AUSTRALIENS UNDERBARA DJUR.
Illustrerat pappband 1991. Pop-up bok med 6 uppslag. Bra skick. 23,5 x 22,5 cm. National Geographic Society/Förlags AB Wiken..
Nr: 22544 Pris: 150 SEK
BAMSE. Bokstäver.
Illustrerat pappband 2004, 33 sid., rikt ill. Bra skick. 20,5 x 19,5 cm. Egmont KÄRNAN.
Nr: 19616 Pris: 50 SEK
BERÄTTA EN SAGA. Sagoboken för de minsta.
Illustrerat pappband 1996, andra tryckningen. 140, (2) sid., rikt ill. Bra skick. 23 x 23 cm. Berghs förlag.
Nr: 6292 Pris: 145 SEK
BYGGARE BOB. Grålle målar streck på vägen.
Illustrerat pappband 2002, 30, (2) sid., rikt ill. i färg. 19,5 x 23,5 cm. Richters.
Nr: 15608 Pris: 45 SEK
DAVID OCH GOLIAT.
Illustrerat pappband 1998, utan paginering, ill. Bra skick. 21 x 20 cm. Richters.
Nr: 17341 Pris: 50 SEK
DEN GRÖNA BARNKAMMARBOKEN.
Illustrerat pappband 2007, 156 sid., rikt ill. CD med sagor och sånger ingår. Fint skick. 22,5 x 24,5 cm. Bonnier Carlsen.
Nr: 23007 Pris: 160 SEK
DEN STORA DJURSAGOBOKEN.
Dekorerat klotband 1975, 236, (4) sid., ill. med teckningar i färg och svartvitt. Skyddsomslaget lite nött. 24,5 x 17 cm. Bonniers.
Nr: 210 Pris: 100 SEK
ELSA BESKOWS SAGOSKATT. Tripp Trapp Trull.
Illustrerat klotryggsband 2009, 139, (2) sid., rikt ill. Fint skick. I urval av Sara Hedenberg och Annika Lundeberg. 22 x 27 cm. Bonnier Carlsen.
Nr: 22559 Pris: 140 SEK
GOD JUL FRÅN WALT DISNEY.
Illustrerat pappband 1991, 126 sid., rikt ill. Liten skada upptill i främre falsen annars i bra skick. 28,5 x 23,5 cm. Richters.
Nr: 17614 Pris: 130 SEK
GOD NATT, MIN SKATT.
Illustrerat pappband 2001, 6:e upplagan. 60 sid., rikt ill. av Kay Chorao. 28 x 21,5 cm. Go´boken.
Nr: 23520 Pris: 60 SEK
Helen Oxenburys BÄSTA GODNATTSAGOR.
Illustrerat pappband1990, 48 sid., ill. Bra skick. 26,5 x 20,5 cm. Richters.
Nr: 17330 Pris: 70 SEK
HEM OCH HEMBYGD. SÖRGÅRDEN. Första skolåret.
Inbunden 1981, 195, (5) sid., ill. Skyddsomslag. Bra skick. Faksimilutgåva av första upplagan. Bildreproduktionerna är nygjorda efter originalen. Skyddsomslaget återgår på förstaupplagans kartongband, medan bandet ansluter till den första "skolupplagan" som utkom 1913. Bonniers Junior.
Nr: 23646 Pris: 80 SEK
HEMMA HOS DJUREN. En utviksbok med fakta från National Geographic Society/Barnens Bokklubb.
Illustrerat pappband 1989, 6 uppslag, rikt ill. Bra skick. 23,5 x 22,5 cm.
Nr: 17365 Pris: 100 SEK
IMSE VIMSE SPINDEL. Rim och Ramsor för de minsta.
Illustrerat förlagsband 1990, andra upplagan. 122, (6) sid., rikt ill. Bra skick. 23 x 23 cm. Berghs förlag.
Nr: 3816 Pris: 145 SEK
JAG GILLAR DIG, NALLE PUH!
Illustrerat pappband 2002, (32) sid., ill. Pärmhörnen något stukade. 25,5 x 20,5 cm. Richter.
Nr: 23656 Pris: 60 SEK
JOHN BAUERS SAGOVÄRLD. För länge, länge sedan .. Sagor i urval av Eva Lundberg och Daniela Villa.
Klotryggsband med illustrerade pärmar 2002, 1:a upplagan. 138, (1) sid., ill. Enradig tillskrift på försättsbladet. 28,5 x 22 cm. Bonnier Carlsen.
Nr: 12590 Pris: 150 SEK
KUNGLIGA SAGOBOKEN. Med prinsessans af Wieds saga till Carl XVI Gustaf.
Klotryggsband 1984, 189, (3) sid., ill. Bra skick. Bonniers Junior.
Nr: 14884 Pris: 100 SEK
LÄSEBOK FÖR FOLKSKOLAN. Årskurs 1 och 2 + årskurs 3 och 4.
2 klotband med skyddsomslag 1968 -69, tionde upplagan. VI, 384, II, VIII, 385 - 784 sid., ill. Namnteckning på försättsbladet. 19 x 13 cm. Facksimil av Läsebok för Folkskolan från 1901.
Nr: 17294 Pris: 125 SEK
Mina första faktaböcker. DINOSAURIER.
Illustrerat pappband 1999, 87, (1) sid., rikt ill. i färg. Fint skick. 30 x 21,5 cm. Richters.
Nr: 17349 Pris: 100 SEK
Mina första faktaböcker. KROPPEN.
Illustrerat pappband 1994, 87, (1) sid., rikt ill. i färg. Ryggen lite stukad nedtill annars i fint skick. 30 x 21,5 cm. Richters.
Nr: 17322 Pris: 100 SEK
MOSES I VASSEN.
Illustrerat pappband 1998, utan paginering, ill. Bra skick. 21 x 20 cm. Richters.
Nr: 17342 Pris: 50 SEK
NALLE PUH. RESAN SÖDERUT!
Illustrerat pappband 2002, utan paginering, ill. Bra skick. 26 x 20 cm. Richters.
Nr: 17374 Pris: 60 SEK
NALLE PUH. RESAN SÖDERUT.
Illustrerat pappband 2002, (33) sid., ill. tIllskrift. 25,5 x 20,5 cm. Richter.
Nr: 23657 Pris: 60 SEK
Richters Bildlexikon. SPORT.
Illustrerat pappband 2002, 49 sid., rikt ill. Bra skick. 31 x 24,5 cm. Richters.
Nr: 20852 Pris: 75 SEK
RÄKNA MED MUMIN.
Illustrerat pappband 2008, (26) sid., rikt ill. 22 x 19,5 cm. Bonnier Carlsen.
Nr: 23654 Pris: 75 SEK
SAGOLÅDAN. Barnbiblioteket Saga hundra år 1899 - 1999.
Häftad 2000, 108 sid., ill. Lärarförbundets förlag.
Nr: 16764 Pris: 60 SEK
SAGOPRINSESSAN.
Illustrerat pappband 1977, 60:e årgången. 94, (2) sid., omslag och ill. Rita Rapp-Lennmor. Semic.
Nr: 17288 Pris: 45 SEK
STORA GÅTBOKEN. 1541 roliga och kluriga gåtor.
Illustrerat pappband 2004, 157 sid., ill. Bandet lätt skavt. 22,5 x 16,5 cm. Bonnier Carlsen.
Nr: 17413 Pris: 70 SEK
SVENSKA BARNVISOR OCH BARNRIM samlade och ordnade av Johan Nordlander.
Inbunden 1971, (XIX), 326 sid. Facsimileutgåva med tillägg, inledning och register av Lars Furuland. Ett pärmhörn lite stukat. Skyddsomslaget lätt nött och med två mindre tejpapde revor. Bok och Bild.
Nr: 5952 Pris: 140 SEK
VAD ÄR DET SOM GÅR OCH GÅR ..? Svenska gåtor från alla tider i urval av Ulf Palmenfelt.
Illustrerat pappband 1997, 41, (1) sid., ill. av Sven Norqvist. Tillskrift på försättsbladet annars i bra skick. 27 x 21 cm. Bokförlaget Opal.
Nr: 17355 Pris: 90 SEK
VILL DU LEKA? Alla slags lekar, sång- och danslekar.
Illustrerat förlagsband 1992, 144 sid., ill., noter. Bra skick. 23 x 23 cm. Berghs förlag.
Nr: 3906 Pris: 145 SEK
VISOR AV ALICE TEGNÉR.
Illustrerat 1987, 157 sid., med bilder av Elsa Beskow, Ottilia Adelborg och Jenny Nyström. Noter. Urval av Margareta Schildt. Bra skick. 26 x 20 cm. Bonniers Junior Förlag.
Nr: 16281 Pris: 125 SEK
Alberti, Linda & Gino DET RÖDA PAKETET.
Illustrerat pappband 1988, (22) sid., ill. Bra skick. 29,5 x 20,5 cm. Sagostunden Bokförlag.
Nr: 16354 Pris: 65 SEK
Alfons, Harriet & Henriksson, Margot BARNENS MUSIK. Från Blinka lilla stjärna till Trollflöjten. Sånger och visor med noter och ackordanalyser.
Illustrerat förlagsband 1993, 142, (2) sid., ill. Bandet lite nött. 23 x 23 cm. Berghs förlag.
Nr: 18156 Pris: 95 SEK
Allert, Inga-Britt & Landström, Björn PRINSESSAN TÖRNROSA.
Klammerhäftad 1948, 36 sid., rikt ill. med teckningar i färg och svartvitt. Omslaget lätt nött. 25,5 x 21 cm. Algas Konst- och Bokförlag.
Nr: 18737 Pris: 125 SEK
Almqvist, Anna-Lisa DEN MISSFÖRSTÅDDA KYCKLINGEN CHIPPS.
Illustrerat klotryggsband 1946, 124, (1) sid., ill. med teckningar. Bandet lätt nött. Namn på försättsbladet. Bonniers Barnbibliotek 91.
Nr: 18776 Pris: 45 SEK
Almqvist, Bertil BARNA HEDENHÖS. Bilder från Stenåldern.
Illustrerat pappband 1989. (25) sid., rikt ill. Bandet lite nött. 26 x 20,5 cm. Bonniers Junior.
Nr: 24918 Pris: 70 SEK
Ander-Andersson, Björn & Högberg, Lena LEKAR FÖR LIVET. Sånglekar, fingerlekar, ramsor och rim.
Dekorerat förlagsband 1981, 95 sid., rikt ill. bl. a. med gamla foton och noter. Bra skick. 24 x 17,5 cm. Prisma i samarbete med Stockholms stadsmuseum.
Nr: 12046 Pris: 100 SEK
Andersen, H.C. TORDYVELNS RESA.
Illustrerat pappband 1997. (22) sid., ill. Bearbetad av Anna Bengtsson. 21,5 x 17,5 cm. Alfabeta.
Nr: 24241 Pris: 60 SEK
Anderson, Lena MAJAS LILLA GRÖNA.
Illustrerat pappband 1995, andra upplagan första tryckningen. Utan paginering., ill. med teckningar i färg. Bra skick. 26 x 20 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 9958 Pris: 75 SEK
Anderson, Lena STINA OCH STORTRUTEN.
Illustrerat pappband 1989, 37 sid., rikt ill i färg. Bra skick. 23,5 x 17,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 24059 Pris: 75 SEK
Anderson, Lena & Björk, Christina LINNEAS ÅRSBOK.
Illustrerat pappband 1991, 61 sid., rikt ill. 24 x 17 cm. Rabéb & Sjögren.
Nr: 5713 Pris: 95 SEK
Anderson, Lena & Svedberg, Ulf MAJA TITTAR PÅ NATUREN.
Illustrerat pappband 1999, 1:a upplagan, 11:e tryckningen. (48) sid., rikt ill. Bra skick. 26 x 21 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 23597 Pris: 90 SEK
Anderson, Lena & Svedberg, Ulf MAJA TITTAR PÅ NATUREN.
Illustrerat pappband 1990, 1:a upplagan, 6:e tryckningen. (48) sid., rikt ill. Bandet lätt nött. Ett par blad med veckspår. 26 x 21 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 5717 Pris: 75 SEK
Andersson, Lena MAJAS ALFABET.
Illustrerat pappband 1991, (54) sid., ill. Namnteckning. 26 x 21 cm. Rabén & Sjögren. Månadsklubben Barnens Bästa.
Nr: 23040 Pris: 80 SEK
Andréasson, Rune BAMSE världens starkaste Björn. Fem sagor med text och bilder.
Illustrerat pappband utan år, utan paginering, ill. Bra skick. 26,5 x 21 cm. Förlaget Kärnan, Helsingborg.
Nr: 17357 Pris: 75 SEK
Andréasson, Rune (text och bild) BAMSE OCH DEN LILLA ÅSNAN.
Illustrerat pappband 1994, utan paginering, ill. Bra skick. 26,5 x 20,5 cm. Richters.
Nr: 17377 Pris: 60 SEK
Andréasson, Rune (text och bild) BAMSE OCH SJÖRÖVARNA.
Illustrerat pappband (utan år). (28) sid., rikt. Ill. med teckningar i färg. Namnteckning + stämpel. 24,5 x 20 cm. Förlaget Kärnan - Helsingborg.
Nr: 16647 Pris: 75 SEK
Andréasson, Rune (text och bild) BAMSE ÅKER TILL MÅNEN.
Illustrerat pappband (utan år). (28) sid., rikt. Ill. med teckningar i färg. Namnteckning + stämplar, en tämligen utkladdad. 24,5 x 20 cm. Förlaget Kärnan - Helsingborg.
Nr: 16648 Pris: 50 SEK
Anrell, Lasse & Lepp, Mati (bild) SPINKIS OCH BLIXTEN.
Illustrerat pappband 1992, utan paginering, ill. Bra skick. 26,5 x 20 cm. Bonniers Junior.
Nr: 17376 Pris: 70 SEK
Arnold, Nick SJÖFARARE SOM UPPTÄCKTE VÄRLDEN.
Dekorerat pappband 1996, 47, (1) sid., rikt ill. 27,5 x 22,5 cm. Tiden Fakta.
Nr: 14552 Pris: 90 SEK
Arosenius, Ivar KATTRESAN. Bilderbok.
Illustrerat pappband 1988, 22:a upplagan. (17 blad med tryck på en sida) sid., rikt ill. Bra skick. 25,5 x 17 cm. Bonniers Junior.
Nr: 24055 Pris: 100 SEK
Arosenius, Ivar LILLANS BILDERBOK.
Illustrerat klotryggsband 1968, (34) sid., rikt ill. Bandet lätt nött och med en svag prislappsfläck baktill. Albert Bonniers Förlag.
Nr: 20547 Pris: 200 SEK
Aurin, Anna-Lena (text) & Johansson, Nette (bild) SÅNG TILL MORMOR. En berättelse med musik.
Illustrerat pappband 2002:03, 31, (1) sid., ill. CD-skivan Sång till mormor medföljer med musik av Anna-Lena Laurin och Anders Bergcrantz. Bra skick. 30 x 21,5 cm.
Nr: 19774 Pris: 120 SEK
Aust, Siegfried & Poppel, Hans FRÅN LUFTBALLONG TILL RYMDRAKET. Teknik är roligt!
Illustrerat pappband 1990,(31 sid., rikt ill. Bandet lite nött. 24,5 x 26 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 22744 Pris: 60 SEK
Aylesworth, Jim HU, SÅ HEMSKT.
Illustrerat pappband 1989, utan paginering, ill. Bra skick.26 x 20 cm. Richters.
Nr: 17329 Pris: 60 SEK
Bailey, Ted SOV SÖTT SMÅ SKUNKAR.
Illustrerat pappband 1992, utan paginering. Ill. av Lisa McCue. svensk text Lotta Bratt. Bra skick. 27,5 x 20,5 cm. En Maxibok. Carlsen.
