 2 dek. pappband, 286 s. + 288 s.
Nr: 1999 Pris: 100 SEK
BIRDS IN OUR LIVES.
Editor Alfred Stefferud. Dek. klotband 1966, 561 s., ill.4:o.
Nr: 2016 Pris: 75 SEK
BWP UPDATE. The Journal of Birds of the Western Palearctic. Shag, Greater Flamingo, Lesser Flamingo, Whooper Swan, Pink-footed Goose, Lesser Kestrel.
Soft Cover Volume 1, Number 1, April 1997. Oxford University Press.
Nr: 21500 Pris: 100 SEK
FÅGELÅRET 1993.
Hft 162 s., ill. Vår Fågelvärld, Supplement nr 21 1994.
Nr: 2071 Pris: 60 SEK
FÅGELÅRET 1995.
Hft 194 s., ill. Vår Fågelvärld, Supplement nr 25 1996.
Nr: 2073 Pris: 45 SEK
FÅGELÅRET 1997.
Hft 218 s., ill. Vår Fågelvärld, Supplement nr 30 1997.
Nr: 2075 Pris: 45 SEK
FÅGLAR I NORRBOTTEN.
Norrbottens natur nr 2 1970. Hft 175 sid. Några ill. Intressant historik över Norrbottens fågelfauna.
Nr: 2077 Pris: 45 SEK
FÅGLAR I NORRBOTTEN. Årgång 1 - 25. 1982 - 2006.
Inbundna i 8 blå klotband. Utgiven av Norrbottens Ornitologiska Förening.
Nr: 18718 Pris: 2000 SEK
FÅGLAR SOM HOBBY.
Illustrerat pappband 1976, tredje omarbetade upplagan. 324 sid., ill. Ryggen med ett svagt veck. 19 x 13 cm. När-Var-Hur-Serien. Forum.
Nr: 2078 Pris: 100 SEK
FÖRHANDLINGAR FRÅN FÖRSTA NORDISKA ORNITOLOGISKA KONGRESSEN, 1977. Proceedings of the First Nordic Congress of Ornithology, 1977.
Inbunden 1978, 252 sid., ill. ANSER, Supplement 3. Två pärmhörn lite stukade.
Nr: 2080 Pris: 120 SEK
Förteckning över MEDELPADS FÅGLAR.
Under redaktion av Olle Hedwall och Jan-Olof Hägglund. Andra omarbetade uppl. - Sundsvall 1989. Hft 128 s., ill.
Nr: 2081 Pris: 125 SEK
GRANDE ATLANTE DEGLI UCCELLI.
Dek. klotband 1975, 270 s., rikt ill. Instituto Geografico de Agostini - Novara.
Nr: 2095 Pris: 90 SEK
HANDBUCH DER VÖGEL MITTELEUROPAS.
Band I-III (mer utkom). Herausgegeben von Urs. N. Glutz von Blotzheim. Inb 1966 - 71, 483 + 534 + 503 + 943 s., ill. Behandlar Gaviiformes - Phoenicopteriformes, Anseriformes (1. Teil), Anseriformes (2. Teil) und Falconiformes. Skyddsomslagen solkade.
Nr: 2110 Pris: 350 SEK
HAWAII´S BIRDS.
Häftad 1981, third edition, 96 sid., ill.
Nr: 2115 Pris: 50 SEK
Aagaard, C. J. The Common Birds of Bangkok.
Dec. orig. cloth. Copenhagen, Chr. Backhausen, 1930. 240 pp. Ill. with black and white photographs. Binding slightly worn. Signed presentation copy.
Nr: 5864 Pris: 475 SEK
Adolfsson, Kristian & Cherrug, Stefan BIRD IDENTIFICATION.
Areference guide. Hft 1995, 379 s., lite ill. ANSER suppl. 37.
Nr: 1986 Pris: 130 SEK
Altman & Swift CHECKLIST OF THE BIRDS OF SOUTH AMERICA.
Hft 1989, second edition, 82 s.
Nr: 1991 Pris: 50 SEK
An Old Bushman (H. E. Wheelwright) A SPRING AND SUMMER IN LAPLAND, with notes on the fauna of Luleå lapmark.
London 1864, 407 sid., 1:a upplagan. Nytt "halvfranskt" band, (renskinn). Ornitologi sid. 243-386.
Nr: 1984 Pris: 3000 SEK
Anthon, Henning FORUMS FÅGELBOK.
Illustrerat pappband 1984, tre delar i en volym, 196 + 239 + 167 sid., rikt ill. i färg och svartvitt. Tre huvudavsnitt: 1. Fåglar från skog, snår och trädgård. 2. Fåglar från hav, insjö och myr. 3. Fåglar från fält, hed och fjäll.
Nr: 14900 Pris: 150 SEK
Anthon, Henning & Boëtius, Jan Nordiske fugle. ROVFUGLE, HÖNSEFUGLE, DUER, GÖGEFUGLE, UGLER, NATRAVNEFUGLE, SEJLERFUGLE, SKRIGEFUGLE og SPAETTEFUGLE.
Häftad 1953, 181 sid., ill. bl. a. helsides i färg. Ouppskuren. Gyldendal.
Nr: 1994 Pris: 180 SEK
Armani, Gilbert C. GUIDE DES PASSEREAUX GRANIVORES EMBERIZINES,
Hft 1985, 416 s., ill. de 28 planches en couleurs par láuteur. Snitten något putsade, några sidor med fläckar.
Nr: 1996 Pris: 185 SEK
Armani, Gilbert C. GUIDE DES PASSEREAUX GRANIVORES. Fringillinés, Carduélinés, Cardinalinés.
Häftad 1983, 262, (2) sid., färgill. 19,5 x 12,5 cm. Delachaux & Niestlé.
Nr: 15245 Pris: 100 SEK
Armstrong, Edward A. THE BEHAVIOUR OF BIRDS IN CONTINUOUS DAYLIGHT.
Extrakt ur IBIS, 96 (1954): 1 - 30. (30 sid.) klammerhäftad utan omslag. Presentation copy.
Nr: 21849 Pris: 50 SEK
Armstrong, John S. Hand-list to the BIRDS OF SAMOA.
Blue cloth 1932, 91 pp. Worn dustjacket. 18,5 x 13 cm. John Bale, Sons & Danielsson, Ltd.
Nr: 15244 Pris: 250 SEK
Audubon, J. J. THE ORIGINAL WATER-COLOUR PAINTINGS FOR THE BIRDS OF AMERICA.
Reproduced for the first time from the collection at The New-York Historical Society. Introduction by Marshall B. Davidson. Michael Joseph Ltd. and the connoisseur. Publisher's cloth 1966, 431 colour plates (many foldouts). 2 volumes in a slipcase.
Nr: 1997 Pris: 1400 SEK
Bailey, Alfred BIRDS OF ARCTIC ALASKA. A compiled list of the birds of arctic Alaska.
