På denna sida lägger vi ut en del av våra nyförvärv.

Senast inkommet står först i listan.

Titlarna kvarligger 1 vecka, därefter flyttas dom till respektive boklista.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

    BORGHOLMS SLOTTSSKOG NATIONALPARK? Svenska Naturskyddsföreningens framställning till Kungl. Maj:t.

Särtryck ur Sveriges Natur 1919, 9 sid., ill.

Nr: 23204    Pris: 50 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


    DOCENT GUNNAR DEGELIUS SLUTPÅMINNELSER i ärendet angående tillsättandet av en e. o. assistentbefattning vid Naturhistoriska Riksmuseets Botaniska avdelning. Skrivelse till Konungen jämte 3 bilagor.

Klammerhäftad Uppsala 1937, 24 sid. Namnteckning.

Nr: 23199    Pris: 70 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


    SVENSKA MOSSKULTURFÖRENINGENS VERKSAMHET INOM VERMLANDS LÄN. Kort redogörelse med anledning af Hushållningssällskapets hundraårsutställning i Karlstad 1903.

Klammerhäftad Jönköping 1903, 69, (3) sid.

Nr: 23188    Pris: 95 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Bauman, A.   NYA RÖN OCH RÅD I MOSSKULTUR.

Häftad 1939, 71, (1) sid., ill. Bra skick. Särtryck ur Svenska Mosskulturföreningens Tidskrift Årg. 52, häfte 6.

Nr: 23193    Pris: 95 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Ernulf, Borghild & Lennart   VI ÄR MED BAR!

Illustrerat pappband 2006, 200, (1) sid., ill. med teckningar av Philippe Bey. Bra skick. Ord & Visor förlag.

Nr: 23225    Pris: 125 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Feilitzen, H. von   TORFSTRÖETS BETYDELSE UNDER NUVARANDE KRISTID. Föredrag vid svenska Mosskulturförreningens extra sammanträde vid Lantbruksveckan i Stockholm den 22 Mars 1918.

Klammerhäftat Särtryck ur Svenska Mosskulturföreningens Tidskrift häft. 3, 1918. Sid. 213 - 267, (3, annonser). Omslaget lite nött Jönköping 1918,

Nr: 23190    Pris: 95 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Feilitzen, Hj. Von   JÖNKÖPINGS LÄNS HUSHÅLLNINGSSÄLLSKAPS FÖREVISNINGSFÄLT I JÖNKÖPING ÅR 1915.

Klammerhäftad Jönköping 1915, 68 sid., ill. Sid. 49 - 68 utgöres av annonser. Bilaga till Hushållningssällskapets tidskrift, häfte I, 1915.

Nr: 23189    Pris: 125 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Feilitzen, Hjalmar von   OM BETESVALLAR PÅ TORVJORD. Enligt på svenska mosskultturföreningens försöksgårdar vunnen erfarenhet.

Häftad Göteborg 1917, 92, (2) sid., ill.

Nr: 23195    Pris: 125 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Feilitzen, Hjalmar von   SVENSKA MOSSKULTURFÖRENINGENS KULTURFÖRSÖK I JÖNKÖPING VID FLAHULT OCH TORESTORPSMOSSEN ÅR 1915. Årsberättelse.

Klammerhäftad 1917, sid. 15 - 42 + 129 - 169. Särtryck ur Svenska Mosskulturföreningens Tidskrift häft. 1 - 2, 1917.

Nr: 23191    Pris: 95 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Forsberg, Joakim   LIV FÖR LIV. Roman.

Inbunden 2005, 233, (1) sid. Skyddsomslag. Bra skick. Bonniers.

Nr: 23224    Pris: 90 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


George, Elizabeth   MED SVEK I SINNET.

Kartonnage 1998, 549 sid. Bra skick. Rabén Prisma.

Nr: 11081    Pris: 70 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Ghasemiani, Soleyman   KAN DE VARA LIKA VÄRDA?!

Häftad 2006, 132 sid. Bra skick. Hanaförlaget, Angered.

Nr: 23221    Pris: 120 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Halden, Bertil E.   ISAVSMÄLTNING OCH STRANDFÖRSKJUTNINGAR I SILJANSDALEN.

Häftad 1936, sid. 19 - 89, ill. Omslagets framsida med dedikation, namnteckningar samt några smärre markeringar med rödpenna. Avtryck ur Geologiska Föreningens i Stockholm Förhandlingar. Jan. - Febr. 1936.