Nr: 17351 Pris: 60 SEK
Baric, Maija DOCKOR OCH DJUR FÖR LEK OCH TEATER.
Illustrerat pappband 1997, 88 sid., rikt ill. av Kristiina Louhi. Från finskan av Marita Lindquist. Bra skick. 22 x 26,5 cm. Berghs förlag.
Nr: 23176 Pris: 140 SEK
Bax, Martin LÅNGT, LÅNGT BORT ..
Illustrerat pappband 1990, 41 sid., ill. av Michael Foreman. Bra skick. 23,5 x 19,5 cm. Richters.
Nr: 17338 Pris: 60 SEK
Bendixson, Nanna SKOGSTOMTEN saga på vers.
Illustrerat pappband 1975, 14 sid., ill. med teckningar i färg av författarinnan. Bandet lätt nött. 29 x 22 cm. Wahlström & Widstrand.
Nr: 16735 Pris: 100 SEK
Bergman Sucksdorff, Astrid DJUR I NATUREN. Däggdjur, Fåglar, Insekter.
Illustrerat pappband 1990, 92, (1) sid., ill. Exlibris. 23,5 x 17,5 cm.
Nr: 6218 Pris: 75 SEK
Bergman Sucksdorff, Astrid DJUR PÅ LANDET.
Illustrerat pappband 1991, 29 sid. rikt fotoill. i färg. Tillskrift annars i bra skick. 26 x 20,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 13432 Pris: 75 SEK
Bergström, Gunilla "DÄR GÅR TJUV-ALFONS!"
Illustrerat pappband 1978, 31 sid., ill. 2 namnteckningar. 23,5 x 17,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 23830 Pris: 90 SEK
Bergström, Gunilla ALFONS OCH HEMLIGE MÅLLGAN.
Illustrerat pappband 1981, (24) sid., ill. Bandet lätt nött, namnetikett. 23,5 x 17,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 17706 Pris: 50 SEK
Bergström, Gunilla ALFONS OCH MILLA.
Illustrerat pappband 1985, utan paginering, ill. Bandet lite nött. Namnteckning. 23,5 x 17,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 23828 Pris: 75 SEK
Bergström, Gunilla ALFONS OCH ODJURET.
Illustrerat pappband 1978, 1:a upplagan. Utan paginering, ill. Bandet lite nött. Namnteckning. 23,5 x 17,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 23829 Pris: 75 SEK
Bergström, Gunilla FLYG, SA ALFONS ÅBERG.
Illustrerat pappband 1997, 1:a upplagan. 28, (3) sid., ill. Bandet lite nött. 23,5 x 17,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 23832 Pris: 60 SEK
Bergström, Gunilla FLYG, SA ALFONS ÅBERG.
Illustrerat pappband 1997, 1:a upplagan. 28, (3) sid., ill. Fint skick. 23,5 x 17,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 23836 Pris: 90 SEK
Bergström, Gunilla HOKUS POKUS, ALFONS ÅBERG!
Illustrerat pappband 1987, 1:a upplagan. 69, (1) sid., ill. Pärmhörnen lätt stukade. Namnteckning. 20,5 x 15,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 23826 Pris: 50 SEK
Bergström, Gunilla HUR LÅNGT NÅR ALFONS?
Illustrerat pappband 2002, 30, (1) sid., rikt ill. i färg. 23,5 x 17,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 22556 Pris: 75 SEK
Bergström, Gunilla HURRA, FÖR PAPPA ÅBERG!
Illustrerat pappband 1993, 30 sid., ill. 23,5 x 17,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 23835 Pris: 90 SEK
Bergström, Gunilla KALAS, ALFONS ÅBERG.
Illustrerat pappband 2007, 30, (1) sid., rikt ill. i färg. Bra skick. 23,5 x 17,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 22916 Pris: 70 SEK
Bergström, Gunilla LYCKLIGE ALFONS ÅBERG.
Illustrerat pappband 1984, (26) sid., ill. Bandet lätt nött. Namnteckning. 23,5 x 17,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 23827 Pris: 60 SEK
Bergström, Gunilla MERA MONSTER, ALFONS!
Illustrerat pappband 1992, 30 sid., ill. Namnteckning. 23,5 x 17,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 23834 Pris: 60 SEK
Bergström, Gunilla VAD SA PAPPA ÅBERG?
Illustrerat pappband 1989, utan paginering, ill. Namnteckning. 23,5 x 17,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 23833 Pris: 60 SEK
Bergström, Gunilla VEM SPÖKAR, Alfons åberg?
Illustrerat pappband 1983, 29 sid., ill. Bandet lite nött. 23,5 x 17,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 17705 Pris: 50 SEK
Bergström, Gunilla ÄR DU FEG, ALFONS ÅBERG?
Illustrerat pappband 1981, 30 sid., ill. Bandet lätt nött. Tillskrift. 23,5 x 17,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 23831 Pris: 60 SEK
Berliner, Franz MARABUSTORKEN.
Illustrerat pappband 1989, (22) sid., ill. av Irene Hedlund. 25 x 20,5 cm. Opal
Nr: 17483 Pris: 65 SEK
Beskow, Elsa BUBBELEMUCK och andra sagor.
Illustrerat förlagsband1995, 125, (3) sid., ill. Bra skick. 23,5 x 20,5 cm. Bonnier Carlsen.
Nr: 16450 Pris: 140 SEK
Beskow, Elsa Den Stora Boken om TANT GRÖN,TANT BRUN OCH TANT GREDELIN.
Illustrerat klotryggsband 1991, 163 sid., rikt ill. Bra skick. 24 x 31,5 cm. Bonniers Junior. Innehåller Tant Grön, Tant Brun och Tant Gredelin, Tant Bruns födelsedag, Petter och Lotta på äventyr, Farbror Blås nya båt samt Petter och Lottas jul.
Nr: 22973 Pris: 250 SEK
Beskow, Elsa GÖRANS BOK. Bilderbok med rim.
Illustrerat pappband 1976, (23) sid., ill. Pärmhörnen lätt stukade. Tillskrift.
Nr: 23874 Pris: 75 SEK
Beskow, Elsa OCKE, NUTTA OCH PILLERILL.
Illustrerat pappband 1986, utan paginering., ill. Namnteckning. Skada (1 cm) upptill i främre yttre falsen. 27,5 x 22 cm. Bonnies Junior.
Nr: 17318 Pris: 60 SEK
Beskow, Elsa PELLES NYA KLÄDER. Bilderbok.
Illustrerat klotryggsband 1970, (15) sid., ill. Kbandet lite nött och kotryggen något blekt. Tillskrift. 24 x 32 cm. Bonniers.
Nr: 23873 Pris: 95 SEK
Beskow, Elsa RESAN TILL LANDET LÄNGESEN. Bilderbok.
Illustrerat pappband 1987, (32) sid., ill. Bandet lite nött. 22,5 x 22 cm. Alla Barns Bokklubb.
Nr: 9940 Pris: 70 SEK
Beskow, Elsa SAGAN OM DEN LILLA LILLA GUMMAN.
Illustrerat klotryggsband 1987, 22 blad med tryck på en sida. 26 x 24,5 c. Bonniers.
Nr: 24062 Pris: 95 SEK
Beskow, Elsa SAGAN OM DEN NYFIKNA ABBORREN.
Illustrerat pappband 1981, 30 sid., ill. 26,5 x 20 cm. Alla Barns Bokklubb.
Nr: 8421 Pris: 75 SEK
Beskow, Elsa WOODY, HAZEL AND LITTLE PIP.
Hardcover 1990, (32) pp., ill. Fine. 27 x 22 cm. Floris Books.
Nr: 19322 Pris: 95 SEK
Beskow, Elsa & Siegvald, Herman VILL DU LÄSA? Första och andra skolåret.
Dekorerat rött klotband 1990. 159, (1) + 223 sid., ill. Skyddsomslagets rygg, samt upptill på dess baksida, är något gulnad. Bonniers Junior.
Nr: 11954 Pris: 150 SEK
Beskow, Elsa & Siegvald, Herman VILL DU LÄSA? Första skolåret.
Dekorerat klotband 1976, 159, (1) sid., ill. med teckningar i färg och svartvitt. Skyddsomslagets rygg och baksida lite fläckat. Liten tillskrift på försättsbladet. Bonniers. Utkom första gången 1935.
Nr: 17295 Pris: 90 SEK
Bexell, Eva PROSTENS BARNBARN.
Illustrerat pappband 1976, 83 sid., ill. med teckningar. Bandet lätt nött. Bonniers.
Nr: 14 Pris: 50 SEK
Bilsson-Brännström, Moni TSATSIKI OCH FARSAN.
Illustrerat pappband 2001, 150, (1) sid., lite ill. Natur & Kultur.
Nr: 20789 Pris: 60 SEK
Björk, Christina & Anderson, Lena HUR MAN BYGGER OCH FLYGER MED DRAKAR.
Häftad 1975, 48 sid., ill. Omslaget lätt nött. 18,5 x 15 cm. Bonniers.
Nr: 24040 Pris: 70 SEK
Björk, Christina & Anderson, Lena LINNEA I MÅLARENS TRÄDGÅRD.
Illustrerat pappband 1985. 52, (1) sid., rikt ill. Bra skick. 24 x 17 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 5995 Pris: 95 SEK
Björkman, Lukas FLAMS. Våra bästa historier.
Illustrerat pappband 2008, 92, (1) sid., ill. Kamratposten & Bonnier/Carlsen.
Nr: 20990 Pris: 95 SEK
Blyton, Enid KVARTETTEN I HEMLIGA DALEN.
Illustrerat klotryggsband Malmö 1957, 167, (1) sid. Robinson böckerna 31. Gebers.
Nr: 19369 Pris: 60 SEK
Bond, Michael & Alley, R. W. (ill.) PADDINGTON FÅR EN JULKLAPP.
Illustrerat pappband 1997, (32) sid., rikt ill. Fint skick. 23,5 x 23,5 cm. Sandviks Bokförlag.
Nr: 19875 Pris: 75 SEK
Borg, Inga PLUPP OCH TUVA-KARI I KOLMÅRESKOG.
Illustrerat pappband 1991, (32) sid., ill. 2 pärmhörn lite stukade. 20 x 26,5 cm. Alla Barns Bokklubb.
Nr: 15845 Pris: 60 SEK
Borg, Inga PLUPP RESER TILL ISLAND.
Illustrerat pappband 1987. (32) sid., rikt ill. Bra skick. 26,5 x 20 cm. Alla Barns Bokklubb.
Nr: 24919 Pris: 75 SEK
Borg, Inga TJIRR. En sparvs äventyr.
Illustrerat pappband 1998, (60) sid., rikt ill. Kulspetsnotering på främre pärmens insida annars i bra skick. 22,5 x 19,5 cm. En Bok för Alla.
Nr: 19451 Pris: 70 SEK
Breinholst, Willy TITTA VAD JAG KAN!
Dek. pappband 1987, 123 s., ill.
Nr: 5217 Pris: 45 SEK
Brisley, J. lL. VILL DU VETA MER OM MILLY-MOLLY? En liten flickas upplevelse.
Illustrerat klotryggsband 1947, 3:e upplagan. 101, (1) sid., ill. av författaren. Bandet något nött. Natur & Kultur.
Nr: 23093 Pris: 70 SEK
Brunhoff, Jean de KUNG BABAR.
Illustrerat pappband 1992, 30 sid., rikt ill. Namnteckning. 26 x 19,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 19270 Pris: 70 SEK
Brunhoff, Jean de SAGAN OM BABAR DEN LILLA ELEFANTEN.
Illustrerat klotryggsband 1996, 2:a upplagan. 47, (1) sid., rikt ill. Bra skick. 36,5 x 27 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 24237 Pris: 150 SEK
Brunhoff, Laurent de BABAR RÄDDAR CELESTEVILLE.
Illustrerat pappband 1992, (28) sid., ill. 20 x 26,5 cm. Alla Barns Bokklubb.
Nr: 15850 Pris: 60 SEK
Brunhoff, Laurent de BABARS LILLA FLICKA PÅ NYA ÄVENTYR.
Illustrerat pappband 1991, (28) sid., ill. 20 x 26,5 cm. Alla Barns Bokklubb.
Nr: 15854 Pris: 60 SEK
Burningham, John JULKLAPPEN.
Illustrerat pappband 1993. (40) sid., rikt ill. Bandet lätt skavt. 30,5 x 27 cm. Carlsen/if.
Nr: 24155 Pris: 120 SEK
Burton, Jane Alla har vi varit små. KATT.
Illustrerat pappband 1991, 21 sid., rikt ill. Hjelm förlag.
Nr: 17732 Pris: 75 SEK
Bödker, Cecil MARIAS BARN. 2. Mannen.
Illustrerat pappband 1985, 234, (1) sid., ill. av Svend Otto S. Skyddsomslaget lätt nött. Namnteckning. Rabén & Sjögren.
Nr: 16195 Pris: 75 SEK
Bødker, Cecil ROVDJURET.
Illustrerat pappband 1980, 149, (1) sid. Bra skick. Rabén & Sjögren.
Nr: 23787 Pris: 50 SEK
Böreson, Lennart & Eriksson, Eva VERSER FÖR BARN, BARNBARN OCH BARNBARNSBARN.
Illustrerat pappband 1985, 32 sid., ill. Bra skick.26,5 x 20 cm. Bonniers Junior.
Nr: 17333 Pris: 75 SEK
Cameron, Elizabeth A FLORAL ABC.
Inbunden 1983, utan (58) sid., rikt ill. med teckningar i färg. Skyddsomslagets rygg lite blekt, annar i bra skick. 21 x 14,5 cm. William Morrow and company, Inc., New York.
Nr: 13157 Pris: 75 SEK
Cantillon, Eli A. & Monaldini, Mauro PROFESSOR MUSSERIUS & FLAMINGONS ÄVENTYRLIGA RESA.
Illustrerat pappband (utan år), (26) sid., rikt ill. Bra skick. 25,5 x 25,5 cm. Go´boken.
Nr: 17670 Pris: 75 SEK
Capek, Jindra ETT BARN ÄR FÖTT. En jullegend.
Dekorerat pappband 1985, (26) sid., ill. med teckningar i färg av författaren. 29,5 x 20 cm. Petra Bokförlag.
Nr: 9741 Pris: 65 SEK
Carlson, Lars & Green, Krister TOMTENS UNDERBARA GÅVA.
Illustrerat pappband 1999, 2:a upplagan. Utan paginering., ill. med teckningar i färg. Bra skick. 26,5 x 20 cm. BonnierCarlsen.
Nr: 9961 Pris: 75 SEK
Casta, Stefan ALLA BARNS DJUR - små och stora djur i vår natur. Del 1 - 2.
2 Illustrerade pappband 1990, 45 sid. + 1992, 37 sid., ill. med teckningar och foton i färg. Bra skick. 26,5 x 20,5 cm. Alla Barns Bokklubb.
Nr: 9942 Pris: 150 SEK
Casta, Stefan & Glimmerveen, Ulco DET ENSAMMA TRÄDET.
Illustrerat pappband 1992, (28) sid., rikt ill. 29 x 22 cm. Bra skick. Bokförlaget Opal.
Nr: 6015 Pris: 90 SEK
Casta, Stefan & Ullström, Staffan DEN VILDA STADEN. Boken om djuren som flyttar till stan.
Illustrerat pappband 1995, 96 sid., rikt ill. 25,5 x 19,5 cm. Bokförlaget Opal.
Nr: 17412 Pris: 100 SEK
Casta, Stefan & Ullström, Staffan HUSDJURENS VILDA LIV.
Illustrerat pappband 1997, ill. Ett par pärmhörn lätt stukade annars i fint skick. 25,5 x 19,5 cm. Bokförlaget Opal.
Nr: 17301 Pris: 90 SEK
Chisholm, Matt VILDA VÄSTERN - DET STORA ÄVENTYRET.
Illustrerat pappband 1978, 61, (1) sid., rikt ill. Svensk text Harry Kullman. 28,5 x 21 cm. Carlsen.