The Colorado Museum of Natural History April 1, 1948. 317 pp., ill. Nytt mörkblått halvklotband, främre omslaget medbundet. 25 x 17,5 cm.
Nr: 7052 Pris: 475 SEK
Bannerman, David Armitage THE BIRDS OF WEST AND EQUATORIAL AFRICA.
Cloth 1953, 1526 pp., with 30 colour and 24 black and white plates and 433 figures in the text. Utan skyddsomslag, vol 1 med främre pärmen lite småfläckig. Exlibris Sven Wahlberg.
Nr: 2000 Pris: 400 SEK
Barth, Rudolf DAS TAUBENBUCH. Rassetauben und Taubenrassen.
Illustrerat klotryggsband 1963, 2. überarbeitete, erweiterte Auflag. 239, (1) sid., rikt ill. Bandet något nött, hörnen lite sukade. 24,5 x 17 cm. VEB Deutscher Landwirtschaftsverlag.
Nr: 337 Pris: 150 SEK
Beebe, William A MONOGRAPH OF THE PHEASANTS.
Published under the auspices of the New York Zoological Society by Witherby & Co. Folio, 1918 - 22, four volumes, 90 coloured plates by Thorburn, Grönvold, Lodge and others, 88 photographs, map. Original maroon cloth, limited to 600 numbered copies, a fine set. "An elaborate, sumptuous work describing in detail, so far as known, the appearance and habits of all the species of pheasants. Special expeditions were made by the author to secure the materials on which this work is based. The illustrations, including potraits of birds and photographs of habitat and scenery in the ranges of the various species, add much to the beauty and value of the volumes". (Zimmer p. 49-50). Anker 31, Nissen IVB 84.
Nr: 19472 Pris: 56000 SEK
Bendire, Charles LIFE HISTORIES OF NORTH AMERICAN BIRDS,
with special reference to their breeding habits and eggs with twelve litographic plates. Washington 1892. 446 s., 12 plr. med äggavbildningar. Smithsonian institution. United States National Museum. Special Bulletin No. 1. Nytt "halvfranskt" band.
Nr: 2006 Pris: 2000 SEK
Bent, Arthur C. LIFE HISTORIES OF NORTH AMERICAN BLACKBIRDS, ORIOLES TANAGERS AND ALLIES.
Hft 1958, 547 s., 37 plates in black and white. United States National Museum Bulletin 211.
Nr: 2007 Pris: 150 SEK
Bent, Arthur C. LIFE HISTORIES OF NORTH AMERICAN JAYS, CROWS AND TITMICE.
Order Passeriformes. Hft 1946, 495 s., 68 plates in black and white. Ouppskuren, nött omslag. United States National Museum Bulletin 191.
Nr: 2008 Pris: 90 SEK
Bergman Sucksdorff, Astrid TRANORNA VID HORNBORGASJÖN.
Häftad 1971, (32) sid., rikt fotoill. Namnteckning på omslagets framsida. Annars i bra skick. 22,5 x 18 cm. Pamir Production AB
Nr: 19887 Pris: 80 SEK
Bergman, Bengt FÅGLARNA I TRAKTEN AV VIRLÅNGEN, EN KOLMÅRDSSJÖ I SYDVÄSTLIGASTE SÖRMLAND.
Särtryck ur Fauna och Flora 1951, sid. 67 - 78, ill. Dedikationsex.
Nr: 2009 Pris: 45 SEK
Bergström, Mats Åke & Lundevall, Carl-Fredrik VÅRA VANLIGASTE FÅGLAR.
Illustrerat pappband 1988, 203, (1) sid., rikt ill. 27 x 20 cm. ICA bokförlag.
Nr: 2011 Pris: 125 SEK
Berlepsch, Hans von MANUEL de PROTECTION DES OISEAUX en général, ses motifs et les moyens de la réaliser.
Originalklotband 1900, 89 sid., ill. (fågelholkar) + 8 färgplanscher (fåglar). Bandet med några ljusa fläckar.
Nr: 9561 Pris: 450 SEK
Berlepsch, Hans von OM FÅGELSKYDDET. Hvarför det är nödvändigtoch huru det bör utföras.
Översättning och bearbetning af C. J. Gardell. Originalklotband 1910, 66 sid., ill. + 6 kolorerade planscher.
Nr: 2014 Pris: 750 SEK
Berlepsch, Hans von & Hartert, Ernst ON THE BIRDS OF THE ORINOCO REGION.
From Novitates Zoologicae, Vol IX. April 1902. 134 pp. + 1 handcoloured plate (plate 11, 1. Xenopsaris Albinucha (Burm.) 2. Thripophaga Cherriei Berl. & Hart. 3. Saltator Orenocensis Lafr.) by J. G.Keuleman. First page with some minor spotting. Rebound in a red cloth.
Nr: 11049 Pris: 950 SEK
Bernhoft-Osa, A. NOEN TREKKOBSERVASJONER FRA LISTA HØSTEN 1949.
Saertrykk av Stavanger Museums Årbok 1950, 9 sid.
Nr: 2015 Pris: 25 SEK
Bezley, Mitchell (red.) FÅGLAR OCH FÅGELIV I EUROPA.
Inbunden 1977, 258 sid., mycket rikt ill. i färg. Utbredningskartor. Utan skyddsomslag. 29 x 20,5 cm. Wahlström & Widstrand.
Nr: 16253 Pris: 100 SEK
Blake, Emmeth R. MANUAL OF NEOTROPICAL BIRDS.
Vol. 1. Spheniscidae (Penguins) to Laridae (Gulls and Allies). Inb 1977, XLIX, 674 s., Ill. i färg och vartvitt. Spår efter borttagen inplastning på pärmens insida.
Nr: 2019 Pris: 225 SEK
Blomgren, Arne FÅGLAR I NORDANSKOG.
Inbunden 1958, 138 s., ill. med fotografier av författaren. Lite nött skyddsomslag. KF:s bokförlag.
Nr: 5897 Pris: 150 SEK
Blomgren, Arne LAVSKRIKA.
Inbunden 1964, 145, (1) sid., ill. Skyddsomslaget något nött och tejplagat. Dedikationsex. Bonniers.
Nr: 2021 Pris: 140 SEK
Blomgren, Arne SÅNGSVAN.
Illustrerat pappband 1974, 157 sid. Fotoill. av förf. Ryggen blekt. Bonniers.
Nr: 2023 Pris: 80 SEK
Bologna, Gianfranco FÅGLARNAS VÄRLD.
Inb 1979, 254 s., rikt ill. Översättning och bearbetning Bertil Wahlin.
Nr: 2024 Pris: 60 SEK
Brandt, H. ALASKA BIRD TRAILS. Adventures of an Expedition by Dog Sledge to the Delta of the Yukon River at Hooper Bay.