Nr: 23209    Pris: 125 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Halden, Bertil E.   KVARTÄRGEOLOGISKA DIATOMACÉSTUDIER BELYSANDE DEN POSTGLACIALA TRANSGRESSIONEN Å SVENSKA VÄSTKUSTEN. I. Höganästrakten.

Häftad 1929, sid. 311 - 366, ill. Avtryck ur Geologiska Föreningens i Stockholm Förhandlingar. Maj - Okt. 1929.

Nr: 23208    Pris: 95 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Hallgren, Bengt   LIDINGÖRESAN.

Inbunden 2005, 94 sid. Skyddsomslag. Bra skick. Carlsson Bokförlag.

Nr: 23220    Pris: 90 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Hamberg, H. E.   NEDERBÖRDENS MÄNGD PÅ NAKNA OCH SKOGBEVÄXTA ÅSAR I NORRA HALLAND.

Häfte med blankt omslag. Sid. 29 - 35.Omslagets framsida med ett par små bitar borta. Namnteckning och handskriven titel på omslagets framsida. Första och sista sidan något gulnade på grund av omslaget. Öfversigt af Kongl Vetenskaps-Akademiens Förhandlingar 1886, N:o 2. Stockholm.

Nr: 23215    Pris: 60 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Hobsbawm, E.J.   REVOLUTIONENS TIDSÅLDER.

Häftad 1979, 452 sid., + 64 planschsidor med 102 bilder. Omslaget lätt nött det bakre med ett veck. Tidens förlag.

Nr: 21212    Pris: 75 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Holmberg, Bo R.   VÄKTARSAX. Historisk kriminalroman.

Inbunden 2005, 286, (1) sid. Skyddsomslag. Bra skick. Alfabeta.

Nr: 23227    Pris: 95 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Högbom, A. G.   OM VITRIOLBILDNING I NATUREN SÅSOM ORSAK TILL MASSDÖD AV FISK I VÅRA INSJÖAR. Föredrag vid Svenska Fiskareförbundets årsmöte 1921.

Separat ur Svensk Fiskeri-Tidskrift 1921, sid. 41 - 51. ill. med en karta. Namnteckning + handskriven titel på det något veckade omslaget.

Nr: 23206    Pris: 70 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Högman, Lennart & Salomonsson, Kurt (red.)   UNDER RESANS GÅNG. En antologi .

Illustrerat pappband 2006, 160 sid., ill. Bra skick. Förlags AB Gondolin.

Nr: 23226    Pris: 95 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Järnefors, Björn   WAVE WASHING PHENOMENA IN THE COASTAL DISTRICT OF NORRBOTTEN.

Reprinted from Bull. of the Geol. Instit. of Uppsala. Vol. XXXIII. Uppsala 1949, pp. 579 - 608, ill.

Nr: 23207    Pris: 60 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Lack, Dekius   APELSINMIKROFONEN. Roman.

Illustrerat klotryggsband 2006, 170, (6) sid. Bra skick. Bakhåll.

Nr: 23230    Pris: 90 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Lack, Dekius   GNISTAN SOM TÄNDE ZEPPELINAREN. Roman.

Illustrerat klotryggsband 2005, 172, (4) sid. Bra skick. Bakhåll.

Nr: 23229    Pris: 90 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Laestadius, Lars Levi   Om möjligheten och fördelen af ALLMÄNNA UPPODLINGAR I LAPPMARKEN, jemte Förslag till en nybyggscholas anläggande derstädes, eller anvisning, att på allmän bekostnad befrämja allmänna uppodlingar i nämnda landskap, till båtnad för staten.

Stockholm 1824, (2), 143 sid., med 4 utvikbara tabeller. Tagen ur band och försedd med ett nytt marmorerat pappband. Sprängda snitt. 17 x 11 cm.

Nr: 10803    Pris: 3250 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Lidman, Hans   FÄBODMINNEN.

Inbunden 1965. 271 sid., ill. Skyddsomslaget något nött. LTs förlag

Nr: 1117    Pris: 200 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Lindquist, Bertil   STUDIER ÖVER SKOGLIGT BETYDELSEFULLA SVENSKA TALLRASER.

Häftad Stockholm 1935, 86 sid., ill. Särtryck ur Norrlands Skogsvårdsförbunds Tidskrift Häfte 1, 1935.

Nr: 23197    Pris: 125 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Linnala, Tomas   NOG. Den hysteriska och nästan sanna historien om när medelklassen fick ..

Inbunden 2005, 316 sid. Skyddsomslag. Bra skick. Kalla Kulor Förlag.