Nr: 17537 Pris: 75 SEK
Cody, Tod COWBOYHANDBOKEN. Full med fakta och roliga tips för unga cowboys.
Illustrerat pappband 2000, 29 sid., rikt ill. Bra skick. 24 x 19,5 cm. Natur & Kultur.
Nr: 23870 Pris: 70 SEK
Cole, Joanna RETAS INTE MED MIG!
Illustrerat pappband 1993, utan paginering. Ill. av Lynn Munsinger. Bra skick. 21 x 22,5 cm. Richters.
Nr: 17291 Pris: 70 SEK
Colloins, Pat Lowery & Munsinger, Lynn UPP OCH IVÄG!
Dekorerat pappband 1991, 32 sid., ill. med teckningar i färg. 24,5 x 21 cm. Richters.
Nr: 9949 Pris: 60 SEK
Creagh, Carson (text) DINOSURIER.
Illustrerat pappband 1999, 64 sid., rikt ill. Ett pärmhörn är stukat. Redaktionellt råd: Birger Bergh ... Svensk översättning: Inger och Bengt Brandt. Faktagranskning: Ragnar Hall. Illustratörer: Simone End ... 30,5 x 25,5 cm. Ingår bokserien Spännande Kunskap. Bra Böcker.
Nr: 17367 Pris: 90 SEK
Dahan, André & Lindgren, Barbro FLYGAREN OCH FÅGELUNGEN.
Illustrerat pappband 1990, utan paginering, ill. Bra skick. 29,5 x 20,5 cm. Atlantis.
Nr: 17359 Pris: 60 SEK
De Brunhoff, Jean BABAR OCH HANS FAMILJ.
Illustrerat pappband 1991, ca 27 sid., rikt ill. i färg. Bra skick. 26 x 19,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 11980 Pris: 60 SEK
De Geer, Carl Johan & Lööf, Jan ÖRNIS BILAR.
Illustrerat pappband 2008, (28) sid., ill. av Jan Lööf. Bra skick. 20 x 26,5 cm. Bonnier Carlsen.
Nr: 22917 Pris: 90 SEK
Dinning, Terry KASPER KANIN.
Illustrerat pappband 1991, utan paginering. Ill. av Gill Guile. Bra skick. 23,5 x 20 cm. Förlaget Kärnan.
Nr: 17350 Pris: 60 SEK
Disney presenterar BABY KALLES FÖDELSEDAG.
Illustrerat pappband 1988, utan paginering, ill. Bra skick. 24 x 16,5 cm. Richters.
Nr: 17389 Pris: 50 SEK
Disney presenterar DUMBO DEN FLYGANDE ELEFANTEN.
Illustrerat pappband 1992, utan paginering, ill. Bra skick. 24 x 16,5 cm. Richters.
Nr: 17385 Pris: 50 SEK
Disney presenterar LILLA VARGEN I KNIPA.
Illustrerat pappband 1990, utan paginering, ill. Bra skick. 24 x 16,5 cm. Richters.
Nr: 17386 Pris: 50 SEK
Disney presenterar LUDDE NYFIKEN.
Illustrerat pappband 1988, utan paginering, ill. Bra skick. 24 x 16,5 cm. Richters.
Nr: 17388 Pris: 50 SEK
Disney presenterar NALLE PUH OCH DEN BLÅSIGA DAGEN.
Illustrerat pappband 1995, utan paginering, ill. Bra skick. 24 x 16,5 cm. Richters.
Nr: 17384 Pris: 50 SEK
Disney presenterar SNÖVIT.
Illustrerat pappband 1987, utan paginering, ill. Bra skick. 24 x 16,5 cm. Richters.
Nr: 17382 Pris: 50 SEK
Disney presenterar TROLLKARLENS LÄRLING.
Illustrerat pappband 1984, utan paginering, ill. Bra skick. 24 x 16,5 cm. Richters.
Nr: 17383 Pris: 50 SEK
Disney, Walt NOAKS ARK.
Illustrerat pappband (1953), (28) sid., rikt ill. svensk text: Gösta Knutsson. Bra skick. FIB:s Gyllene bok 48.
Nr: 18735 Pris: 120 SEK
Disney´s PRINSEN OCH TIGGARPOJKEN.
Häftad 1991, 112 sid., rikt ill. Nedre högra hörnet på omslagets framsida är lite veckat. 22,5 x 16,5 cm. Winther förlag, Malmö.
Nr: 17626 Pris: 75 SEK
Egner, Thorbjörn KARIUS og BAKTUS.
Illustrerat pappband Köbenhavn 1964, 5. opplag. 41 sid., ill. med teckningar i färg. Bra skick. 20,5 x 14 cm. Cappelens Forlag.
Nr: 16666 Pris: 120 SEK
Egner, Thorbjörn KLAS KLÄTTERMUS OCH DE ANDRA DJUREN I HACKEBACKESKOGEN.
Illustrerat förlagsband 2005, 93 sid., ill. med teckningar i färg. Namnteckning annars i bra skick. 25 x 17,5 cm. Bonnier Carlsen.
Nr: 12664 Pris: 125 SEK
Elf, Ingrid (text och bild) TOMTENS JUL.
Illustrerat pappband 2004, 47, (1) sid., rikt ill. Tillskrift. 27,5 x 21,5 cm. Frida förlag, Stockholm.
Nr: 22157 Pris: 75 SEK
Eliot, T.S. MORR-TIGERS OVÄNTADE SLUT samt STRIDEN MELLAN PEKINGESERNA OCH TERRIERNA och JELLIKATTORNAS SÅNG.
Illustrerat pappband 1986, (32) sid., ill. av Errol Le Cain. Översättning Britt G. Hallqvist. 19 x 26 cm. Bokförlaget Trevi.
Nr: 22782 Pris: 150 SEK
Eng, Gallie & Tollerup-Grkovic, Mimmi (bild) JULKUL. Gåtor, frågelekar, mysterier, berättelser och lekar i juletid.
Illustrerat pappband 2002, 55 sid., ill. Natur & Kultur.
Nr: 20853 Pris: 65 SEK
Ericson, Stig LILLA VARGEN FÅR SITT NAMN.
Illustrerat pappband 1991, 79, (1) sid., ill. med teckningar av Tord Nygren. Bonniers Junior.
Nr: 23958 Pris: 60 SEK
Ericson, Stig LILLA VARGEN OCH BLÅROCKARNA.
Illustrerat pappband 1991, 79, (1) sid., ill. med teckningar av Tord Nygren. Bonniers Junior.
Nr: 23959 Pris: 60 SEK
Ericson, Stig LILLA VARGEN OCH DE TALANDE TECKNEN.
Illustrerat pappband 1991, 92, (2) sid., ill. med teckningar av Tord Nygren. Bonniers Junior.
Nr: 23961 Pris: 60 SEK
Ericson, Stig LILLA VARGEN OCH DEN ENSAMMA.
Illustrerat pappband 1991, 79, (1) sid., ill. med teckningar av Tord Nygren. Bonniers Junior.
Nr: 23957 Pris: 60 SEK
Ericson, Stig LILLA VARGEN OCH SKUGGAN.
Illustrerat pappband 1991, 78, (2) sid., ill. med teckningar av Tord Nygren. Bonniers Junior.
Nr: 23960 Pris: 60 SEK
Eriksson, Leif ANDPRAT. En faktabok om gräsänder.
Illustrerat pappband 1999, (32) sid., rikt ill. Fint skick. 21,5 x 27,5 cm. Alfabeta.
Nr: 19766 Pris: 75 SEK
Eriksson, Åke JOEL, JESPER OCH JULIA.
Illustrerat pappband 1989, (32) sid., rikt ill. Bra skick. 21,5 x 21,5 cm. Brombergs.
Nr: 17672 Pris: 65 SEK
Fagerberg, Maj STRANDNÄRA.
Dekorerat förlagsband 2001, 47 sid., rikt ill. med författarinnans teckningar i färg. Pärmens underkant delvis lätt naggad för övrigt i bra skick. 25,5 x 20 cm. Bokförlaget OPAL.
Nr: 12631 Pris: 90 SEK
Falk, Bisse - Kallenberg, Lena - Öhman-Molau, Liselotte (bilder) BARNENS SMÅKRYPSBOK. Ett hus för alla väder och 18 andra berättelser för barn.
Dekorerat pappband 1987, 47, (1) sid., rikt ill. 18,5 x 22 cm. Ordfronts förlag.
Nr: 176 Pris: 100 SEK
Falk, Bisse & Kallenberg, Lena. BARNENS UNDERVATTENSBOK. 20 salta berättelser från havet.
Illustrerat pappband 1988. 47, (1) sid., bilder av Liselotte Öhman. 18,5 x 22 cm. Alfabeta Bokförlag.
Nr: 24202 Pris: 75 SEK
Farstad, Espen & Heyerdahl Larsen, Dag MED SAND MELLAN TÅRNA. Barnens sommarbok.
Illustrerat pappband 1997, 63, (1) sid., rikt ill. med teckningar i färg. Bra skick. 29,5 x 21 cm. Berghs Förlag.
Nr: 15746 Pris: 80 SEK
Faulkner, Keith (text) & Gardiner, Alison (ill.) MÅRTEN MUS PÅ BOKSTAVSJAKT.
Illustrerat pappband 1995, (10) sid., ill. Bra skick. 24,5 x 33,5 cm. Go´boken. Mårtens ABC-lek är både lätt och klok. För att hitta bokstäverna som är gömda - titta bakom luckorna i denna bok.
Nr: 17632 Pris: 90 SEK
Fenton, Barbara & Fuchs, Erich VI TITTAR PÅ KARTOR.
Dekorerat pappband 1977, ca sid. rikt ill. i färg. Namnteckning. 28,5 x 22 cm. Berghs förlag.
Nr: 8442 Pris: 60 SEK
Filipsson, Thomas - Willner, Mats Kärleken till ett annorlunda barn. LISA. ERIK
Dekorerat pappband 2005, 54 + 54 sid., fotoill. Fint skick. Skrivbyrån Norrköping HB.
Nr: 1955 Pris: 100 SEK
Fitinghoff, Laura & Strömgård, Katarina FROSTMOBARNEN.
Illustrerat pappband 1999, 26, (3) sid., ill. Med teckningar i färg av Katarina Strömgård. Bra skick. 28,5 x 22 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 17914 Pris: 75 SEK
Forslind, Ann FÄRG. Lek och experiment.
Illustrerat pappband 1990, 48 sid., rikt ill. Präglingsstämpel (ägar-) på försättsbladet. Bandet lite gulnat över ryggen annars i bra skick. 24,5 x 19,5 cm. Alfabeta.
Nr: 22476 Pris: 125 SEK
Franzén, Nils-Olof EKORREN SOM KUNDE TALA.
Illustrerat pappband 1985, 114, (3) sid., ill. Namnteckning annars i bra skick. Bonniers Junior.
Nr: 20790 Pris: 70 SEK
Frigell, Kersti - Shaw, Annie - Ribalow, Meir Z. GALLAVANTERNA.
Illustrerat pappband 1988, (28) sid., ill. 18,5 x 24 cm. Bokorama.
Nr: 17086 Pris: 40 SEK
Frohm, Gösta (text och musik) & Gidstam, Björn (bilder) LAXE. Skogsmulles vän i vattnen.
Dekorerat pappband 1985, 106, (1) sid., rikt ill. med teckningar i färg. Bra skick. 22,5 x 18 cm. Norstedts.
Nr: 14582 Pris: 80 SEK
Fujikawa, Gyo GLADA TREAN FÅR EN NY KOMPIS.
Illustrerat pappband 1981, 25 sid., ill. Bandet lätt nött. 26,5 x 20 cm. Alla Barns Bokklubb.
Nr: 18258 Pris: 65 SEK
Fujikawa, Gyo RUFS OCH GLADA FYRAN.
Illustrerat pappband 1983, 29 sid., ill. 26,5 x 20 cm. Alla Barns Bokklubb.
Nr: 17082 Pris: 50 SEK
Gahrton, Måns & Unenge, Johan ALLA BARNENS ROLIGASTE LEKAR. Utelekar, Innelekar, Klassiska lekar, Saga.
Illustrerat pappband 2004, (26) sid., rikt ill. Bra skick. 30 x 21,5 cm. Semic.
Nr: 19419 Pris: 110 SEK
Gahrton, Måns & Unenge, Johan LIVET ENLIGT ROSA och en kille som heter Ville.
Illustrerat pappband 2005, 168, (5) sid., ill. med teckningar. Bra skick. Bonnier Carlsen.
Nr: 19574 Pris: 75 SEK
Gahrton, Måns & Unenge, Johan MÅLLÖSA UNITED. Maja, Melker och revanschen.
Illustrerat pappband 2004, 177, (2) sid., ill. Bra skick. Bonnier Carlsen.
Nr: 19525 Pris: 75 SEK
Garner, Alan JACK OCH BÖNSTÄNGELN.
Illustrerat pappband 1992, (32) sid-.ill. Av Julek Heller. Bra skick. 26,5 x 20 cm. Sjöstrands förlag.
Nr: 17312 Pris: 60 SEK
Gelotte, Ann-Madeleine IDA MARIA FRÅN ARFLIDEN.
Illustrerat pappband 1987. (36) sid., ill. Bandet lätt nött. 2 namnteckningar. 21,5 x 26,5 cm. En Bok för Alla.
Nr: 8416 Pris: 75 SEK
Gerrard, Roy BETTY OCH BOSKAPSTJUVARNA.
Illustrerat pappband 1989, utan paginering, ill. svensk text av Hans och Nina Nygren. Bra skick.23 x 26 cm. Tidens förlag.
Nr: 17352 Pris: 90 SEK
Goble, Paul DRÖMVARGEN.
Dekorerat pappband 1991, 32 sid., rikt ill. med teckningar i färg. 26,5 x 20 cm. Bokförlag Carlsen/if..
Nr: 7335 Pris: 65 SEK
Grant, John DE STORA UPPTÄCKARNA.
Illustrerat pappband 1978, 61, (1) sid., rikt ill. svensk text Gun Uddenberg/Mikael Mörling. 28,5 x 21 cm. Carlsen.
Nr: 17536 Pris: 75 SEK
Green, Krister (text) & Helje, Lennart (bild) DEN FÖRSTA JULTOMTEN.
Illustrerat pappband 1990. (28) sid., rikt ill. 26,5 x 20 cm. Carlsen/if.
Nr: 24156 Pris: 75 SEK
Grimm, Jacob & Wilhelm STADSMUSIKANTERNA I BREMEN.
Dekorerat pappband 1974, 23 sid., ill. av Sven Otto S. Exlibris. 26 x 20 cm. Bokförlaget Opal.
Nr: 7372 Pris: 65 SEK
Gripe, Maria PAPPA PELLERINS DOTTER.
Illustrerat pappband 1985, 189, (1) sid., ill. med teckningar av Harald Gripe. Skyddsomslaget lite nött och med en lagad reva (3,5 cm) baktill. Läsbiten. Bonniers.
Nr: 6001 Pris: 50 SEK
Gripe, Maria PAPPA PELLERINS DOTTER.
Illustrerat pappband 1987, 189, (1) sid. Bra skick. Bonniers.
Nr: 23881 Pris: 70 SEK
Haar, Jaap ter BORIS.
Illustrerat pappband 1968, 147, (1) sid., ill. med teckningar. Natur & Kultur.
Nr: 20316 Pris: 70 SEK
Hansen, Carla & Hansen, Vilh. (teckningar) TOMTARNAS JULBOK.
Illustrerat pappband 1978, andra upplagan. 46 sid., ill. pärmhörn lätt stukade annars i bra skick. 28,5 x 21 cm. Carlsen.
Nr: 17608 Pris: 75 SEK
Hansen, Carla och Vilhelm INGEN JUL UTAN MORMOR.