Gilt decorated cloth. 1943. 464 pp. 12 colour plates by Allan Brooks and Edward Kalmbach. Black and white ill. 4:o. A bit loose in binding.
Nr: 2026 Pris: 1950 SEK
Brehm, A. E. DAS LEBEN DER TIERE. DIE VÖGEL. Neu bearbeitet und mit Anmerkungen versehen von Fritz Bley.
Skinnryggsband med ryggförgyllning. Utan år, 413, (1, 2 förlagsreklam) sid., ill. Med 33 bilder i texten. Bandet lite nött, 2 pärmhörn något mer. 19 x 13,5 cm. Deutsche Buch-Gemeinschaft.
Nr: 16268 Pris: 100 SEK
Breife, Bertil m.fl. SÄLLSYNTA FÅGLAR I SVERIGE.
Illustrerat pappband 1990, 214 sid., rikt ill. Vår Fågelvärld Supplement 13.
Nr: 16047 Pris: 160 SEK
Brown, Bryan T. m.fl. BIRDS OF THE GRAND CANYUON REGION.
An annotated checklist. Hft 1984, second edition. 54 s., map.
Nr: 2029 Pris: 65 SEK
Bruun, Bertel - Delin, Håkan - Svensson, Lars m. fl. ALLA EUROPAS FÅGLAR I FÄRG. En fälthandbok.
Häftad 1989, 8:e upplagan,316 sid., rikt ill., utbredningskartor. 19 x 11,7 cm. Bonnier Alba.
Nr: 21495 Pris: 90 SEK
Bruun, Bertel - Delin, Håkan - Svensson, Lars m. fl. ALLA EUROPAS FÅGLAR I FÄRG. En fälthandbok.
Häftad 1994, 316 sid., rikt ill., utbredningskartor. 9:e reviderade upplagan. 19 x 11,7 cm. Bonnier Alba.
Nr: 8714 Pris: 125 SEK
Bruun, Bertel (text) & Singer, Arthur, (ill.) DE EUROPEISKA FÅGLARNA I FÄRG.
Inbunden 1970, 320, (1) sid. 516 arter avbildade, 448 kartor. 30 x 21 cm. Skyddsomslaget något nött. Bonniers.
Nr: 2033 Pris: 175 SEK
Butler, A. G. BIRDS OF GREAT BRITAIN AND IRELAND. Order Passeres, complete in two volumes.
Half morocco, gilt titles on spine, top edges gilt. 2 vols. 4to. 210, +215 s., with 107 fine colour plates of birds by H. Gronvold and 8 of eggs by F.W. Frohawk. Publisher: Brumby & Clarke, 1907-8. Spine of vol. 1 is faded. One tissuegard is missing, and three are a bit damaged. A reprint with additions from the first 2 volumes of the 1896-99 work.
Nr: 6356 Pris: 6800 SEK
Butler, Thomas Y. THE BIRDS OF ECUADOR AND THE GALAPAGOS ARCHIPELAGO.
A checklist of all the birds known in Ecuador and the Galapagos archipelago and a guide to help locate and see them. Softcover 1979, IX - X, 68, Xi - XVIII pp., ill. with 18 plates. Ramphastos Agency.
Nr: 2037 Pris: 60 SEK
Casta, Stefan (text) & Jonsson, Roland (ill.) FÅGLAR OM VÅREN. Våra vanligaste flyttfåglar mellan mars och midsommar.
Illustrerat pappband 1989, 211 sid., rikt ill. 25,5 x 19,5 cm. Wahlström & Widstrand.
Nr: 2039 Pris: 140 SEK
Cave, Francis O. & Macdonald, James D. BIRDS OF THE SUDAN. Their identification and distribution.
Original blue cloth 1955, XXVII, 444 pp., ill. 12 coloured plates by D.M.Reid Henry, twelve pages of black and white photographs. 2 maps. Binding slightly worn. No dustwrapper. A small number of annotations in margin. Oliver and Boyd.
Nr: 20019 Pris: 450 SEK
Chapman, Frank M. THE DISTRIBUTION OF BIRD-LIFE IN ECUADOR. A Contribution to a Study of the Origin of Andean Bird-Life.
Bulletin of the American Museum of Natural History. Volume LV, 1926. Original cloth, slightly worn and back of book faded. New York 1926, 784 pp., ill. with XXX plates and 20 text figures. Dedikationsex. till Dr. Einar Lönnberg, samt dennes exlibris. Medföljer gör ett maskinskrivet brev (halv sida), från Einar Lönnberg till S. Durango, rörande Ortolansparven.
Nr: 8990 Pris: 1450 SEK
Chasen, Frederick Nutter A handlist of MALAYSIAN BIRDS.
A systematic list of the birds of the Malay Peninsula, Sumatra, Borneo and Java, including the adjacent small islands. Inb Singapore 1935, 388 s., utvikbar karta. Interfolierad, lite noteringar och förbockningar.
Nr: 2041 Pris: 550 SEK
Collar, Crosby & Stattersfield BIRDS TO WATCH 2.
The World List of Threatened Birds. Hft 1994, 407 s. Bird Life Conservation Series No. 4
Nr: 2042 Pris: 125 SEK
Collett, R. NORGES FUGLE.
3 nya klotb. 596+610+415 s., ill. Några smärre stplr.
Nr: 2043 Pris: 2200 SEK
Couzens, Dominic FÅGLAR. Alla Europas fåglar, deras liv och beteende.
Inbunden 2006, 336 sid., rikt ill. Utbredningskartor. Skyddsomslag. Fint skick. 29 x 26 cm. Wahlström & Widstrand.
Nr: 17125 Pris: 200 SEK
Davies, S. J. J. F. & Rowell, C. H. Fraser OBSERVATIONS ON THE REDWING IN SWEDISH LAPLAND.
Printed, stapled wrappers 1956, pp. 242 - 248, 1 figure, 3 table, Signature. Reprinted from "Bird Study" Vol. 3, No. 4.
Nr: 21751 Pris: 50 SEK
Davis, L. Irby A field guide to the BIRDS OF MEXICO AND CENTRAL AMERICA.
Softcover 1972, 282 pp. + 48 colourplates. Binding slightly worn. University of Texas Press, Austin and London.
Nr: 2201 Pris: 125 SEK
Delacour, J. THE WATERFOWL OF THE WORLD.
Dec. cloth. 1954-64. 4:o. 66 col. plates by Peter Scott, distribution maps, dust wrappers. 4 vol.
Nr: 2050 Pris: 4500 SEK
Delin, Håkan & Svensson, Lars FÄRGFOTOGUIDEN ÖVER ALLA EUROPAS FÅGLAR.
Inbunden 2007, 288 sid. Ill. med över 1300 färgfotografier. Utbredningskartor. Skyddsomslag. Bra skick. 28,5 x 22 cm. Bonniers.
Nr: 19711 Pris: 150 SEK
DuPont, John E. PHILIPPINE BIRDS.