Nr: 23233    Pris: 110 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Lübcke, Poul (red.)   VÅR TIDS FILOSOFI. Filosoferna. De filosofiska strömningarna. Del 1. Engagemang och förståelse - tysk och fransk filosofi. Del 2. Vetenskap och språk - anglosaxisk filosofi.

Grönt klotband 1987, 821 sid., lite ill. Skyddsomslag. När?Var?Hur?Serien. Forum.

Nr: 21047    Pris: 300 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Malmström, Carl   NORRLANDS VIKTIGASTE SKOGSTYPER.

Klammerhäftat särtryck ur Sveriges Natur 1936, sid. 21 - 41, fotoill. Dedikationsex.

Nr: 23192    Pris: 75 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Molde, Raymond S.   KONSULTEN FRÅN SÄFFLE och andra tveksamma händelser.

Häftad 2005, 260 sid. Bra skick. Bokförlaget Norlén & Slottner.

Nr: 23223    Pris: 125 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Morrison, Toni   ÄLSKADE.

Kartonnage 1999, 304 sid. En Trevobpk från Forum. Vinnare av 1988 års skönlitterära Pulitzer-pris.

Nr: 16322    Pris: 70 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Munthe, Henr.   DRAG UR DEN SENGLACIALA UTVECKLINGEN AV BILLINGEN - FALBYGDEN MED OMNEJD.

Häftad 1928, sid. 233 - 286, ill. + utvikbar karta. Avtryck ur Geologiska Föreningens i Stockholm Förhandlingar. Mars - April. 1928.

Nr: 23211    Pris: 95 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Munthe, Henr.   OM POSTGLACIALA AFLAGRINGAR MED ANCYLUS FLUVIATALIS PÅ GOTLAND.

Häfte med blankt omslag. Sid. 719 - 732. Dedikation, namnteckning och handskriven på omslagets framsida. Första och sista sidan något gulnade på grund av omslaget. Öfversigt af Kongl Vetenskaps-Akademiens Förhandlingar 1887, N:o 10. Stockholm.

Nr: 23214    Pris: 95 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Olofsson, Sanfrid   NÅGRA SYNPUNKTER PÅ GOTLANDS VALLVÄXTODLING.

Klammerhäftad 1940, sid. 271 - 293, ill. Dedikationsex. Särtryck ur Svenska Vall- och Mosskulturföreningens Kvartalsskrift 1940.

Nr: 23202    Pris: 60 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Persson, Björn   REFLEXER I EN SPEGEL. Thriller.

Häftad 2005, 174 sid. Bra skick. Bokförlaget Axplock.

Nr: 23232    Pris: 95 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Persson, Ulf   FÖRBANNELSEN.

Inbunden 2005, 255 sid. Skyddsomslag. Bra skick. UP Media.

Nr: 23218    Pris: 120 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Peters, Ellis   KORPEN I KLOSTERBYN. En detektivroman.

Inbunden 1997, 232, (1) sid. Skyddsomslag. Liten röd fläck på främre snittet annars i bra skick. Bonniers

Nr: 19315    Pris: 80 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Planhammar, Per   LYCKLIGA MÄNNISKOR. En kärlekshistoria.

Inbunden 2005, 320, (2) sid. Skyddsomslag. Bra skick. Wahlström & Widstrand.

Nr: 23234    Pris: 90 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Post, Lennart von   ETT EGENDOMLIGT JORDSKRED I VÄSTRA VÄRMLAND.

Häftad 1915, sid. 567 - 582, 2 ill. Aftryck ur Geologiska Föreningens i Stockholm Förhandlingar. Maj. 1915.

Nr: 23212    Pris: 70 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Post, Lennart von   STRATIGRAPHISCHE STUDIEN ÜBER EINIGE TORFMOORE IN NÄRKE.

Häftad 1909, sid. 629 - 706, ill. + 2 taflor varav en utvikbar och en dubbelsidig. Omslaget lätt nött. Namnteckning. Sonderabdruck aus Geologiska Föreningens i Stockholm Förhandlingar. Dez. 1909.

Nr: 23213    Pris: 125 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Robertson, Bruce   SOPWITH - THE MAN AND HIS AIRCRAFT.

Klotband 1970, 244 sid., rikt ill. Pärmen något fläckad och solkad. Utan skyddsomslag. Namnteckning. 28,5 x 22 cm. Harrleyford Publications Ltd.

Nr: 5163    Pris: 150 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Sahlin, Björn   "DET BÄSTA FALLET I MIN PRAKTIK". Om Poul Bjerres roll i Amelie Posses liv och författarskap.