Illstrerat pappband 1988. (26) sid., ill. 20 x 26,5 cm. Alla Barns Bokklubb.
Nr: 6025 Pris: 70 SEK
Haugen, Tormod GEORG OCH GLORIA.
Häftad 2004, 151, (4) sid., ill. av Anders Kaardahl. Bra skick. 17 x 13 cm. En Bok för Alla.
Nr: 19531 Pris: 50 SEK
Hellberg, Hans-Eric BUSUNGEN.
Illustrerat pappband 1986, 132 sid. Bra skick. Läsbiten.
Nr: 20692 Pris: 70 SEK
Hellberg, Hans-Eric GRY OMÖJLIGA OLSSON.
Illustrerat pappband 1994.55 sid., ill. med teckningar av Tord Nygren. Främre pärmen med några små stötmärken i nederkant. 20 x 15 cm. Natur & Kultur.
Nr: 24240 Pris: 60 SEK
Hellsing, Lennart DANIEL DOPPSKO.
Illustrerat klotryggsband1959. 83, (1) sid., ill. av Stig Lindberg. Bandet lätt nött. Rabén & Sjögren.
Nr: 24153 Pris: 400 SEK
Hellsing, Lennart GODNATTRAMSOR. Verser och rim från engelskan.
Illustrerat pappband 1998, 5:e upplagan. Ill. Av Gyo Fujikawa. Bra skick. 30,5 x 22,5 cm. Bonnier Carlsen.
Nr: 17311 Pris: 75 SEK
Hellsing, Lennart KRAKEL SPEKTAKEL BOKEN.
Illustrerat pappband 2002, 171, (1) sid., rikt ill. av Poul Ströyer. Två pärmhörn lite stukade annars i bra skick. 23,5 x 16,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 16492 Pris: 95 SEK
Hellsing, Lennart KRAKEL SPEKTAKEL BOKEN.
Illustrerat pappband 1984, 171, (1) sid., rikt ill. av Poul Ströyer. Namn+ datering. 23,5 x 16,5 cm. Rabén & Sjögren. Krakel Spektakelboken utkom första gången 1959. I föreliggande volym har en del tillägg och revideringar gjorts, bl.a. har sju färgbilder tillkommit i inlagan, och omslaget har gjorts om.
Nr: 23795 Pris: 120 SEK
Hellsing, Lennart KRAKEL SPEKTAKELS VISBOK.
Illustrerat pappband 1991, 75 sid., ill. Noter. Rabén & Sjögren.
Nr: 17955 Pris: 120 SEK
Hellsing, Lennart VISOR UR SILVERHORNET.
Illustrerat pappband 1992, 77 sid., bilder av Fibben Hald. Noter. 23,5 x 17,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 16446 Pris: 200 SEK
Hellsing, Lennart & Dahl, Peter VINTER-HAGA. En vintersaga.
Illustrerat pappband 1998. 44, (2) sid., rikt ill. Skyddsomslag. 20 x 23,5 cm. Eriksson & Lindgren, Stockholm,
Nr: 24107 Pris: 95 SEK
Hellsing, Lennart & Hald, Fibben VITT. En historia från Kalmar län.
Illustrerat pappband 1984, (25) sid., ill. 26 x 22,5 cm. Ranén & Sjögren.
Nr: 23186 Pris: 125 SEK
Hellsing, Lennart & Hald, Fibben ÄGGET.
Illustrerat pappband 2009, (28) sid., rikt ill. Bra skick. 27,5 x 20,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 23087 Pris: 75 SEK
Hellsing, Lennart & Simak, Frantisek KUNG KUL. Engelska barnkammarrim.
Illustrerat pappband 1986, (26) sid., rikt ill. Bra skick. 24 x 17 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 17628 Pris: 70 SEK
Hellsing, Lennart & Ströyer, Poul ABC.
Illustrerat pappband 2000, utan paginering, rikt ill. 27,5 x 20 cm. Rabén & Sjögren. Detta är en specialutgåva för Läsrörelsen som distribueras via McDonald´s och inte säljs på annat sätt.
Nr: 10401 Pris: 75 SEK
Hellsing, Lennart & Ströyer, Poul BOKEN OM BAGAR BENGTSSON.
Illustrerat pappband 2007. (24) sid., ill. Bra skick. 21,5 x 17 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 24472 Pris: 65 SEK
Hellsing, Lennart & Ströyer, Poul DEN FLYGANDE TRUMMAN.
Illustrerat pappband 2008, (32) sid., rikt ill. Bra skick. 27 x 20 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 23086 Pris: 60 SEK
Hellsing, Lennart & Ströyer, Poul HÄR DANSAR HERR GURKA.
Illustrerat pappband 2011. (27) sid., rikt ill. Bra skick. 21,5 x 17 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 24154 Pris: 60 SEK
Hellsing, Lennart & Ströyer, Poul SJÖRÖVARBOK.
Illustrerat klotryggsband 1977, 1:a upplagan, 2:a tryckningen. Bandet lätt nött, 2 pärmhörn något nötta. Pärmens baksida med skada (4 x 4 cm) efter bortriven prislapp.
Nr: 23660 Pris: 70 SEK
Hellsing, Lennart & Östmar, Tommy BANANBOK.
Illustrerat pappband 1999, andra upplagan. (32) sid., rikt ill. Bandet lätt nött. 29 x 22 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 15456 Pris: 95 SEK
Hellsing, Lennart (text) & Enquist, Marianne (bild) BOKBOK eller en Boktoks Tokbok.
Illustrerat pappband 1987, utan paginering. Ill. Bra skick.28,5 x 22 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 17334 Pris: 150 SEK
Hellsing, Susanna (red. och urval) Barnens älsklingar. TIPP TIPP TAPP.
Illustrerat klotryggsband 2006, 153, (7) sid., rikt ill. Fint skick. 27 x 21,5 cm. Rabén & Sjögren. I denna bok finns bilderböckerna som blivit klassiska och älskade genom åren - barnens älsklingar.
Nr: 19564 Pris: 150 SEK
Henriksson, Alf ADALBERT ANDERSSONS ANOR. En historiebok för barn.
Illustrerat pappband 1985, 173 sid., ill. av Åke Eriksson. Bra skick. 26 x 23,5 cm. Brombergs.
Nr: 10974 Pris: 135 SEK
Henriksson, Alf & Berg, Björn SKANSENRESAN.
Illustrerat pappband 1990, 56, (2) sid., rikt ill. Bokförlaget Trevi.
Nr: 14913 Pris: 95 SEK
Herngren, Maria - Swedenmark, Eva & Wennström, Annica FLICKAN I MEDALJONGEN.
Illustrerat pappband 1998, 187 sid. Liten prislappsfläck på pärmens baksida. Två pärmhörn lite stukade. Alfabeta.
Nr: 20609 Pris: 60 SEK
Herrmanns, Ralph På jakt efter den förskräcklige SNÖMANNEN.
Dekorerat pappband 1969, 37 sid., rikt ill. 29,5 x 21 cm. Bonniers.
Nr: 7330 Pris: 65 SEK
Hesting, Gunhild BRUMLE-BRUMLE. Historien om den blommiga elefanten.
Illustrerat pappband 1966, 63, (1) omslag och ill. av Palle Bregnhöi. Namnteckning. Bandet lite nött. 19 x 11,5 cm. Tidens förlag.
Nr: 17480 Pris: 60 SEK
Hewitt, Sally & Feneziani, Serena ASTRONAUTER OCH UTOMJORDINGAR i formernas värld. Former, siffror, spel & aktiviteter.
Illustrerat pappband 2001, 31, (1) sid., rikt ill. Bandet lätt nött. 31 x 24 cm. Bonnier Carlsen.
Nr: 22742 Pris: 75 SEK
Holm, Annika AMANDA AMANDA.
Dekorerat pappband 1989, 163 sid., ill. med teckningar av Cecilia Torudd. Rabén & Sjögren.
Nr: 10616 Pris: 50 SEK
Holmqvist, Ingvor & Holmqvist, Leif (bild) ETT ÅR MED TOMTEN.
Illustrerat pappband 1990, 1:A UPPLAGAN. (30) sid., ill. 26,5 x 20 cm. Carlsen.
Nr: 15848 Pris: 75 SEK
Härtling, Peter KALLES FARMOR.
Illustrerat pappband 1990, 107, (1) sid. Rabén & Sjögren.
Nr: 22734 Pris: 60 SEK
Ingvarsson, Elisabeth KOSSORNAS APLHABETE i min Herres hage.
Illustrerat pappband 2001, 3:e upplagan. (60) sid., rikt ill. Namnteckning annars i bra skick. 21,5 x 30 cm. Relevant Media.
Nr: 20573 Pris: 95 SEK
Isacson, Gunnar BARNENS BOK OM DJUR.
Illustrerat pappband 1990, 108, (1) sid., rikt fotoill. i färg. 3-radig kulspetsnotering på försättsbladet annars i bra skick. 24,5 x 17,5 cm. Tidens förlag.
Nr: 16158 Pris: 100 SEK
Jackson, Paul & Silvestro, Louis ROLIGT MED PAPPER - 14 rörliga pappersfigurer lätta att vikta, skojiga att göra.
Klammerhäftad 1986, 31, (1) sid., rikt ill. 26 x 18 cm. Carlsen.
Nr: 23172 Pris: 50 SEK
Janouch, Katerina & Lindman, Mervi INGRID HAR PLÅSTER.
Illustrerat pappband 2007, (28) sid., ill. Fint skick. Bonnier Carlsen.
Nr: 17063 Pris: 55 SEK
Jansson, Tove TROLLKARLENS HATT
Pocket 1992,153, (1) sid., ill. Bra skick. Norstedts.
Nr: 22346 Pris: 50 SEK
Jansson, Tove VEM SKA TRÖSTA KNYTTET?
Illustrerat pappband 1991, (28) sid., rikt ill. Bra skick. 26,5 x 20 cm. Alla Barns Bokklubb.
Nr: 22970 Pris: 95 SEK
Jepson, Jonas LEKAR I BILEN FÖR STORA OCH SMÅ. 80 lekar.
Illustrerad pappärm med spiralrygg 2006, 48 sid., ill. av Ulla Lindborg. Bra skick. 24 x 16 cm. Ulrika Carlstein förlag.
Nr: 23750 Pris: 75 SEK
Johansson i Backe, Kerstin DÄR INGA PRÄSTKRAGAR VÄXER.
Dek. pappband 1990, 160 s. Dedikationsex.
Nr: 5214 Pris: 50 SEK
Johansson i Backe, Kerstin ELINOR.
Dekorerat pappband 1990, 43 sid., med bilder av Anna Walfridson. Stora Biblioteket, AWE/GEBERS.
Nr: 9293 Pris: 50 SEK
Johansson i Backe, Kerstin MOA OG PELLE.
Dek pappband 1983, 62 s., ill. Dedikationsex. På norska.
Nr: 5215 Pris: 50 SEK
Johansson i Backe, Kerstin POJKEN SOM RYMDE.
Dek. pappband 1987, 80 s., ill. Dedikationsex.
Nr: 5213 Pris: 50 SEK
Johns, W. E. BIGGLES I AFRIKA.
Illustrerat pappband 1981. 197, (1) sid. Bra skick. Wahlströms ungdomsböcker.
Nr: 22732 Pris: 50 SEK
Joner, Tone Bergli Med små fingrar. FILT.
Illustrerat pappband 1999, 32 sid., rikt ill. I boken finner du idéer till allt från djur och handdockor till jul- och påskprydnader som man kan göra själv. Här finns tips som är roliga för både stora. 24,5 x 21,5 cm. Bokklubben Skaparglädje.
Nr: 17371 Pris: 60 SEK
Jonsson, Else (red.) SAGOPRINSESSAN.
Häftad 1983, 66:e årgången. 92, (4) sid., omslag och ill. Rita Rapp-Lennmor. Bra skick. Semic.
Nr: 17287 Pris: 35 SEK
Jörgensen, Bent NATURENS JÄTTAR.
Illustrerat pappband 1998, 45, (1) sid., ill. av Birde Poulsen.Bra skick. 26 x 20 cm. Bokförlaget Opal.
Nr: 17315 Pris: 70 SEK
Kipling, Rudyard HUR ARMADILLERNA KOM TILL.
Illustrerat pappband 1986, (28) sid., ill. av Lars Klinting. Två pärmhörn lätt stukade. Inlagan delvis med lätta bruksspår. 21,5 x 17,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 19528 Pris: 45 SEK
Kipling, Rudyard HUR LEOPARDEN FICK SINA FLÄCKAR.
Illustrerat pappband 1987, (28) sid., ill. av Lars Klinting. Bra skick. 21,5 x 17,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 19529 Pris: 50 SEK
Kleiva, Rönnaug KÄRLEK PÅ PINNE FRÅN OUAGADOUGOU.
Illustrerat pappband 1999, 126, (1) sid. Bra skick. Natur & Kultur. Vinnarbok, Nordisk barnbokstävling.
Nr: 18780 Pris: 50 SEK
Klinting, Lars CASTOR SNICKRAR.
Illustrerat pappband 2009. (34) sid., rikt ill. Fint skick. 21,5 x 17,5 cm Alfabeta.
Nr: 24546 Pris: 70 SEK
Klinting, Lars FÖRSTA FÅGELBOKEN.
Illustrerat pappband 1988, 53 sid., rikt ill. med färgteckningar. Tillskrift upptill på försättsbladet annars i bra skick. 20,5 x 15,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 12225 Pris: 60 SEK
Klinting, Lars FÖRSTA INSEKTSBOKEN.
Illustrerat pappband 1991, 53 sid., rikt ill. med färgteckningar. Bra skick. 20,5 x 15,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 12226 Pris: 70 SEK
Klinting, Lars FÖRSTA TRÄDBOKEN.
Illustrerat pappband 1990, 53 sid., rikt ill. med färgteckningar. Bra skick. 20,5 x 15,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 12227 Pris: 75 SEK
Klinting, Lars LILLA KULTINGEN och andra ungar på gården + LILLA KUTEN och andra ungar i naturen.
Illustrerat pappband 1997, (56) sid., rikt ill. Bandet något nött. 22,5 x 24 cm. Bonnier Carlsen.
Nr: 20446 Pris: 65 SEK
Knutsson, Gösta NALLE LUFS OCH SKRUTTEN.
Illustrerat klotryggsband 1952, 116, (4) sid., ill. med teckningar av Eva Alexandrowa-Lefferts. 15 x 10 cm. Bonniers Barnbibliotek 105.
Nr: 18764 Pris: 95 SEK
Knutsson, Gösta PELLE SVANSLÖS OCH JULKLAPPSTJUVARNA.
Illustrerat pappband 1981, 28 sid., ill. av Lucie Lundberg. 20 x 26,5 cm. Alla Barns Bokklubb. Bonniers Junior Förlag.
Nr: 22764 Pris: 60 SEK
Knutsson, Gösta PELLE SVANSLÖS OCH JULKLAPPSTJUVARNA.
Illustrerat pappband 1989, (24) sid., ill. av Lucie Lundberg. Bra skick. Tillskrift på försättsbladet. 22 x 27 cm. Bonniers Junior Förlag.
Nr: 13429 Pris: 60 SEK
Knutsson, Gösta PELLE SVANSLÖS OCH TAXEN MAX. PELLE SVANLÖS KLARAR SIG. PELLE SVANLÖS I AMERIKA. HEJA, PELLE SVANSLÖS. ALLA TIDERS PELLE SVANSLÖS. TVILLINGARNA SVANSLÖS.
6 illustrerade pappband 1977-1978, ca. 730 sid., ill. med teckningar av Lucie Lundberg. Namnteckning med blyerts. 15,5 x 10,5 cm. Bonniers Barnbibliotek.
Nr: 24103 Pris: 150 SEK
Knutsson, Gösta PELLE SVANSLÖS PÅ NYA ÄVENTYR.