Inb 1971, 480 s., with colorill. by George Sandström. Delar av skyddsomslaget inlimmade innanför främre och bakre pärmen. Inplastat ex.
Nr: 2051 Pris: 150 SEK
Durango, Sigfrid FÅGLARNA I FÄRG.
Häftad 1996, 254 sid., rikt ill. Namnteckning. Färgserien. Norstedts.
Nr: 23114 Pris: 90 SEK
Durango, Sigfrid OM SILVERTÄRNANS HÄCKNINGSSAMHÄLLEN OCH SOCIABILITETEN MELLAN DENNA ART OCH ANDRA FÅGLAR.
Särtryck ur svensk Faunistisk Revy n:r 4. Klammerhäftad 1945, 13 sid., ill. Dedikationsex.
Nr: 2052 Pris: 45 SEK
Edwards, Ernest P. A FIELD GUIDE TO THE BIRDS OF MEXICO.
Softcover 1972, 300 pp. + 24 coloured plates.
Nr: 2054 Pris: 125 SEK
Ekbohrn, Ossian ORNITOLOGISKA IAKTTAGELSER ÅR 1887 VID SANDHAMN OCH I DESS OMNEJD.
Häftad Stockholm 1889, 78 sid. 21,5 x 14 cm. Bihang till K. Svenska Vet.-Akad. Handlingar. Band 15. Afd. IV. N:o 8.
Nr: 11387 Pris: 250 SEK
Eklundh, Carin KVALITATIVA OCH KVANTITATIVA UNDERSÖKNINGAR AV FÅGELFAUNAN PÅ HALLANDS VÄDERÖ 1937. Med bihang: Ytterligare uppgifter om vertebratfaunan på Hallands Väderö.
Häftad Uppsala 1938, 43 sid., med 23 textbilder. K. Svenska Vetenskapsakad. Skrifter i Naturskyddsärenden Nr 35.
Nr: 21576 Pris: 120 SEK
Ekman, sven ORNITOLOGISKA IAKTTAGELSER I TORNE LAPPMARK.
Översigt af Kongl. Vetenskaps Akademiens Förhandl. 1900. N:o 8. Stockholm. Sid. 1013 - 1018. Fint skick.
Nr: 21971 Pris: 150 SEK
Enemar, Anders SMÅFÅGELFAUNANS TÄTHET OCH SAMMANSÄTTNING I NÅGRA SKOGSBIOTOPER LÄNGS ÖVRE VINDELÄLVEN ÅR 1963.
Särtryck ur Fauna och Flora 1964, 23 sid., ill. Några smärre fläckar.
Nr: 2056 Pris: 40 SEK
Etchécopar, R. D. & Hüe, Francois THE BIRDS OF NORTH AFRICA from the Canary Islands to the Red Sea.
Publishers cloth 1967, XX, 612 pp., ill. + XXIV colour plates. Translated by P. A. D. Hollom. Illustrated by Paul Barruel. First 14 leaves with a small tapemended tear i lower margin. No dust jacket. Signature.
Nr: 21504 Pris: 200 SEK
FAKTA i NÄRBILD FÅGLAR. Fåglarnas spännande värl i närbild - deras utveckling, beteende, miljö och hemliga liv.
Dekorerat pappband 1990, 64 sid., rikt ill. i färg. 28,5 x 22,3 cm. Bonniers.
Nr: 8952 Pris: 95 SEK
Felix, J. & Hisek, K. Tidens stora bok om EUROPAS FÅGLAR.
Inbunden 1987, 318 sid., rikt ill. Skyddsomslag. Bra skick. 30 x 22,5 cm. Tidens förlag.
Nr: 14705 Pris: 150 SEK
Ffrench, Richard A Field Guide to the BIRDS OF TRINIDAD & TOBAGO.
Soft cover 1995, XVII, (3), 426 pp., ill. + 29 colour plates. + IX portraits in colour by Don R. Eckelberry. + Ffrench, Rickard: Birds of Trinidad and Tobago. Soft cover 1996, 87 pp., ill. in colour. Cover slightly worn. Caribbean Pocket Natural History Series.
Nr: 21494 Pris: 200 SEK
Finnilä, Carl ORNITOLOGISKA IAKTTAGELSER UNDER EN RESA INOM SODANKYLÄ LAPPMARK SOMMAREN 1913.
Häftad 1913, 54 sid.+utvikbar karta. Stämplar, ryggen förstärkt med en klotremsa. Acta Societatis pro Fauna et Flora Fennica, 38. N:o 3.
Nr: 2058 Pris: 225 SEK
Fisher, James FÅGLAR.
En vägledning i fågelstudiets teknik. Hft 1955, 223s., ill. Svensk upplaga redigerad av Carl-Fredrik Lundevall.
Nr: 2061 Pris: 85 SEK
Flint, P. R. & Stewart, P. F. THE BIRDS OF CYPRUS.
An annotated check-list. Hft 1983, 174 s. B.O.U. Check-list No. 6.
Nr: 2062 Pris: 80 SEK
Forshaw, Joseph M. & Cooper, William T. (ill.) PARROTS OF THE WORLD.
Nytt skinnryggsband. Published by T. F. H. Publications 1977, 584 sid., ill. i färg. Utbredningskartor. First published 1973. 32 x 25 cm.
Nr: 22754 Pris: 700 SEK
Gallagher, Michael & Woodcock, Martin M. THE BIRDS OF OMAN.
Inb 1980, 310 s., ill. Huvuddelen av skyddsomslaget är inlimmat i början och slutet av boken.
Nr: 2084 Pris: 475 SEK
Génbøl, Benny & Staav, Roland ROVFÅGLAR I EUROPA Nordafrika och Mellersta Östern.
Illustrerat pappband 1986, 383 sid., ill. Utbredningskartor. Två pärmhörn lätt stukade. Norstedts Färgserien.
Nr: 21499 Pris: 110 SEK
Gensböl, Benny ROVFÅGLAR I EUROPA.
Illustrerat pappband 2006, fjärde reviderade och utökade upplagan. 401 sid., rikt ill. Skyddsomslag. 22 x 15,5 cm. Prisma.
Nr: 15343 Pris: 250 SEK
Gertz, Otto STORKEN I SKÅNE. Några uppgifter om dess forna förekomst.
Särtryck ur Skånes Natur, Skånes Naturskyddsförenings Årsskrift, 1926 - 27. Sid. 98 - 102.
Nr: 21603 Pris: 30 SEK
Gertz, Otto STORKENS ANKOMST OCH BORTFLYTTNING I SKÅNE.
Särtryck ur Skånes Natur, Skånes Naturskyddsförenings Årsskrift, 1930. Sid. 49 - 54, 1ill.
Nr: 21602 Pris: 45 SEK
Gidstam, Björn & Wahlin, Bertil FÅGLAR. En fälthandbok.