Häftad 2006, 109, (2) sid., ill. Bra skick. Proprius.

Nr: 23222    Pris: 130 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Sauma, Assad   EFREM SYRIERN (306 - 373). Hans liv och skrifter.

Häftad 2005, 426 sid., lite ill. Främre omslaget + 12 sidor med en liten stötskada upptill.

Nr: 23231    Pris: 140 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Sernander, Rutger   DEN SVENSKA HAGENS HISTORIA. Föredrag vid Svenska Betes- och Vallföreningens sammanträde den 18 mars 1919.

Häftad, 9 sid. Tryckt i Lantbruksveckans Handlingar 1919, s. 167.

Nr: 23203    Pris: 40 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Sernander, Rutger   OM GRANENS INVANDRING I SKANDINAVIEN.

Häftat Aftryck ur Geol. Fören. i Stockholms Förhandl. Bd 14. Häft. 3. 1892. Sid. 259 - 275. Blankt omslag med handskriven dedikation, namnteckning och titel.

Nr: 23196    Pris: 120 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Sernander, Rutger   VÅRA TORVMOSSAR. Deras sammansättning och utvecklingshistoria samt deras betydelse för kännedomen om Nordens fornvärld.

Häftad 1916, 3:e omarbetade upplagan. 42 sid., 5 fig. Bra skick. Studentföreningen Verdandis småskrifter 64.

Nr: 23194    Pris: 90 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Sigurdsson, Sigurdur   LANDBRUG I GRØNLAND.

Sid. 537 - 584, ill. I Tidsskrift for Landøkonomi. Hefte 9, 1938. Udgivet af det Kgl. Danske Land Husholdingsselskab. Omslaget blekt över ryggen.

Nr: 23198    Pris: 95 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Swahn, Jan Henrik   DRAKKVINNAN. Roman.

Inbunden 2005, 239, (1) sid. Skyddsomslag. Bra skick. Bonniers.

Nr: 23235    Pris: 110 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Svedberg, Ulf & Eriksson, Leif   SOV GOTT, IGELKOTT! Stort och smått i naturen.

Illustrerat pappband 1997, 96 sid., rikt ill. Bra skick. 24,5 x 19,5 cm. BonnierCarlsen.

Nr: 23216    Pris: 90 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Sylvén, Nils   OM DE SVENSKA SKOGSTRÄDENS RASER.

Särtryck ur Populär Naturvetenskaplig Revy 1911. H. 5. Sid. 201 - 216, ill. Tryckt i Stockholm 1912.

Nr: 23205    Pris: 60 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Tamm, Olof   DIE AUSLAUGUNG VON CALCIUMKARBONAT IN EINIGEN BÖDEN DER RAGUNDAGEGEND.

Häftad 1914, sid. 219 - 267, ill. Dedikationsex. Omslaget lite småfläckat. Sonderabdruck aus Geologiska Föreningens i Stockholm Förhandlingar. April 1914.

Nr: 23210    Pris: 95 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Thunmark, Sven   DIE ABWASSERFRAGE DER VÄXJÖSEEN IN HYDROBILOGISCHER BELEUCHTUNG. Grundzüge in der regionalen planktologie von Südschweden.

Soft cover Lund 1945, 239 pp., ill. Meddelanden från Lunds Universitets Limnologiska Institution N:r 4.

Nr: 23201    Pris: 150 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Turesson, Göte   BINAS SJUKDOMAR.

Klammerhäftad 1918, sid. 189 - 210. Särtryck ur A. Holm: Handbok i Biskötsel, 2:a upplagan. 1918.

Nr: 23200    Pris: 50 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Vallberg, V.   Gamla och nya vägar till MÄNNISKOKUNSKAP.

2 klotband 1942 resp. 1945, 436, (3); 383 sid., ill. Namnteckning. Pärmens underkant till andra delen med ett par små naggar. Skyddsomslagen är nötta och solkade samt med några tejplagningar. Litteraturförlaget.

Nr: 23217    Pris: 200 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


Wennersten, Ellen & Marchoud, Mohamed   NÄR TYSTNADEN BRÖTS.

Inbunden 2005, 116 sid. Skyddsomslag. Bra skick. Förlaget Futurum.

Nr: 23228    Pris: 90 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012


William-Olsson, Magnus   ÖGONBLICKET ÄR FÖR PINDAROS ETT LITET RUM I TIDEN. Nya dikter och de gamla.

Häftad 2006, 223, (1) sid. Bra skick. Wahlström & Widstrand.

Nr: 23219    Pris: 80 SEK     

Titeln inlagd 1/28/2012