Illustrerat klotryggsband 1948, 59:e - 73:e tusendet. 132, (1) sid., ill. med teckningar. Bandet lätt nött, två pärmhörn lite skadade och lagade. 16 x 10,5 cm. Bonniers Barnbibliotek 60.
Nr: 18771 Pris: 60 SEK
Knutsson, Gösta PELLE SVANSLÖS PÅ ÄVENTYR.
Illustrerat pappband 1953, 113, (5) sid., ill. Med teckningar. 19 x 13 cm. BFB:s Juniorserie.
Nr: 18766 Pris: 75 SEK
Knutsson, Gösta PELLE SVANSLÖS PÅ ÄVENTYR.
Illustrerat klotryggsband 1950, 82:a - 91:a tusendet. 140, (1) sid., ill. med teckningar. Bandet lätt nött. 16 x 10,5 cm. Bonniers Barnbibliotek 51.
Nr: 18772 Pris: 60 SEK
Knutsson, Gösta TRILLINGARNA SVANSLÖS.
Illustrerat klotryggsband 1950, 81:a - 90:e- tusendet. 107, (3) sid., ill. med teckningar. Bandet lite nött, ett pärmhörn lite skadat och lagat. 16 x 10,5 cm. Bonniers Barnbibliotek 98.
Nr: 18767 Pris: 60 SEK
Krause, Ute (text/bild) NORA OCH DEN STORA BJÖRNEN.
Illustrerat pappband 1990, 1:a upplagan. Utan paginering, ill. Ryggen lite blekt. 27 x 22 cm. Carlsen. I byn berättades det ofta om den Stora Björnen, och ju fler historier Nora hörde om björnen desto nyfiknare blev hon.
Nr: 17378 Pris: 90 SEK
Kruusval, Catarina ELLENS ABC.
Dekorerat pappband 1999, (26 sid.), ill. Fint skick. 28,5 x 22 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 11865 Pris: 90 SEK
Kunnas, Mauri VAMPYRFARFARS BERÄTTELSER.
Illustrerat pappband 1993. 46 sid., rikt ill. Bandet med några små skavanker. 29,5 x23,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 24921 Pris: 75 SEK
Kunnas, Mauri & Kunnas, Tarja VINTER PÅ JYCKEBERGA.
Illustrerat pappband 1992, (44) sid., ill. Svensk text och bearbetning: Ebbe Schön. Namnteckning. 29,5 x 23,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 17358 Pris: 125 SEK
Kunnas, Mauri & Tarja (text & bild) VIKINGAR.
Illustrerat pappband 2006, (52) sid., rikt ill. Fint skick. Svensk text Lars Huldén. 29,5 x 23,5 cm. Otava, Helsinki.
Nr: 19241 Pris: 125 SEK
Kurelek, William SKOGSHUGGARLIV.
Dek. pappband 1982, 45 s., ill. svensk text Britt Isaksson. 8:o.
Nr: 5210 Pris: 65 SEK
Kvist, Hanne POJKEN MED SILVERHJÄLMEN.
Illustrerat pappband 1999, 140, (1) sid. Bra skick. Natur & Kultur. Vinnarbok, Nordisk barnbokstävling.
Nr: 18779 Pris: 50 SEK
Kylberg, C O KALLE OCH ULLA OCH SPRÄTTEN.
Illustrerat pappband 1980, 32 sid., ill. Bandet lätt nött. 26 x 20,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 18117 Pris: 95 SEK
Körling, Felix SNIPP - SNAPP - SNORUM. 12 barnvisor.
Klammerhäftat illustrerat klotryggsband 1945, (28) sid., ill. med 12 färgplanscher av Hilding Nyman. Inlagan med fuktfläck i övre yttre hörnet. Sista färgplanschen föreligger dubbelt. 24,5 x 32 cm. Bonniers.
Nr: 22552 Pris: 125 SEK
La Fontaine, Jean de FABLER. Roliga fabler om djur.
Illustrerat pappband 1992, (21) sid., ill. av Sophie Toussaint. Namn + tel. med tuschpenna. 27,5 x 21,5 cm. Richters.
Nr: 19791 Pris: 75 SEK
Lagerlöf, Selma DEN HELIGA NATTEN. Selma Lagerlöf återger sin gamla farmors berättelse om julens budskap.
Illustrerat pappband 2003, (40) sid., ill. av Ilon Wikland. Bra skick. 27,5 x 18 cm. Brombergs.
Nr: 19536 Pris: 90 SEK
Larsson, Mats BARNRIKEPROVET.
Illustrerat pappband 1988, 108, (2) sid., ill. med teckningar av Jens Ahlbom. Rabén & Sjögren.
Nr: 16051 Pris: 50 SEK
Laurent, Vivi SAGAN OM SNIPP SNAPP SNORUM.
Dekorerat originalklotband med med monterad pärmdekoration. Stockholm 1926. 72, (1) sid., ill. med 17 monterade färgplanscher och 17 teckningar av Eva Andersson. Pärmen något blekt över ryggen. Åhlén & Åkerlunds förlag.
Nr: 24106 Pris: 250 SEK
Lepp, Mati ABCD-boken.
Illustrerat pappband 1999, 2:a upplagan. (34) sid., ill. 26,5 x 20 cm. Bonnier Carlsen.
Nr: 20626 Pris: 70 SEK
Levemark, Lasse & Fresk, Klas TOM TITS TRICKS. 60 experiment att göra själv.
Illustrerat pappband 1989, 64 sid., ill. 24,5 x 19,5 cm. Alfabeta.
Nr: 23962 Pris: 80 SEK
Levy, David H. STJÄRNOR OCH PLANETER.
Illustrerat pappband 2000, 64 sid., rikt ill. Redaktionellt råd: Birger Bergh ... Svensk översättning: Per Holmström. Faktagranskning: Anita Sundman. Illustratörer: Gregory Bridges ... 30,5 x 25,5 cm. Ingår bokserien Spännande Kunskap. Bra Böcker.
Nr: 17417 Pris: 90 SEK
Lidberg, Rolf ETT TROLLBRÖLLOP.
Illustrerat pappband 1992, 1:a upplagan. (28 sid.), ill. Namnteckning annars i bra skick. 20 x 26,5 cm. Bonnier Carlsen.
Nr: 19416 Pris: 95 SEK
Lidberg, Rolf TROLLEN OCH NORNAN.
Illustrerat pappband 2000, utan paginering, ill. Bra skick. 20 x 26,5 cm. Bonnier Carlsen.
Nr: 17414 Pris: 110 SEK
Lidberg, Rolf & Lööf, Jan (text) TROLLBOKEN.
Illustrerat pappband 1984, 1:a upplagan. (32 sid.), ill. Bandet något nött. 20 x 26,5 cm. Carlsen.
Nr: 11866 Pris: 80 SEK
Lind, Mecka TOCKEN ÄR LÖS.
Illustrerat pappband 1990, utan paginering. Ill. av Lars Rudebjer. Bra skick. 22 x 26,5 cm. Bonniers Junior.
Nr: 17327 Pris: 90 SEK
Lind, Mecka & Rudebjer, Lars TOCKENS JULAFTON.
Illustrerat pappband 2001, (31) sid., rikt ill. Pärmen med två små naggar, två pärmhörn lätt stukade. 22 x 26,5 cm. OPAL.
Nr: 19765 Pris: 90 SEK
Linde, Gunnel LURITURI.
Illustrerat pappband 1968, 6:e - 10:e tusendet. 89 sid., ill. Bandet lätt lätt nött, nedre yttre hörnet på frampärmen lite mera. 23 x 13,5 cm. Bonniers.
Nr: 23765 Pris: 70 SEK
Lindenbaum, Pija GITTAN OCH ÄLGBRORSORNA.
Illustrerat pappband 2003, (32) sid., ill. Ryggen något stukad nedtill. Liten skada i främre yttre falsen. 26,5 x 22 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 23641 Pris: 70 SEK
Lindgren, Adtrid SUNNANÄNG.
Illustrerat klotryggsband 1959, 1:a upplagan, 105, (1) sid., ill. med teckningar av Ilon Wikland. Bandet lätt nött. Eftersättsbladets baksida med en del små kulspetsstreck. Rabén & Sjögren.
Nr: 23637 Pris: 175 SEK
Lindgren, Astrid ALLA VI BARN I BULLERBYN.
Illustrerat klotryggsband 1991, 19:e upplagan. 2:a tryckningen, 263 tusendet. 107, (1) sid., omslag och teckningar av Ingrid Vang Nyman. Tillskrift annars i bra skick. 20,5 x 15,5 cm. Rabén & Sjögren
Nr: 17324 Pris: 65 SEK
Lindgren, Astrid EMILS HYSS NR 325.
Illustrerat pappband 1985, 59, (1) sid., ill. av Björn Berg. Namnteckning. 20 x 15 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 23804 Pris: 50 SEK
Lindgren, Astrid I SKYMNINGSLANDET.
Illustrerat pappband 1994, 42, (2) sid., med bilder av Marit Törnqvist. Två sista bladen delvis svagt veckade. 23,5 x 17,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 22738 Pris: 120 SEK
Lindgren, Astrid INGET KNUSSEL SA EMIL I LÖNNEBERGA.
Illustrerat pappband 1987, 1:a upplagan, 2:a tryckningen, 70:e tusendet. 59, (1) sid., ill. med teckningar i färg av Björn Berg. Namnteckning. 20,5 x 15,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 9946 Pris: 70 SEK
Lindgren, Astrid JAG VILL OCKSÅ GÅ I SKOLAN.
Illustrerat pappband 1979, 3:e upplagan, 1:a tryckningeen. Utan paginering, ill. med teckningar i färg av Ilon Wikland. Namnteckning, bandet lätt nött. 26 x 21 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 9948 Pris: 75 SEK
Lindgren, Astrid JUL I STALLET.
Illustrerat klotryggsband 2001, (24) sid., ill. av Lars Klinting. Bra skick. 26,5 x 19,5 cm. Rabén & Sjögren. Utgavs första gången 1961 med illustrationer av Harald Wiberg.
Nr: 19532 Pris: 90 SEK
Lindgren, Astrid KALLE BLOMKVIST OCH RASMUS.
Illustrerat klotryggsband 1953, 3:e upplagan, 80:e tusendet. 159, (1) sid., omslag och ill. av Kerstin Thorwall-Falk. Bandet lätt nött, två pärmhörn lite stukade. Rabén & Sjögren.
Nr: 18760 Pris: 120 SEK
Lindgren, Astrid KALLE BLOMKVIST OCH RASMUS.
Illustrerat pappband 2002, 170, (1) sid., ill. Ett pärmhörn med mininmal skada. Rabén & Sjögren.
Nr: 19579 Pris: 60 SEK
Lindgren, Astrid KARLSSON PÅ TAKET FLYGER IGEN.
Illustrerat klotryggsband 1962,159, (1) sid., omslag och teckningar av Ilon Wikland. Bandet lite nött, ett par pärmhörn lite mer. Papperet delvis lite sprucket i främre inre falsen.
Nr: 23493 Pris: 95 SEK
Lindgren, Astrid KARLSSON PÅ TAKET SMYGER IGEN.
Illustrerat klotryggsband 1968, 167 sid., omslag och ill. av Ilon Wikland. Bandet lätt nött. 19 x 12,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 17530 Pris: 125 SEK
Lindgren, Astrid LILLEBROR OCH KARLSSON PÅ TAKET.
Illustrerat pappband 1993, 8:e upplagan, 5:e tryckningen. 151, (2) sid., ill. med teckningar i svartvitt av Ilon Wikland. Tillskrift på försättsbladet annars i bra skick. 20,5 x 15,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 9944 Pris: 60 SEK
Lindgren, Astrid LOTTA PÅ BRÅKMAKARGATAN.
Illustrerat pappband 1986, 63, (1) sid., ill. av Ilon Wikland. 20,5 x 14,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 22736 Pris: 60 SEK
Lindgren, Astrid MIO, MIN MIO.
Illustrerat pappband 1987, 7:e upplagan, 9:e tryckningen, 224:e tusendet. 182, (1) sid., ill. av Ilon Wikland. Rabén & Sjögren.
Nr: 23794 Pris: 60 SEK
Lindgren, Astrid MIO, MIN MIO.
Illustrerat klotryggsband 1954, 189, (1) sid., omslag och ill. av Ilon Wikland. Bandet lite nött samt lätt solkat. Liten namnetikett. En del av sidorna i inlagan är något gulnade på grund av papperskvalitén. Rabén & Sjögren.
Nr: 20549 Pris: 135 SEK
Lindgren, Astrid MÄSTERDETEKTIVEN BLOMKVIST LEVER FARLIGT.
Illustrerat klotryggsband 1951, 173, (1) sid., omslag och ill. av Eva Laurell. Bandet något nött samt lite solkat. Rabén & Sjögren.
Nr: 18761 Pris: 125 SEK
Lindgren, Astrid MÄSTERDETEKTIVEN BLOMKVIST LEVER FARLIGT.
Illustrerat pappband 2002, 174, (1) sid., ill. Ett par blad med "hundöra" annars i bra skick. Rabén & Sjögrens Guldböcker.
Nr: 23655 Pris: 60 SEK
Lindgren, Astrid NYA HYSS AV EMIL I LÖNNEBERGA.
Dekorerat pappaband 1996, 160 sid., ill. med teckningar i svartvitt av Björn Berg. 20,5 x 15,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 9947 Pris: 60 SEK
Lindgren, Astrid PIPPI IN THE SOUTH SEAS.
Hardbound 1968 (reprint), 117 pp., ill. with drawings by Richard Kennedy. Translated by Marianne Turner. Dustjacket slightly worn. Oxford University Press.
Nr: 18154 Pris: 95 SEK
Lindgren, Astrid PIPPI LÅNGSTRUMP I SÖDERHAVET.
Illustrerat klotryggsband 1978, 18:e uppl., 1:a tryckningen, 334:e tusendet. 123, (1) sid., omslag och ill. Av Ingrid Vang-Nyman. Prydlig namnteckning på försättsbladet annars i bra skick. 21 x 16 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 24044 Pris: 120 SEK
Lindgren, Astrid PIPPI LÅNGSTRUMP I SÖDERHAVET.
Illustrerat klotryggsband 1961, 10:e uppl., 170:e tusendet. Namnoch adress på försättsbladet. 15,3 x 10,8 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 18157 Pris: 120 SEK
Lindgren, Astrid PIPPI LÅNGSTRUMPM GÅR OMBORD.
Illustrerat klotryggsband 1978, 21:a uppl., 1:a tryckningen, 326:e tusendet. 127, (1) sid., omslag och ill. av Ingrid Vang-Nyman. Prydlig namnteckning på försättsbladet annars i bra skick. 21 x 16 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 24045 Pris: 120 SEK
Lindgren, Astrid RASMUS PÅ LUFFEN.
Illustrerat klotryggsband 1956, 181, (1) sid. Omslag och illustrationer av Eric Palmquist. Bläcknotering upptill npå försättsbladet.Rabén & Sjögren.
Nr: 22161 Pris: 130 SEK
Lindgren, Astrid RASMUS, PONTUS OCH TOKER.
Illustrerat klotryggsband 1957, 191, (1) sid., omslag och ill. av Erik Palmqvist. Bandet lite nött. Rabén & Sjögren.
Nr: 20550 Pris: 135 SEK
Lindgren, Astrid RONJA RÖVARDOTTER.
Dekorerat pappband 1991, 236 sid., ill. av Ilon Wikland. Skyddsomslag. Bra skick. Rabén & Sjögren.
Nr: 8359 Pris: 125 SEK
Lindgren, Astrid SAGORNA.
Illustrerat pappband 1980, 291, (1) sid., ill. av Ilon Wikland. Något nött skyddsomslag. Två pärmhörn samt ryggen nedtill är något stukade. Namnteckning. Rabén & Sjögren.
Nr: 7040 Pris: 95 SEK
Lindgren, Astrid ÄN LEVER EMIL I LÖNNEBERGA.