Häftad 1986, andra upplagan. 295, (1) sid., rikt ill. Bandet lätt solkat. 19,5 x 12 cm. Norstedts.
Nr: 15020 Pris: 75 SEK
Gilham, E. H. & Homes, R. C. THE BIRDS OF THE NORTH KENT MARSHES.
Inb 1950, 320 s.. With six ill. of the area, seventeen photographs of typical birds or rare visitors, and two maps. Skyddsomslag.
Nr: 2085 Pris: 225 SEK
Gill, E. Leonard A FIRST GUIDE TO SOUTH AFRICAN BIRDS.
Inb 1950, 239 s., Ill. by the author and his sister. Fourth edition. Blekt rygg med en liten fläck. Utan skyddsomslag.
Nr: 2086 Pris: 65 SEK
Glenister, A. G. THE BIRDS OF THE MALAY PENINSULA, SINGAPORE & PENANG
Hardbound 1959, 282 pp., 78 birds in colour and monochrome by Elizabeth M. E. Glenister and 74 text ill. and photographs by the author. Dustwrapper worn and faded. Edges slightly soiled.
Nr: 2088 Pris: 125 SEK
Goodwin, Derek & Gillmor, Robert (illustrations) CROWS OF THE WORLD. An authoritative guide to all 116 species of the crow family, including jays, magpies, rooks and the raven.
Inbunden 1976, 354 s., ill. with three color plates and black and white drawings in the text. Främre delen av skyddsomslaget inlimmat på främre försättsbladet. 28 x 22 cm.
Nr: 2091 Pris: 200 SEK
Granvik, Hugo Contributions to the knowledge of the EAST AFRICAN ORNITHOLOGY. Birds collected by the Swedish Mount Elgon expedition 1920
Journal für Ornithologie, 71. Jahrgang, Berlin 1923. (4), 280 sid. + 11 planscher varav 5 i färg. Stämpel på titelbladet. Nytt blått halvklotband.
Nr: 5546 Pris: 500 SEK
Grill, J. W. OM EN SÅNGSVAN I FÅNGENSKAP.
Extrakt ur Öfversigt af KVA:s Förhandlingar 1863. N:o 1. 3 s., nytt marmorerat omslag.
Nr: 2096 Pris: 95 SEK
Gudmundsson, Finnur STRAUMENDUR (Histrionicus histrionicus) Á ÍSLANDI.
Hft 1971, 98 s., ill. Summary in english (15 p.p.). The Harlequin Duck in Iceland.
Nr: 2100 Pris: 85 SEK
Guldberg, F. O. FRÅN FOGLARNES VERLD. Naturhistoriska skisser.
Stockholm 1881, (6), 98 sid., ill. med 8 färgtryckta planscher. Några smärre fläckar. Exlibris. Öfversättning från norskan af P. De Laval. Nytt halvklotband, omslaget medbundet.
Nr: 16981 Pris: 500 SEK
Gyldenstolpe, Nils ZOOLOGICAL RESULTS OF THE SWEDISH EXPEDITION TO CENTRAL AFRICA 1921. Vertebrata I. BIRDS.
Uppsala 1924. Almqvist & Wiksells Boktryckeri -A.-B., 326 pp., 1 folded map, 2 coloured plates and 16 figures in the text. Kungl. Svenska Vetenskapsakademiens Handlingar, tredje serien. Band 1. N:o 3. Rebound in dark green cloth. First half of the book is waterstained and a bit wrinkled in upper margin.
Nr: 7055 Pris: 950 SEK
Haartman, Lars von DER TRAUERFLIEGENSCHNÄPPER.
III. Die Nahrungsbiologie. Hft 1954, 96 s., mit 38 tabellen, 21 diagrammen, 1 figur und 8 photographien. Acta Zoologica Fennica 83.
Nr: 2102 Pris: 85 SEK
Haartman, Lars von ZUR BIOLOGIE DER WASSER- UND UFERVÖGEL IM SCHÄRENMEER SÜDWEST-FINNLANDS.
Hft 1945, 120 s., mit 31 tabellen, 12 diagrammen, 12 karten, 7 abbildungen und 1 kartenbeilage. Acta Zoologica Fennica 44.
Nr: 2104 Pris: 95 SEK
Harper/Kinsky SOUTHERN ALBATROSSE AND PETRELS.
An identification guide. Hft 1978, 116 pp., ill.
Nr: 2111 Pris: 50 SEK
Hartman, Carl GEFLETRAKTENS FOGLAR samt jemförelse mellan denna och några andra trakter af mellersta Sverige med afseende på vissa ornithologiska förhållanden.
Häftad Stockholm 1859, 31, (1 blank) sid. Ouppskuren. Blankt omslag, lagd i nytillverkad kassett. 22,5 x 14 cm. Tryckt hos J. & A. Riis.
Nr: 16141 Pris: 900 SEK
Hasselgren, Henrik OM ETT NATURLIGT FÅGELSYSTEM. Fotadt på vadareklassen och från oologiska synpunkter.
Häftad Uppsala 1914, 44 sid., med en plansch och tyskt referat. Ett par biblioteksstämplar. Gammal namnteckning på omslagets framsida. Omslaget något nött. 19,5 x 13 cm.
Nr: 10541 Pris: 100 SEK
Hassler, Adolf ANTECKNINGAR OM FROSTVIKENS (norra Jämtland) FÅGELFAUNA FRÅN 10-ÅRSPERIODEN 1905 - 1914.
Särtryck ur Fauna och Flora 1914, sid. 241 - 257. Dedikationsex. Omslaget delvis något gulnat.
Nr: 21581 Pris: 95 SEK
Heintze, Aug. ANTECKNINGAR OM HIRUNDO URBICA.
Särtryck ur Fauna och Flora 1913, sid. 205 - 217, kartskiss och 2 tabeller. Omslaget delvis mörknat.
Nr: 21756 Pris: 125 SEK
Heinzel - Fitter - Parslow FÅGLARNA I EUROPA. Nordafrika och Mellersta Östern.
Häftad 2000, femte upplagan, omarbetad och utökad 1998. 384 sid., rikt ill. Nyskick. 19 x 12 cm. Prisma.
Nr: 12414 Pris: 150 SEK
Heinzel - Fitter - Parslow FÅGLARNA I EUROPA. Nordafrika och Mellersta Östern.
Illustrerat pappband 1972, 320 sid., rikt ill. svensk bearbetning av Carl-Fredrik Lundevall. Fälthandbok. Almqvist & Wiksell.
Nr: 2120 Pris: 75 SEK
Henry, G. M. a Guide to the BIRDS OF CEYLON.
Publishers cloth 1971, XL, 457 pp., Illustrated by the author with 30 half-tone plates of which 27 are coloured and 136 black-and-white drawings. No Dust jacket. Spine faded. Signature. Oxford University Press.
Nr: 21502 Pris: 70 SEK
Hoffmann, Klaus VERSUCHE ZU DER IM RICHTUNGSFINDEN DER VÖGEL ENTHALTENEN ZEITSCHÄTZUNG.
Sonderabdruck aus Zeitschrift für Tierpsychologie". Band 11, Heft 3 (1954), Seite 453 - 475, mit 21 Textabbildungen. Ohne umschlag.
Nr: 21737 Pris: 60 SEK
Hoffmann, Klaus ÜBER DEN TAGESRHYTHMUS DER SINGVÖGEL IM ARKTISCHEN SOMMER.
Sonderabdruck aus Journal für Ornithologie 100, Heft 1 (1959). Seite 84 - 89.
Nr: 21614 Pris: 50 SEK
Hollom, P. A. D. - Porter, R. F. - Christensen, S. - Willis, Ian BIRDS OF THE MIDDLE EAST AND NORTH AFRICA. A COMPANION GUIDE.
Pictorial borders 1988, 280 pp., ill. + 40 colour plates. Top of spine with a small damage otherwise very good. T & A D Poyser, Calton.
Nr: 21497 Pris: 150 SEK
Holm, Otto FAUNISTISKA MEDDELANDEN FRÅN VÄSTERBOTTEN. I. Fågelfaunan på Holmögadd.
Klammerhäftat särtryck ur Fauna och Flora 1925, sid. 10 - 16. Dedikationsex. Handskriven titel på omslaget. Häftet lite veckat.
Nr: 21572 Pris: 90 SEK
Holm, Otto FJÄLLGÅSEN, Anser Erythropus, INOM VÄSTERBOTTENS LÄN.
Klammerhäftat särtryck ur Fauna och Flora 1924, sid. 193 - 199. Namnteckning. Handskriven titel på omslaget. Häftet lite veckat.
Nr: 21570 Pris: 70 SEK
Holm, Otto STARENS INVANDRING LÄNGS ÖVRE NORRLANDS KUST + NÅGRA FÅGELARTERS TIDIGARE FÖREKOMST INOM ÖVRE NORRLAND.
Särtryck om 12 sid., karta ur Fauna och Flora 1925. Dedikationsex.
Nr: 2131 Pris: 75 SEK
Holmboe, Jens NOTIZEN ÜBER DIE ENDOZOISCHE SAMENVERBREITUNG DER VÖGEL.
Separatabdruck von "Nyt Magazin f. Naturvidensk." N. 38, H. 4. Christiania 1900, sid. 303 - 320. Omslaget med handskriven titel.
Nr: 21609 Pris: 70 SEK
Holstein, Vagn DUEHÖGEN. Astur Gentilis Dubius (Sparrman).
Häftad 1942, 155 sid., ill. Namnteckning. Inlagan fuktrynkad uppe till höger. Omslaget lite nött och gulnat. Biologiske studier over danske rovfugle I. H. Hirschsprungs Forlag.
Nr: 8014 Pris: 100 SEK
Hortling, Ivar FÅGELLIV OCH FÅGELLÅTAR.
Originlaklotband Helsingfors 1922, 192 sid., fotoill. 18,5 x 13 cm. Thure Wahledows Förlag, Stockholm.
Nr: 10533 Pris: 200 SEK
Hortling, Ivar Ornithologische studien am Oulujärvi-See im sommer 1927.
Hft1928, 198 s., mit 11 Tafeln, 19 Zeichnungen, 1 Karte und 1 Beilage. Ornis Fennica sonderheft 1928. Ojämnt blekt omsl.
Nr: 2135 Pris: 300 SEK
Hortling, Ivar SVENSKA FÅGELNAMN. Försök till tydning av deras innebörd.
Helsingfors 1944, 293 sid. Bokförlaget Natur & Kultur, Stockholm. Nytt rött klotband, omslaget (lite solkat) är medbundet. Exlibris.
Nr: 7053 Pris: 650 SEK
Hultberg, Gösta NÅGRA DRAG UR GÄSTRIKLANDS FÅGELVÄRLD.
Extrakt ur ?, 1949? Sid. 225 -234, 2 fotoill. Blankt omslag med handskriven titel.
Nr: 21610 Pris: 60 SEK
Imby, Lars SVENSKA FÅGLAR. En fälthandbok.
Illustrerat pappband 2004, 252 sid., rikt ill. Fint skick. 20 x 13 cm. Prisma.
Nr: 12519 Pris: 70 SEK
Jack, Anthony HUR FÅGLARNA FLYGER.
Hft 1954, 179 s., 44 fig., 15 planscher.
Nr: 2141 Pris: 65 SEK
Jackson, Christine E. BRITISH NAMES OF BIRDS.
Inb 1968, 125 s. Ngt nött skyddsomslag, tejplagat.
Nr: 5842 Pris: 150 SEK
Jackson, Christine E. WOODENGRAVINGS OF BIRDS.
Hardback 1978, 144 pp., ill. Bl. a. om Thomas Bewick. Dustjacket. Fine. 24 x 15 cm. Witherby LTD.
Nr: 9540 Pris: 300 SEK
Johnson, A. A. & Payn, W. H. ORNAMENTEL WATERFOWL. A Guide to their Care and Breeding.
Inb 1968, 110 s., ill. with plates in black and white, textdrawings by Robert Gillmor. Dustjacket.
Nr: 4313 Pris: 95 SEK
Jonsson, Lars FÅGLAR I EUROPA med Nordafrika och Mellanöstern.
Illustrerat förlagsband 1993, 559 sid., ill. Utbredningskartor Magnus Ullman. Bandets rygg något gulnat. Wahlström & Widstrand.
Nr: 21491 Pris: 140 SEK
Jonsson, Lars FÅGLAR I NATUREN 1 - 5. Skog, Park, Trädgård. Hav och Kust. Sjö, Å, Träsk och Åkermark. Fjäll och Skogsland. Medelhavsländerna och Alperna.
5 illustrerade pappband 1977 - 1984, 127, (1); 127, (1); 131, (1); 131, (1); 160 sid., rikt ill. av. Författaren. Utbredningskartor. W&Ws Naturbibliotek. Wahlström & Widstrand.
Nr: 10374 Pris: 340 SEK
Jonsson, Lars FÅGLAR I NATUREN 2. Hav och kust.
Illustrerat pappband 1984, 3:e tryckningen. 127, (1) sid., rikt ill. i färg. 2 pärmhörn lätt stukade annars i fint skick. W&Ws naturbibliotek.
Nr: 8715 Pris: 75 SEK
Jonsson, Lars FÅGLAR OCH LJUS.
Inbunden 2004, tredje tryckningen. 232 sid., rikt ill. Skyddsomslag. Bra skick. 28,5 x 31 cm. Atlantis.
Nr: 8353 Pris: 250 SEK
Jonsson, Lars ÖN. BILDER FRÅN EN SANDREVEL.
Illustrerat förlagsband 1984, andra tryckningen. 88, (8) sid., rikt ill. i färg. 33,5 x 26 cm. Atlantis.