Klotryggsband med dekorerade pärmar, Örebro 1970, 175, (1) sid., ill. av med teckningar av Björn Berg. Boken är omlimmad och försedd med nya för- och eftersättsblad. Pärmen är minimalt nött. Fräscht ex. Rabén & Sjögren.
Nr: 14064 Pris: 150 SEK
Lindgren, Astrid & Törnqvist, Marit NÄR BÄCKHULTARN FOR TILL STAN.
Illustrerat pappband 1992, 26 sid., ill. 21 x 27 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 11871 Pris: 80 SEK
Lindgren, Astrid & Wikland, Ilon DRAKEN MED DE RÖDA ÖGONEN.
Illustrerat pappband 1994, 2:a tryckningen. (25) sid., rikt ill. 26 x 21 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 20352 Pris: 75 SEK
Lindgren, Astrid & Wikland, Ilon JUL I BULLERBYN.
Illustrerat pappband 1985, 4:e upplagan, 5:e tryckningen. (32) sid., ill. Försättsbladet med vikmärke. 21 x 27 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 19821 Pris: 95 SEK
Lindgren, Astrid & Wikland, Ilon VISST KAN LOTTA CYKLA.
Klotryggsband med dekorerade pappärmar 1980, 32 sid., ill. 28,5 x 21,5 cm. Rabén & sjögren.
Nr: 8946 Pris: 80 SEK
Lindgren, Astrid & Wikland, Ilon VISST ÄR LOTTA EN GLAD UNGE. Bilderbok.
Illustrerat pappband 1990, 32, (1) sid., rikt ill. 28,5 x 22 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 5712 Pris: 90 SEK
Lindgren, Barbro BLADEN BRINNER.
Illustrerat pappband 1981, 2:a upplagan, 4:e tryckningen. 92, (1) sid. Liten tillskrift. Rabén & Sjögren.
Nr: 16641 Pris: 70 SEK
Lindgren, Barbro KORKEN FLYGER.
Illustrerat pappband 1990, 166, (3) sid., ill. av Eva Eriksson. Bra skick. Rabén & Sjögren.
Nr: 23805 Pris: 90 SEK
Lindgren, Barbro LILLA SPARVEL.
Illustrerat pappband 1988, 5:e tryckningen. 123, (1) sid. Vinjetter av Andreas och Mathias Lindgren. Liten överkluddad namnteckning? På titelbladet. 18,5 x 15 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 8254 Pris: 70 SEK
Lindgren, Barbro NYCKELN TILL MIN BARNDOM. Antologi.
Illustrerat pappband 1986, 271, (1) sid., ill. Ryggen lite stukad upptill. 27 x 21 cm. Brombergs.
Nr: 19439 Pris: 170 SEK
Lindgren, Barbro VEMS LILLA MÖSSA FLYGER.
Illustrerat pappband 1987, 162, (4) sid., ill. av Eva Eriksson. Bra skick. Rabén & Sjögren.
Nr: 23806 Pris: 90 SEK
Lindgren, Barbro (text) & Eriksson, Eva (bild) STORA SYSTER LILLE BROR.
Illustrerat pappband 1992, utan paginering, ill. Bra skick. 26 x 21 cm. Eriksson & Lindgren.
Nr: 17346 Pris: 75 SEK
Lindgren, Lena &Lindgren, Leif (ill.) HÄR KOMMER TURE & MÄRTA.
Illustrerat pappband 1995, 84 sid., ill. Bra skick. 29 x 19,5 cm. CEWE-förlaget. En skämtsam vardagsnära berättelse skriven för barn mellan 4 och 100 år. Utspelar sig vid trakten av Arvidsjaur.
Nr: 22302 Pris: 140 SEK
Lindgren,Astrid & Svend, Otto S. SPELAR MIN LIND sjunger min näktergal.
Illustrerat pappband 1984, (29) sid., rikt ill. 28,5 x 22 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 6645 Pris: 75 SEK
Lindström, Sylvia - Berefelt, Gunnar - Wik-Thorsell, Anna Lena LIVETS TRÄD. Världen genom barnets ögon.
Dekorerat pappband 1978, 128 sid., ill. med teckningar i färg. 25,5 x 20 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 10810 Pris: 145 SEK
Lobe, Mira DEN FANTASTISKA SNÖGUBBEN.
Illustrerat pappband 1985, 29 sid., ill. av Opgenoorth, Winfried. svensk text Berit Bergman. Bra skick. 26,5 x 20 cm. Alla Barns Bokklubb.
Nr: 17337 Pris: 60 SEK
Lumpkin, Susan (text) FARLIGA DJUR.
Illustrerat pappband 1999, 64 sid., rikt ill. Två pärmhörn samt ryggen nedtill är stukade. Redaktionellt råd: Birger Bergh ... Svensk översättning: Per Holmström. Faktagranskning: Ragnar Hall. Illustratörer: Christer Eriksson ... 30,5 x 25,5 cm. Ingår bokserien Spännande Kunskap. Bra Böcker.
Nr: 17366 Pris: 75 SEK
Lundgren, Gunilla - Jacobson, Lars - Jacobson, Malcolm NATURENS BARNKAMMARE.
Illustrerat pappband 1991, (28) sid., ill. 20 x 26,5 cm. Alla Barns Bokklubb.
Nr: 15847 Pris: 50 SEK
Lundh, Ingegärd BIBI OCH DEN VITA BLOMMAN.
Klammerhäftad 1989, (31) sid., rikt ill. Bra skick. 29,5 x 21 cm. Skandinaviska Bokförlaget, Gävle.
Nr: 17676 Pris: 70 SEK
Lööf, Jan MORFAR ÄR SJÖRÖVARE.
Illustrerat pappband 1997, 6:e upplagan. (28) sid., rikt ill. 26,5 x 20 cm. Bonnier Carlsen.
Nr: 24238 Pris: 70 SEK
Mahy, Margaret BLOD OCH DUNDER ÄVENTYRET.
Dek. pappband 1991, 164 s., lite ill.
Nr: 6005 Pris: 45 SEK
Malmborg, Ewa (huvured.) KUNSKAPENS VÄRLD. A - Ö. Rabén & Sjögrens uppslagsbok för unga vetgiriga.
4 illustrerade pappband 1993, 640 sid., rikt ill. Pärmens baksida på volym 1 med veckspår i lamineringen uppe över vänstra hörnet. 28,5 x 22 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 19265 Pris: 300 SEK
Marks, Graham & Holms, Stephen TIGERNS RÄNDER. En samling berättelser om djur och ett 3D pussel.
Illustrerat pappband 1995, rikt ill. Bra skick. 25,5 x 25,5 cm. Go´boken.
Nr: 17671 Pris: 75 SEK
Maurstad, Mari & Roos, Christina OLUFFA.
Illustrerat pappband 1995, (40) sid., rikt ill. Bra skick. 24,5 x 24,5 cm. Bonnier Carlsen.
Nr: 19236 Pris: 75 SEK
McCall Smith, Alexander AKIMBO OCH BABIANERNA.
Illustrerat pappband 2009. 105, (1) sid., ill. Fint skick. B. Wahlströms.
Nr: 24466 Pris: 90 SEK
McCaughrean, Geraldine (text) & Cockcroft, Jason (ill.) KRISTIANS RESA. John Bunyans klassiker återberättad för alla åldrar.
Illustrerat pappband 2002, 112 sid., ill. Översatt och med ett förord av Ylva Eggehorn. Fint skick. 28 x 22 cm. Libris.
Nr: 17316 Pris: 100 SEK
McGowen, Tom & Ruth, Rod DINOSAURIERNA - så levde de.
Illustrerat pappband 1985, 2:a upplagan. 61 sid., rikt ill. i färg och svartvitt. Bra skick. 24,5 x 20 cm. Carlsen.
Nr: 15141 Pris: 90 SEK
McGowen, Tom & Ruth, Rod VALAR OCH DELFINER - så lever de.
Illustrerat pappband 1993, 2:a upplagan. 61 sid., rikt ill. Bra skick. 24,5 x 20 cm. Bonnier Carlsen.
Nr: 22549 Pris: 90 SEK
Meddaugh, Susan BLÅKULLA HANDELSBOD.
Illustrerat pappband 1993, utan paginering, rikt ill. i färg. 26,5 x 20 cm. Alla Barns Bokklubb.
Nr: 15735 Pris: 60 SEK
Meddaugh, Susan BLÅKULLA HANDELSBOD.
Illustrerat pappband 1993, (28) sid., ill. 20 x 26,5 cm. Alla Barns Bokklubb.
Nr: 15844 Pris: 60 SEK
Miettinen, Aulikki (text/bild) LILLE OLLE LEKER.
Illustrerat pappband 1990, utan paginering. Illustrerad. 17,5 x 22 cm. Carlsen.
Nr: 17285 Pris: 40 SEK
Milne, A. A. MIN FÖRSTA BOK OM NALLE PUH.
Dekorerat förlagsband 1997, 80 sid., ill. av Ernest H. Shepard. Genomgående mycket liten fuktrynka i nedre marginalen. 25,5 x 19,5 cm. Bonnier Carlsen.
Nr: 11685 Pris: 80 SEK
Milne, A. A. NALLE PUH.
Illustrerat pappband 1999, 142, (3) sid., ill. med teckningar av E. H. Shepard. Bonnier Carlsen.
Nr: 15488 Pris: 65 SEK
Milne, A. A. NALLE PUH. Jubileumsutgåva.
Illustrerat pappband (utan år), (12), 147, (1) sid., ill. av Ernest H. Shepard. Fint skick. 21,5 x 14,5 cm. Bonnier Carlsen.
Nr: 22383 Pris: 125 SEK
Milne, A. A. NALLE PUHS BÄSTA.
Illustrerat pappband 2000, 96 sid., ill. av Ernest H. Shepard. Fint skick. 28,5 x 22 cm. Bonnier Carlsen.
Nr: 18168 Pris: 150 SEK
Milne, A. A. VÅR EGEN NALLE PUH. Åtta berättelser.
Illustrerat pappband 2002, 263, (5) sid., ill. av Ernest H. Shepard. Bra skick. 15,5 x 13 cm. Bonnier Carlsen.
Nr: 22381 Pris: 75 SEK
Milne, A. A. VÅR ÄLSKADE NALLE PUH. Nio berättelser.
Illustrerat pappband 2002, 267, (1) sid., ill. av Ernest H. Shepard. Bra skick. 15,5 x 13 cm. Bonnier Carlsen.
Nr: 22382 Pris: 75 SEK
Mogensen, Jan NALLE RYMMER HEMIFRÅN.
Dekorerat pappband 1989, 31 sid, ill. med teckningar i färg. 26,5 x 20 cm. Alla Barns Bokklubb.
Nr: 9989 Pris: 60 SEK
Morris, Neil & Davis, Mark (ill.) FANNS ASTERIX OCH OBELIX PÅ RIKTIGT? En bok om vår värld. Frågesport, Skämtteckningar, Pyssel, Fantastiska fakta.
Illustrerat pappband 2004, 47, (1) sid., rikt ill. Bra skick. 22,5 x 17,5 cm. Kärnan.
Nr: 23645 Pris: 70 SEK
Mählqvist, Stefan & Nygren, Tord DRAKBERGET.
Illustrerat pappband 1981, (26) sid., ill. Bra skick. 28,5 x 22 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 23184 Pris: 90 SEK
Nanne, Magnus & Jacobsson, Louise DU SKALL ICKE .. Moderna livsregler för busungar.
Illustrerat pappband 1989, 1:a upplagan. (28) sid., rikt ill. Lite större tillskrift på titelbladet annars i bra skick. 27 x 20 cm. Carlsen.
Nr: 17636 Pris: 75 SEK
Nielsen, Erik Hjort ROBIN HOOD. En bildberättelse.
Illustrerat pappband 1993, utan paginering, ill. Bra skick. 28,5 x 22 cm. Bokförlaget Opal.
Nr: 17347 Pris: 60 SEK
Nielsen, Erik Hjorth MIN ULO! MIN ULO!
Dekorerat pappband 1987, 24 sid., ill. av författaren. Tillskrift. 22 x 29 cm. Carlsen/if..
Nr: 7706 Pris: 75 SEK
Nilsson, Ulf & Eriksson, Eva DEN FRÄCKA KRÅKAN. En sann berättelse om Skånes värsta kråka.
Illustrerat pappband 1985. (32) sid., ill. med teckningar i färg. 2 pärmhörn lite stukade. 26 x 20 cm. Bonniers Junior.
Nr: 5035 Pris: 60 SEK
Nilsson, Ulf & Eriksson, Eva EN DAG MED MÖSSENS BRANDKÅR.
Illustrerat pappband 1996, utan paginering. Ill. av Eva Eriksson. Bra skick. 26,5 x 20 cm. Bonnier Carlsen.
Nr: 17297 Pris: 70 SEK
Nilsson, Ulf & Eriksson, Eva LILLA SYSTER KANIN och alla hennes vänner.
Illustrerat pappband 1987, (26), ill. med teckningar i färg. 19,5 x 17,5 cm. Bonniers Junior.
Nr: 19268 Pris: 60 SEK
Nilsson, Ulf & Eriksson, Eva NÄR LILLA SYSTER KANIN BADADE I DET STORA HAVET.
Illustrerat pappband 1987, (26), ill. med teckningar i färg. 19,5 x 17,5 cm. Bonniers Junior.
Nr: 24043 Pris: 60 SEK
Nilsson-Brännström, Moni TSATSIKI OCH KÄRLEKEN.
Illustrerat pappband 2000, femte tryckningen. 134, (1) sid. Natur & Kultur.
Nr: 15604 Pris: 75 SEK
Nister, Ernest (text/bild) HOS MORMOR.
Illustrerat pappband 1990, (10) sid., ill. 15,5 x 12,5 cm. Pop-up-bok. Carlsen.
Nr: 17569 Pris: 50 SEK
Nordlander, Johan & Nyström Jenny (teckningar) SVENSKA BARNBOKEN. Förra samlingen.
Illustrerat förlagsband 1979, 53, (1) sid., ill. Faksimilutgåva efter andra översedda upplagan 1902. Bandets rygg något blekt. Gidlunds förlag.
Nr: 16170 Pris: 75 SEK
Nordlander, Johan & Nyström Jenny (teckningar) SVENSKA BARNBOKEN. Senare samlingen.
Illustrerat förlagsband 1979, 48, (1) sid., ill. Faksimilutgåva. Gidlunds förlag.
Nr: 2709 Pris: 75 SEK
Nordqvist, Sven JULGRÖTEN.
Illustrerat pappband 1996, 5:e tryckningen. (26) sid., rikt ill. Bra skick. 21,5 x 30,5 cm. Richters.
Nr: 9347 Pris: 80 SEK
Nordqvist, Sven PETTSON FÅR JULBESÖK.
Illustrerat pappband 1992, (24) sid., rikt ill. Bandet lätt nött. Notering + "teckning" på främre pärmens insida. 30 x 21,5 cm. Bokförlaget Opal.
Nr: 16049 Pris: 70 SEK
Nordqvist, Sven RÄVJAKTEN. Bilderbok.
Illustrerat pappband 2001, (23) sid., rikt ill. 30 x 21,5 cm. Bokförlaget Opal.
Nr: 5715 Pris: 75 SEK
Nordqvist, Sven TOMTEMASKINEN.
Illustrerat pappband 1999. 129 sid., ill. Pärmhörnen minimalt nötta annars i bra skick. 25,5 x 19,5 cm. Bokförlaget Opal.
Nr: 17299 Pris: 125 SEK
Nordqvist, Sven (text & bild) AGATON ÖMAN OCH ALFABETET.
Illustrerat pappband 1983, (25) sid., ill. i färg. Bandet lätt nött. 30 x 21,5 cm. Bokförlaget OPAL.
Nr: 8956 Pris: 95 SEK
Norelius, Einar (text och bild) PETTER OCH HANS 4 GETTER.