Nr: 11741 Pris: 225 SEK
Kinsky, F. C. & Yaldwyn, J. C. THE BIRD FAUNA OF NIUE ISLAND, SOUTHWEST PACIFIC,
with special notes on the White-Tailed Tropic Bird and Golden Plover. Häfte i A4-format 48 sid., ill. National Museum of New Zealand. Miscellaneous series.
Nr: 2146 Pris: 60 SEK
Kjaerbölling, N. SKANDINAVIENS FÅGLAR. Icones ornithologiae Scandinavicae - Danmarks, Sveriges, Norges, Islands och Färöarnas fåglar.
Facsimile - utgåva Gidlunds Förlag 1981.Tryckt i 400 exemplar. Kassett. Liten namnetikett nedtill på främre pärmens insida.
Nr: 5871 Pris: 1250 SEK
Kolar, Kurt & Spitzer, Karl Heinz GROSSITTICHE. Haltung, Verhalten und Zucht.
Inbunden 1985, andra, förbättrade upplagan. 246, (2) sid., ill. med 62 färgfoton och en teckning. Några understrykningar. 21 x 16,5 cm. Verlag Eugen Ulmer, Stuttgart.
Nr: 310 Pris: 125 SEK
Kolthoff, Gustaf LAGOPUS BONASIOIDES. Bastard mellan dalripa och hjerpe.
Sthlm. 1888, 7 sid. + 1 tavla i färg (Riphjerpe). Meddelat den 11 Maj 1887 genom W. Liljeborg. Bihang till K. Svenska Vet.-Akad. Handlingar. Band 13. Afd. IV. N:o 6.
Nr: 9565 Pris: 200 SEK
Kolthoff, Gustaf TETRAO BONASIOTETRIX Bogdanow. Bastard mellan orre och hjerpe funnen i Sverige.
Häftad Sthlm. 1891, 7 sid. + 1 tavla. Meddelat den 8 April 1891 genom W. Liljeborg. Bihang till K. Svenska Vet.-Akad. Handlingar. Band 17. Afd. IV. N:o 2.
Nr: 9564 Pris: 150 SEK
Krüger, Wilhelm Die Zucht der COBURGER LERCHE.
Softcover (no year), 2 edition. 63 pp., ill. 21 x 15 cm. Verlagshaus Reutlingen Oertel & Spörer.
Nr: 20076 Pris: 90 SEK
Kullenberg, Bertil ORNITOLOGISKA IAKTTAGELSER I FIBY OCH VID FIBYSJÖN. (Uppland).
Uppsala 1942, 16 sid., ill. K. Svenska Vetenskapsakad. Skrifter i Naturskyddsärenden Nr 40.
Nr: 2152 Pris: 90 SEK
Leibak, E. - Lilleleht, V. - Veromann, H. BIRDS OF ESTONIA. Status, distribution and numbers.
Decorated hardback Talinn 1994, 287 pp. Fine condition. Estonian Academy Publishers.
Nr: 13988 Pris: 500 SEK
Lekagul, Boonsong BIRD GUIDE OF THAILAND.
Inbunden 1968?, 271 sid., ill. of all 829 birds in natural colours. All paintings and photographs by the author. 19 x 13,5 cm. Introduction by S. Dillon Ripley.
Nr: 10535 Pris: 150 SEK
Lennerstedt & Ulfstrand GRÅSISKANS, GRÖNSISKANS OCH GULSPARVENS FÖREKOMST I SVERIGE VINTRARNA 1957 - 58 OCH 1958 - 59.
Särtryck om 3,5 sid. ur Vår Fågelvärld Årg. 18, 1959 Nr. 3.
Nr: 2157 Pris: 40 SEK
Lind, Hans FÅGLARNAS BETEENDE.
Häftad 1969, 116 sid., ill. Fakta om Djur och Natur. LTs förlag.
Nr: 15712 Pris: 60 SEK
Lindblad, Jan RESA TILL RÖDA FÅGLAR.
Inbunden 1989, 194, (1) sid., färgill. Skyddsomslag. Bonniers.
Nr: 12483 Pris: 95 SEK
Linder, Ulf VINGAR I NORR.
Inbunden 1977, 135 sid., ill. i färg och svartvitt. Lite nött skyddsomslag. LTs förlag.
Nr: 2160 Pris: 125 SEK
Lundegårdh, Lennart & Wahlström, Sten FRÅN ALFÅGEL TILL ÄRTSÅNGARE.
Illustrerat pappband 1992, 294 sid., ill. Fint skick. 24,5 x 16,5 cm. Bra Böcker. Till boken finns också två CD med nära fågelarters läten. Dessa saknad här.
Nr: 2066 Pris: 120 SEK
Lundevall, Carl-Fredrik & Bergström, Matsåke FÅGLARNA I NORDEN.
Illustrerat pappband 2005, 351 sid., rikt ill. Utbredningskartor. Fint skick. 26,5 x 20 cm. ICA bokförlag.
Nr: 18529 Pris: 160 SEK
Lysaght, A. M. THE BOOK OF BIRDS.
Hardback 1984, 208 pp., richly ill. i colour and black and white. Dustjacket. 37 x 27,5 cm. Chancellor Press.
Nr: 13632 Pris: 400 SEK
Lüthgen, Werner TAUBENKRANKHEITEN.
Illustrierter pappband 1984, 274 seiten, ill. Cover a bit worn.Verlagshaus Reutlingen Oertel & Spörer.
Nr: 20079 Pris: 125 SEK
Lönnberg, Einar TILL KÄNNEDOM OM DE SVENSKA DAGROVFÅGLARNAS FLYTTNING.
Häftad Uppsala 1928, 28 sid., kartor. Kungl. Svenska Vetenskapsakademiens Skrifter i Naturskyddsärenden Nr 9.
Nr: 21605 Pris: 125 SEK
Lönnberg, Einar TILL KÄNNEDOM OM NÅGRA SVENSKA FÅGLARS FLYTTNING. Kråka, stare, trastar och ringduva.
Häftad 1929, 21 sid., med 6 kartor. Stämplar. K. Svenska Vetenskapsakad. Skrifter i Naturskyddsärenden Nr 11.
Nr: 2171 Pris: 75 SEK
Lönnberg, Einar TILL KÄNNEDOM OM NÅGRA SVENSKA FÅGLARS FLYTTNING. Småfåglar, rovfåglar, vadare.
Häftad 1931. 30 sid., med 8 kartor. K. Svenska Vetenskapsakad. Skrifter i Naturskyddsärenden Nr 15.
Nr: 2172 Pris: 125 SEK
Løvenskiold, H. L. STUDIES ON THE AVIFAUNA OF SPITSBERGEN.