Illustrerat pappband 2001, (28) sid., rikt ill. 26,5 x 20 cm. En Bok för Alla.
Nr: 20985 Pris: 70 SEK
Norlin, Arne SIMSALABIM! Din första trolleribok.
Illustrerat pappband 1992, 64 sid., rikt ill. Bra skick. 24 x 19 cm. Alfabeta.
Nr: 17674 Pris: 90 SEK
Norlin, Arne & Burman, Jonas HÄR KOMMER BÄRGNINGSBILEN.
Illustrerat pappband 1997, andra upplagan, andra tryckningen. (26) sid., ill. 21,5 x 17,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 17085 Pris: 45 SEK
Norlin, Arne & Burman, Jonas HÄR KOMMER POLISBILEN.
Illustrerat pappband 1995, (24) sid., ill.Lätt nött. 21,5 x 17,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 19860 Pris: 60 SEK
Näslund, Görel Kristina JULBOKEN.
Illustrerat pappband 1995, 128 sid., ill. 23 x 17 cm. Bonnier/Carlsen.
Nr: 8561 Pris: 90 SEK
Näslund, Rune - Hirdman, Arne - Poignant, Olle (bild) 6000 ÅR PÅ HJUL.
Illustrerat klotryggsband 1955, 31 sid., rikt ill. 21 x 18 cm. Folket i Bilds Vetaböcker, Nr 3.
Nr: 18734 Pris: 75 SEK
Näslund, Rune & Lassen, Bo (bild) FRÅN TROLLTRUMMA TILL TELEVISION.
Illustrerat klotryggsband 1954, 32 sid., rikt ill. 21 x 18 cm. Folket i Bilds Vetaböcker, Nr 1.
Nr: 18733 Pris: 90 SEK
Nöstlinger, Christine INGEN SÄRSKILD.
Illustrerat pappband 1988, utan paginering. Ill. av Janosch. Bra skick. 21,5 x 24 cm. En Bok för Alla.
Nr: 17335 Pris: 50 SEK
Ohrelius, Bengt & Stödberg, Nils TILL SJÖSS. Roligt att veta om fartyg och sjöfolk.
Illustrerat klotryggsband 1975, 46, (4) sid., rikt ill. i färg och svartvitt. Skyddsomslaget något nött och med tejpad reva (4 cm). 28 x 21 cm. Rabén & Sajögren.
Nr: 15368 Pris: 75 SEK
Ollmark, Lena & Wänblad, Mats SPÖKSKEPPET VALLONA.
Illustrerat pappband 2007, 173, (1) sid., lite ill. Bra skick. Natur & Kultur.
Nr: 19524 Pris: 75 SEK
Olsson, Anders - Jacobsson, Anders - Härdin, Sonja SUNE BÖRJAR SKOLAN.
Illustrerat pappband 1997, 29 sid., ill. 26 x 20,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 17080 Pris: 60 SEK
Olsson, Sören - Jacobsson, Anders - Lindén, Eva HÅKAN BRÅKAN i skogen.
Illustrerat pappband 2004, (25) sid., ill. med teckningar i färg. Rabén & Sjögren.
Nr: 15601 Pris: 50 SEK
Olsson, Sören - Jacobsson, Anders - Lindén, Eva HÅKAN BRÅKAN och den spökiga källaren.
Illustrerat pappband 2000, 29 sid., ill. med teckningar i färg. Rabén & Sjögren.
Nr: 15599 Pris: 50 SEK
Olsson, Sören - Jacobsson, Anders - Lindén, Eva HÅKAN BRÅKAN och vinterdagen.
Illustrerat pappband 2003, 25 sid., ill. med teckningar i färg. Rabén & Sjögren.
Nr: 15603 Pris: 60 SEK
Owen, Ellis FÖRHISTORISKA DJUR. Den fantastiska berättelsen om livet före människan.
Inbunden 1977, 96 sid., rikt ill. Skyddsomslag. Namnetikett. 32,5 x 24,5 cm. Bonniers.
Nr: 15216 Pris: 100 SEK
Paker, Josephine VARFÖR HAR FLÖJTEN HÅL? Och andra kluriga frågor om musik.
Illustrerat pappband 1996, 32 sid., rikt ill. 28,5 x 23,5 cm. Richters förlag.
Nr: 19238 Pris: 85 SEK
Parker, Steve VÅR KROPP OCH HUR DEN FUNGERAR.
Illustrerat pappband 1991, 64 sid., rikt ill. Bra skick. 28,5 x 22 cm. Hallgren & Fallgren.
Nr: 17538 Pris: 90 SEK
Peet, Bill TROLLERITUPPEN.
Illustrerat pappband 1992, (44) sid., rikt ill. Namn m.m. Med tuschpenna på titelblad och främre pärmens insida för övrigt ett bra ex. 26,5 x 20 cm. Alla Barns Bokklubb.
Nr: 17675 Pris: 60 SEK
Petersin, Hans & Elmqvist, Elena VILHELMINA-den ensamma hunden.
Illustrerat pappband 1980, (28) sid., ill. Bandet lätt nött. 21,5 x 17,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 17081 Pris: 35 SEK
Peterson, Hans MAJA-LENA GÅR TILL MORFAR.
Dekorerat pappband 1975, 22 sid., ill. av Svend Otto S. Några blad lätt skrynklade. 26 x 20,5 cm. Bokförlaget Opal.
Nr: 7705 Pris: 60 SEK
Peterson, Hans PETTER KLARAR ALLT.
Illustrerat klotryggsband 1966, 159, (1) sid., ill. med teckningar av Stig Södersten. Namnteckning. Rabén & Sjögren.
Nr: 16947 Pris: 50 SEK
Petersson, Annie LASSES VISOR. 22 barnvisor.
Häftad 1948, 39, (1) sid., noter. Omslaget lite nött och solkat. 16,5 x 27 cm. Nordiska Musikförlaget, Stockholm. Föreliggande vissamling utgör ett axplock ur det material som insänts till en sångpristävlan, anordnad år 1944 av tidniningarna "Barnen och Vi" och "Vår Skola".
Nr: 13334 Pris: 100 SEK
Pettersson, Bertil I BJÖRNSKOGEN.
Illustrerat pappband 1989, 35 sid., rikt ill. Bandet lätt nött. 26 x 20,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 23912 Pris: 90 SEK
Pettersson, Bertil SKOGENS RÄVAR.
Illustrerat pappband 1991. 37 sid., rikt fotoill. Liten nagg upptill i främre falsen. Bandet lätt skavt. 26 x 20,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 24239 Pris: 70 SEK
Phipson, Joan POJKEN OCH ALBATROSSEN.
Illustrerat pappband 1983, 121 sid. Namnteckning. Sjöstrands förlag.
Nr: 16547 Pris: 60 SEK
Piers, Helen VÅRTBITARE OCH FJÄRIL.
Dekorerat pappband 1975, (30) sid., ill. av Pauline Baynes. 22 x 18,5 cm. Opal.
Nr: 12054 Pris: 75 SEK
Pizer, Abigail HARRYS HEMLIGHET.
Illustrerat pappband 1989, utan paginering, ill. 26 x 20,5 cm. Richters.
Nr: 17344 Pris: 60 SEK
Pohlman, John & Klinting, Lars POHLMANS VÄDERLEK.
Illustrerat pappband 1986, 60 sid., rikt ill. 27 x 20 cm. ICA bokförlag.
Nr: 23869 Pris: 70 SEK
Porte, Sue POTATISEN.
Illustrerat pappband 1989, utan paginering, ill. Bra skick. 26 x 20 cm. Richters.
Nr: 17298 Pris: 50 SEK
Pröysen, Alf TESKEDSGUMMANS FÖDELSEDAG.
Illustrerat pappband 1960, 132, (1) sid., ill. med teckningar. Bandet lite nött, pärmens baksida med skada efter borttagen prislapp. 19,5 x 13 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 803 Pris: 50 SEK
Prøysen, Alf & Berg, Björn TESKEDSGUMMAN OCH DEN GÖMDA SKATTEN.
Illustrerat pappband 1991, (28) sid., ill. Bra skick. 23,5 x 17,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 24057 Pris: 75 SEK
Prøysen, Alf & Berg, Björn TESKEDSGUMMAN OCH ÄLGEN.
Illustrerat pappband 1990, (28) sid., ill. Bra skick. 23,5 x 17,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 24056 Pris: 75 SEK
Prøysen, Alf & Berg, Björn TESKEDSGUMMAN PLOCKAR BÄR.
Illustrerat pappband 1989, (28) sid., ill. Bra skick. 23,5 x 17,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 24058 Pris: 75 SEK
Pullman, Philip RÅTTPOJKEN.
Illustrerat pappband 2000, 175 sid., ill. Ett pärmhörn med en liten lagad skada. Opal.
Nr: 19577 Pris: 60 SEK
Radlov, Nikolaj BUSIGA DJUR.
Illustrerat pappband 1988, 48 sid., ill. med teckningar i färg. 22 x 26 cm. Raduga Moskva.
Nr: 9983 Pris: 90 SEK
Rindel, Gerd HENRIETTA OCH DEN GAMLA PADDAN.
Illustrerat pappband 1988, (28) sid., ill. Bra skick. 20,5 x 25,5 cm. Tidens förlag.
Nr: 17276 Pris: 70 SEK
Robinson, Claire Så lever PINGVINEN.
Illustrerat pappband 1992,31, (1) sid., rikt ill. Präglingsstämpel (ägar-) på försättsbladet. Två pärmhörn lite stukade annars i bra skick. 23,5 x 18 cm. Bonniers Junior.
Nr: 22551 Pris: 50 SEK
Roos, Anna Maria HEM OCH HEMBYGD. SÖRGÅRDEN + I ÖNNEMO. Första resp. andra skolåret.
2 inbundna volymer 1985 - 86, 195, (5), 306, (4) sid., ill. Skyddsomslag. Bra skick. Faksimilutgåvor av första upplagorna. Bildreproduktionerna är nygjorda efter originalen. Skyddsomslaget återgår på förstaupplagans kartongband, medan bandet ansluter till den första "skolupplagan" som utkom 1913. Bonniers Junior.
Nr: 18275 Pris: 150 SEK
Roos, Anna Maria HEM OCH HEMBYGD. SÖRGÅRDEN. Första skolåret.
Inbunden 1986, 195, (5) sid., ill. Skyddsomslag. Prislappsfläck baktill annars i bra skick. Faksimil av Sörgårdens första upplaga. Bildreproduktionerna är nygjorda efter originalen.Skyddsomslaget återgår på första-upplagans kartongband, medan bandet ansluter till den första "skolupplagan"n som utkom 1913. Bonniers.
Nr: 20650 Pris: 70 SEK
Roos, Anna Maria MED SÖRGÅRDSBARNEN OCH DERAS VÄNNER.
Klotryggsband med illustrerade pärmar, Stockholm 1937. 95, (1) sid., ill. Bandet lätt nött. 20 x 13 cm. Svenska Bokförlaget.
Nr: 16359 Pris: 90 SEK
Roos, Anna Maria ÖNNEMOFOLK. Berättelser och visor.
Inbunden 1986, 229, (3) sid., lite ill. Skyddsomslag. Bra skick. Boken är ett faksimil av första upplagan. Bandet ansluter till den första skolupplagan medan skyddsomslaget är anpassat till bildmotiven på de kartongband som Sörgården och I Önnemo presenterats i. Bonniers Junior.
Nr: 18276 Pris: 80 SEK
Rudström, Lennart TROLLSKOGEN - JOHN BAUER.
Illustrerat klotryggsband 1978, (32) sid., ill. 23,5 x 31,5 cm. Bonniers.
Nr: 20492 Pris: 120 SEK
Ruvo, Annika de - Wänblad, Mats - Gustavsson, Per HJÄRNKONTORET.
Illustrerat pappband 1997, tredje tryckningen. 60 sid., rikt ill. Granskare professor Göran Grimwall. Två pärmhörn något stukade annars i bra skick. 28,5 x 22 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 17302 Pris: 60 SEK
Råde, Lars & Nyberg, Robert KNEP LIST OCH KONSTER.
Dekorerat pappband 1994, 124 sid., ill. Ryggen upptill och ett par pärmhörn lite stukade. 24,5 x 16 cm. Alfabeta.
Nr: 13210 Pris: 65 SEK
Sadler, Judy Ann FRÄCKT I FLEECE.
Illustrerat pappband 2001, 40 sid., rikt ill. Bra skick. 26 x 19,5 cm. Barnens eget Hobbybibliotek. Richters.
Nr: 17372 Pris: 70 SEK
Sandberg, Inger & Lasse VAR ÄR LILLA ANNAS HUND?
Illustrerat pappband 1990, 3:e upplagan. (28) sid., ill. Bra skick. 26 x 21 cm. Månadsklubben Barnens Bästa. Rabén & Sjögren.
Nr: 23183 Pris: 70 SEK
Sandberg, Inger & Lasse VIT OCH SVART OCH ALLA DE ANDRA.
Illustrerat pappband 1986, (28) sid, ill. med teckningar i färg. 25,5 x 21 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 9987 Pris: 95 SEK
Sandberg, Inger och Lasse NIKLAS RÖDA DAG.
Illustrerat pappband 1990, (24) sid., ill. 26,5 x 20 cm. Alla Barns Bokklubb.
Nr: 8428 Pris: 60 SEK
Sandberg, Inger och Lasse NIKLAS ÖNSKEDJUR.
Illustrerat klotryggsband 1967, (32) sid., ill. Bakre pärmens undersida delvis med mindre stötmärken annars i bra skick.28,5 x 22 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 22780 Pris: 150 SEK
Sandberg, Inger och Lasse Sandbergs A B C D E
Illustrerat pappband 1987, (63) sid., rikt ill. 28,5 x 22 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 18153 Pris: 120 SEK
Sandberg, Lasse NÄR JAG VAR MINDRE. EN BOK FÖR STÖRRE BARN.
Illustrerat pappband 1996, (28) sid., ill. 27,5 x 21,5 cm. Eriksson & Lindgren
Nr: 22756 Pris: 90 SEK
Sandman Lilius, Irmelin GRÖNA ÖRA.
Illustrerat pappband 2001. (28) sid., ill. 20 x 23,5 cm. Eriksson & Lindgren.
Nr: 24242 Pris: 75 SEK
Scarry, Richard VAD HÄNDER I LUFTEN?
Illustrerat pappband 2003, 2:a upplagan, 2:a tryckningen. 63 sid., rikt ill. Pärmens underkant med några smärre stötmärken annars i bra skick. 30,5 x 24 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 23662 Pris: 95 SEK
Schneider, Jost FAMILJEN BLÅMES.
Illustrerat pappband 1991, 40 sid., fotoill. Bra skick. 23,5 x 22 cm. Carlsen.
Nr: 17308 Pris: 70 SEK
Sheehan, Angela TYRANNOSAURUS.
Dekorerat pappband 1978, ca. 23 sid., ill. i färg. 26,5 x 19,5 cm. Mimos Books. På engelska.
Nr: 8955 Pris: 50 SEK
Sigsgaard, Jens KUNG MIDAS HAR ÅSNEÖRON.
Illustrerat pappband 1985, utan paginering. Ill. av Jon Ranheimsaeter. Bra skick. 21,5 x 17,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 17290 Pris: 50 SEK
Silfverhielm, Lotta KLIPP TILL ETT HUS - BYGG FLERA.
Häftad 2000, 48 sid., rikt ill. 26 x 21 cm. Berghs förlag.
Nr: 20850 Pris: 60 SEK
Sindt, Ulf & Ahlbom, Jens PYRAMIDERNAS LAND. Livet i det gamla Egypten.
Illustrerat pappband 2000, 75 sid., rikt ill. Bra skick. 26,5 x 20 cm. Natur & Kultur.