Oslo 1954. 131 pp. + AVIFAUNA SVALBARDIENSIS with a discussion on the geographical distribution of the birds in Spitsbergen and adjacent islands. I.General part. II. Special part. III. Bibliography. Oslo 1963. 460 pp., Ill. Bägge delarna inbundna i ett nytt klotband, även omslagen.
Nr: 2176 Pris: 1500 SEK
MacDonald, J. D. BIRDS OF AUSTRALIA.
A summary of information. Inb1973, 552 s., black and white ill. i text and 21 colourplates. Bandet ngt nött och blekt, Delar av skyddsomslaget inlimmat innanför pärmarna.
Nr: 2177 Pris: 150 SEK
Mackrott, Heinrich RASSETAUBEN.
Illustrierter pappband 1985, 177, (3) seiten, ill. Verlag Eugen Ulmer Stuttgart.
Nr: 20081 Pris: 95 SEK
Makatsch, W. WIR BESTIMMEN DIE VÖGEL EUROPAS.
Inb 1987, 5. Auflage. 553 s., ill., utbredningskartor. Ngt nött skyddsomslag.
Nr: 2181 Pris: 80 SEK
Mansell, William & Low, Gary (paintings) NORTH AMERICAN BIRDS OF PREY.
Hardback 1980, 176 pp., ill. Dustjacket. 30,5 x 26 cm. William Morrow and company, Inc. / New York. First U. S. Edition.
Nr: 13852 Pris: 250 SEK
Matthews, G. V. T. BIRD NAVIGATION.
Cambridge monographs in experimental biology. Inb 1955, 141 s., ill. Skyddsomslag.
Nr: 2184 Pris: 90 SEK
Mayr, Ernst & Short, Lester L. SPECIES TAXA OF NORTH AMERICAN BIRDS.
A contribution to comparative systematics. Inb 1970, 127 pp. Publications of the Nuttall Ornithological Club, NO. 9.
Nr: 2185 Pris: 125 SEK
Mebs, Theidor GREIFVÖGEL EUROPAS und die Grundzüge der Falknerei.
Hardbound 1986, 144 pp., ill. with 34 photos i colur + 33 black and white photos. Dustjacket. Kosmos Naturführer. Franckh´sche Verlagshandlung, Stuttgart.
Nr: 19946 Pris: 75 SEK
Merikallio, E ÜBER REGIONALE VERBREITUNG UND ANZAHL DER LANDVOGEL in Süd- und Mittelfinnland, besonders in deren östlichen teilen, im lichte von quantitativen untersuchungen.
Soft cover, 2 volymes. Helsingfors 1946. 263 pp., illustrations and tables. Annales zoologici socetatis zoologicæ botanicæ fennicæ vanamo To. 12. N:o 1-2.
Nr: 2188 Pris: 650 SEK
Merikallio, Einari FINNISH BIRDS. Their distribution and numbers.
Soft cover Helsingfors 1958, 181 pp., 133 figures in the text. Cover slightly worn and partly faded. Societas Pro Fauna et Flora Fennica. Fauna Fennica V.
Nr: 2189 Pris: 225 SEK
Merne, Oscar J. - Warden Wexford Wildfowl Reserve. THE BIRDS OF WEXFORD. Irland.
Klammerhäftad 1974, 48 pp., ill.
Nr: 19966 Pris: 125 SEK
Mesch, W. DAS ZIERGEFLÜGEL.
Inb 1956, 140 s. + 72 taflor i färg. Ryggen ngt blekt och fläckad. Utan skyddsomslag.
Nr: 4316 Pris: 140 SEK
Meves, W. ORNITHOLOGISKA IAKTTAGELSER, TILL STÖRRE DELEN SAMLADE UNDER EN RESA I NORDVESTRA RYSSLAND, SOMMAREN 1869.
Översigt af Kongl. Vetenskaps Akademiens Förhandl. 1871. N:o 6. Stockholm. Sid. 731 - 788 + 2 taflor i färg. Häfte med enkelt, sprött omslag, bra skick.
Nr: 2191 Pris: 300 SEK
Meyer de Schauensee THE BIRDS OF COLOMBIA and adjacent areas of South and Central America.
Hardback 1964, 427 pp., ill. with drawings and 20 plates, 12 in color and 8 in black and white. Slightly fingersoiled (Lite fingerfläckad).
Nr: 2195 Pris: 110 SEK
Meyer de Schauensee, Rodolphe A GUIDE TO THE BIRDS OF SOUTH AMERICA.
Hardbound 1971, first edition. 470 99., ill. with 50 plates both in colour and black and white. No dustjacket, binding a bit worn and faded. Oliver & Boyd, Edinburgh.
Nr: 2194 Pris: 150 SEK
Molineux, H. G. K. A CATALOGUE OF BIRDS.
Giving their Distribution in the Western Portion of the Palearctic Region. Part I - III + supplement. Org. Wrappers 1930 - 31, 370 p.p. Some fingersoiling.
Nr: 2196 Pris: 150 SEK
Mullarney - Svensson - Zetterström FÅGLARNA. Alla Europas och Medelhavsområdets fåglar i fält.
Klotband 1999, 398, (1) sid., mycket rikt ill. Skyddsomslag. Fint skick. 31,5 x 22 cm. Bonniers.
Nr: 2198 Pris: 475 SEK
Mullarney - Svensson - Zetterström FÅGLARNA. Alla Europas och Medelhavsområdets fåglar i fält.
Klotband 2002, 398, (1) sid., mycket rikt ill. Skyddsomslaget något nött. 31,5 x 22 cm. Bonniers.
Nr: 20430 Pris: 160 SEK
Mullarney, Killian - Svensson, Lars - Zetterström, Dan FÅGELGUIDEN. Europas och Medelhavsområdets fåglar i fält.
Häftad 1999, 400 sid., rikt ill. 9 sista bladen lätt fultbuckliga upptill. Omslagets rygg lite gulnad. 19,5 x 13,5 cm. Bonnier Fakta.
Nr: 21496 Pris: 140 SEK
Mullarney, Killian - Svensson, Lars - Zetterström, Dan FÅGELGUIDEN. Europas och Medelhavsområdets fåglar i fält.
Illustrerat förlagsband 2001, 4:e tryckningen, 400 sid., rikt ill. Bra skick. 20 x 14,3 cm. Bonniers.
Nr: 8586 Pris: 180 SEK
Mullarney, Killian - Svensson, Lars - Zetterström, Dan FÅGELGUIDEN. Europas och Medelhavsområdets fåglar i fält.
Häftad 2009, 2:a reviderade upplagan. 445, (2) sid., rikt ill. Fint skick. 19,5 x 13,5 cm. Bonnier Fakta.
Nr: 8588 Pris: 230 SEK
Müller, Erich DIE PFAUTAUBE. Geschichte, Zucht, Haltung.
Softcover 1981, 2 edition. 135 pp., ill. 21 x 14 cm. Verlagshaus Reutlingen Oertel & Spörer.
Nr: 20078 Pris: 125 SEK