Nr: 19440 Pris: 75 SEK
Sindt, Ulf (text) & Bard, Magnus (bild) BLAND SJÖRÖVARE OCH SKATTSÖKARE.
Illustrerat pappband 1996, 59, (2) sid., rikt ill. 24,5 x 19,5 cm. Alfabeta Bokförlag.
Nr: 19660 Pris: 70 SEK
Sonesson, Harald & Welinder, Lars JULKLAPPEN.
Illustrerat pappband 1990, (27) sid., rikt ill. Bandet lätt nött. 20 x 26,5 cm. Alla Barns Bokklubb.
Nr: 24159 Pris: 60 SEK
Spee, Gitte HERR GRIS I VIDA VÄRLDEN.
Illustrerat pappband 2004, 38, (1) sid., ill. Fint skick. 24,5 x 22 cm. Natur & Kultur.
Nr: 22761 Pris: 80 SEK
Spee, Gitte HERR GRIS OCH DET STORA OVÄDRET.
Illustrerat pappband 2003, 43, (2) sid., ill. Två pärmhörn lätt stukade annars i fint skick. 24,5 x 22 cm. Natur & Kultur.
Nr: 22762 Pris: 80 SEK
Stark, Ulf MIN VÄN PERCY, BUFFALO BILL OCH JAG.
Illustrerat pappband 2004, 212, (1) sid. Bra skick. Bonnier Carlsen.
Nr: 19580 Pris: 75 SEK
Stein, Monica & Fagerberg, Maj (bild) TOMTARNAS HEMLIGA JULAFTON. Efter en gammal tysk folksaga.
Illustrerat pappband 1986, 29, (1) sid., rikt ill. Två pärmhörn något stukade, överstruken kulspetsnotering överst på främre pärmens insida. 30,5 x 22,5 cm. Carlsen/if..
Nr: 6026 Pris: 95 SEK
Stein, Monica (svensk text) & Ishida, Takeo (bild) SNUFF DEN NYFIKNA BJÖRNUNGEN.
Illustrerat pappband 1984, 27, (1) sid., ill. Datumnotering på försättsbladet annars i bra skick. 26,5 x 20 cm. Alla Barns Bokklubb. Carlsen.
Nr: 22763 Pris: 80 SEK
Stenberg, Birgitta & Lepp, Mati BILLY OCH GRISARNA.
Illustrerat pappband 2000, (27) sid., ill. Bra skick. 26,5 x 20 cm. Bonnier Carlsen.
Nr: 23182 Pris: 75 SEK
Stenberg, Birgitta & Lepp, Mati BILLY OCH MONSTRET.
Illustrerat pappband 1995, 2:a upplagan. (25) sid., rikt ill. Bra skick. 26,5 x 20 cm. BonnierCarlsen.
Nr: 24920 Pris: 70 SEK
Stoddard, Sandol LÄGGDAGS.
Illustrerat pappband 1989, (32) sid., ill. av Lynn Munsinger. 21 x 20,5 cm. Richters.
Nr: 17484 Pris: 60 SEK
Sundh, Kerstin FLICKAN PÅ TAKET. En kärlighetsberättelse.
Illustrerat pappband 1986, 158 sid. Namnteckning annars i bra skick. Läsbiten.
Nr: 19255 Pris: 60 SEK
Sundström, Gun-Britt (text) & Gräns, Gunna (bild) DET UNDERBARA DAGISHEMMET.
Illustrerat pappband 1987, (40) sid., ill. 24,5 x 15,5 cm. Alfabeta.
Nr: 17083 Pris: 45 SEK
Svedberg, Ulf & Eriksson, Leif SOV GOTT, IGELKOTT! Stort och smått i naturen.
Illustrerat pappband 1997, 96 sid., rikt ill. Bra skick. 24,5 x 19,5 cm. Bonnier Carlsen.
Nr: 23216 Pris: 90 SEK
Szabo, Petra NYÅRSLANDET.
Illustrerat pappband 1991, (32) sid., rikt ill. Bra skick. 30 x 22,5 cm. Norstedts.
Nr: 17673 Pris: 75 SEK
Szabo, Petra TITTUT! Hemma hos oss.
Illustrerat pappband 1994, (22) sid., ill. 18,5 x 17,5 cm. Norstedts.
Nr: 23180 Pris: 45 SEK
Szekeres, Cyndy (bild) & Stein, Monica (svensk text) SAGOSTUNDEN.
Illustrerat pappband 1985, 30 sid., ill. 20 x 26,5 cm. Alla Barns Bokklubb.
Nr: 15851 Pris: 60 SEK
Söderbäck, Marianne VEM ÄR VARULVEN?
Dekorerat pappband 1987, 60 sid., ill. med teckningar i svartvitt. 20,5 x 15,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 9963 Pris: 50 SEK
Taikon, Katarina & Langhammer, Björn HUR BLEV DET SEN DÅ, KATITZI?
Klotryggsband med illustrerad pärm. 1977. (48 sid., rikt fotoill. Ryggen blekt. Katarina Taikons namnteckning på försättsbladet. 28,5 x 21,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 8090 Pris: 125 SEK
Taylor, Ron DINOSAURIER.
Illustrerat pappband 1995, 4:e upplagan. 45 sid., rikt ill. Översatt och fackgranskad av Ulf Svedberg. Bra skick. 32,5 x 24 cm. Bonnier Carlsen.
Nr: 22468 Pris: 90 SEK
Tegnér, Alice VISOR & SÅNGER. De mest älskade barnvisorna.
Illustrerat pappband 1979, 64 sid., noter. Lite större tillskrift på försättsbladet. 26,5 x 19,5 cm. LTs förlag.
Nr: 17629 Pris: 90 SEK
Tharlet, Eve DEN SNÄLLE JULKLAPPSMAKAREN.
Illustrerat pappband 1992, (24) sid., ill. 21 x 24 cm. Richters.
Nr: 22918 Pris: 80 SEK
Thor, Annika PIRR I MAGEN - KLUMP I HALSEN.
Illustrerat pappband 2003,120, (1) sid., ill. med teckningar av Cecilia Torudd. Bonnier Carlsen.
Nr: 20838 Pris: 70 SEK
Tidholm, Thomas & Anna-Clara JOLANTA.
Illustrerat pappband 2002. (32) sid., ill. Bra skick. 26,5 x 20,5 cm. Alfabeta.
Nr: 24545 Pris: 90 SEK
Tillberg, Louise OLA! Schimpansen Ola Norman.
Inbunden 1990, utan paginering, rikt ill. med teckningar och målningar i färg och svartvitt. Skyddsomslag. 24,5 x 22 cm. Fisher & Co.
Nr: 10513 Pris: 70 SEK
Tolkien, J. R. R. BREVEN FRÅN JULTOMTEN.
Illustrerat pappband 1976, (48) sid., rikt ill. 28 x 22 cm. AWE/GEBERS.
Nr: 8435 Pris: 175 SEK
Tonn, Maryjane H. & Hinke, George (bild) TOMTARNAS JULSTÖK.
Illustrerat pappband 1984, 30 sid., rikt ill. Bra skick. 26,5 x 20 cm. Carlsen.
Nr: 17611 Pris: 75 SEK
Topelius, Zacharias SAMPO LAPPELILL. En saga från finska Lappland
Klotryggsband med ill. pärmar 1960. 60, (1) sid., ill. med teckningar av Staffan Swärdshammar. Namnteckning. Pärmhörnen något nötta. Wahlströms barnböcker. Teddy-böckerna.
Nr: 24450 Pris: 65 SEK
Topsch, Wilhelm & Michl, Reinhard KATT KÄRA KATT.
Illustrerat pappband 1990, utan paginering, ill. Bra skick. 28,5 x 22 cm. Bokförlaget Opal.
Nr: 17343 Pris: 90 SEK
Townsend, Sue MIN HEMLIGA DAGBOK - Adrian 13 3/4 år.
Illustrerat pappband 1985, 221 sid. Namnteckning. Legenda.
Nr: 9048 Pris: 60 SEK
Twain, Mark TOM SAWYER.
Inbunden 1976, 239, (1) sid., ill. Janusz Grabianski. Skyddsomslag. Bra skick. Förlagstjänst.
Nr: 14897 Pris: 120 SEK
Törnqvist, Marit och Rita JULKARPEN.
Illustrerat pappband 1989. 32, (1) sid., rikt ill. Bra skick. 26 x 20,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 24158 Pris: 95 SEK
Unnerstad, Edith BOLLARULLA. Sju sagor från Söderåsen.
Illustrerat klotryggsband 1958, 1:a upplagan. 132, (1) sid., ill. med teckningar av Iben Clante. Namnteckning på försättsbladet. Bandet lätt nött, pärmhörnen lite mer. Rabén & Sjögren.
Nr: 20329 Pris: 120 SEK
Unnerstad, Edith KASTRULLRESAN.
Illustrerat pappband 1983, 167, (1) sid. En Lejon-Bok. Rabén & Sjögren.
Nr: 22735 Pris: 65 SEK
Unnerstad, Edith & Källström, Ylva (bild) LASSEMAN SPELAR.
Klotryggsband med dekorerade pappärmar, Sthlm. 1958, 59 sid., ill. med teckningar. Pärmarna lite nötta. Rabén & Sjögren.
Nr: 9990 Pris: 125 SEK
Unnerstad, Edith & Wikland, Ilon PYSEN RIDER.
Illustrerat pappband 1991, 2:a upplagan, 1:a tryckningen. (24) sid., ill. Pärmhörnen lite stukade. 26 x 21 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 22760 Pris: 60 SEK
Wahlgren, Nicklas & Demervall, Per NICKE & LILLA. Kolatjuven.
Illustrerat pappband 2003, andra upplagan. (27) sid., rikt ill. i färg. 19,5 x 26,5 cm. Bonnier Carlsen.
Nr: 15609 Pris: 60 SEK
Wallgren, Agneta (red.) DEN GYLLENE BARNKAMMARBOKEN.
Illustrerat pappband 2001, 128 sid., ill. Noter. Ett pärmhörn med en liten lagning. 22,5 x 24,5 cm. Bonnier Carlsen.
Nr: 19320 Pris: 130 SEK
Wallis, Diz MICKEL RÄV OCH GALA-PETTER.
Illustrerat pappband 1991, utan paginering, ill. Svensk text Gunnel Enby. Bra skick. 30 x 21,5 cm. Bokförlaget Opal. En berättelse ur Roman de Renart som skrevs av Pierre de Saint-Cloud på 11-hundratalet.
Nr: 17356 Pris: 90 SEK
Walt Disney BERNARD OCH BIANCA.
Illustrerat pappband 1986, utan paginering, ill. Bandet lätt nött. 24 x 16,5 cm. Richters.
Nr: 17396 Pris: 50 SEK
Walt Disney presenterar ASKUNGEN.
Illustrerat pappband 1981, utan paginering, ill. Bra skick. 24 x 16,5 cm. Hemmets Journal AB. Kalle Ankas Bokklubb.
Nr: 17394 Pris: 50 SEK
Walt Disney presenterar DJUNGELBOKEN.
Illustrerat pappband 1980, utan paginering, ill. Bra skick. 24 x 16,5 cm. Hemmets Journal AB. Kalle Ankas Bokklubb.
Nr: 17392 Pris: 50 SEK
Walt Disney presenterar NALLE PUH OCH TIGER.
Illustrerat pappband 1979, utan paginering, ill. Bandet lätt nött. 24 x 16,5 cm. Hemmets Journal AB. Kalle Ankas Bokklubb.
Nr: 17391 Pris: 50 SEK
Webster, Jean PAPPA LÅNGBEN.
Illustrerat pappband 1988, 222, (2) sid., ill. med små teckningar. Bandet lätt nött. 20,5 x 13 cm. Bonnier
Nr: 23620 Pris: 70 SEK
Velthuijs GRODAN OCH FRÄMLINGEN.
Illustrerat pappband 1993, utan paginering, ill. Två pärmhörn något stukade. 23,5 x 20,5 cm. Berghs förlag.
Nr: 17339 Pris: 50 SEK
Vere, Nicholas de (red.) FANTASTISKA FLYGPLAN.
Illustrerat pappband 1974, (30) sid., rikt ill. i färg. 26,5 x 20 cm. IPC International Publishing Company.
Nr: 15531 Pris: 75 SEK
Verne, Jules PROFESSOR OX EXPERIMENT.
Illustrerat pappband 1964, 165, (3) sid., ill. Bandet lite nött. Skattkammarbiblioteket. Natur & Kultur.
Nr: 23644 Pris: 60 SEK
Wessnert, Gudrun ENHÖRNINGENS GÅTA. En riddarberättelse.
Illustrerat pappband 2004, 163, (1) sid. Bra skick. Bonnier Carlsen.
Nr: 19576 Pris: 75 SEK
Widerberg, Siv & Forslind, Ann BARNBARNSRAMSOR.
Illustrerat pappband 1989, (27) sid., ill. Ett blad med lagad reva nedtill. 19,5 x 19. cm. Alfabeta.
Nr: 16352 Pris: 50 SEK
Widerberg, Siv & Wedsberg, Malin BARNENS FÖRSTA BOK. En antologi.
Illustrerat pappband 2002, 121 sid., rikt ill. Bra skick. 24 x 17 cm. En bok för alla.
Nr: 16336 Pris: 60 SEK
Wieslander, Jujja & Tomas LILLEBROR OCH BILLAN.
Illustrerat pappband 1993, 106, (1) sid., ill. med teckningar av Jens Ahlbom. Två pärmhörn lite stukade. Namnteckning. Natur och Kultur.
Nr: 19441 Pris: 60 SEK
Wieslander, Jujja & Tomas LILLEBROR OCH NALLE.
Illustrerat pappband 1999, 125, (1) sid., ill. med teckningar av Olof Landström. Två pärmhörn lite stukade. Natur och Kultur.
Nr: 14321 Pris: 60 SEK
Wikander, Eva & Örtengren, Lisa DOCK-BEGRAVNINGEN.
Illustrerat pappband 1995, 28, (1) sid., ill. Liten överkluddad namnteckning. 23,5 x 17,5 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 17084 Pris: 45 SEK
Wilhelm, Hans HARLEKINS JULKLAPP.
Illustrerat pappband 1992. (26) sid., ill. Svensk text Jan Hansson. Bra skick. 20 x 26,5 cm. Alla Barns Bokklubb.
Nr: 15841 Pris: 60 SEK
Winqvist, Jan-Åke NU KÖR VI!
Illustrerat pappband 2001, (25) sid., ill. Pärmen med några smärre stötmärken. 21 x 27 cm. Rabén & Sjögren.
Nr: 22743 Pris: 50 SEK
Vogel, Herma & Spee, Gitte NOAKS ARK och andra berättelser ur Gamla och Nya testamentet.
Illustrerat pappband 2001, 142, (1) sid., ill. Översättning Ingegärd Martinell. Bra skick. 24,5 x 22 cm. Natur & Kultur.
Nr: 19533 Pris: 95 SEK
Wood, Amanda (text) - Kneen, Maggie (Illustrationer) DEN STORA ÄGGJAKTEN.
Illustrerat pappband med knytband. 1993, inlagan på 16 sid. i leporellovikning. 25 Öppningsbara luckor att titta bako, kort text till varje bild.Bra skick. 21,5 x 21,5 cm. Go´boken.
Nr: 17313 Pris: 100 SEK
Yershov, P. THE LITTLE HUMPBACKED HORSE.
Illustrerat klotryggsband (utan år), 102, (2) sid., ill. by N. M. Kochergin.Translated from the russian by Louis Zellokof. Cover a bit worn. 29 x 23 cm. Foreign Languages Publishing House, Moscow.
Nr: 21028 Pris: 125 SEK
Zim, Herbert S. VALAR OCH VALFÅNGST.
Illustrerat klotryggsband 1955, 31 sid., rikt ill. 21 x 18 cm. Folket i Bilds Vetaböcker, Nr 5.
Nr: 18732 Pris: 70 SEK