ANTIKVITETER I FÄRG.

Inbunden 1980, 349 sid., rikt ill. Skyddsomslag. Bra skick. Tidens förlag.

Nr: 4196    Pris: 135 SEK    


   ANTIQUITÄTEN. Eine Stilkunde für Sammler. Mit über 1000 Abbildungen.

Inbunden 1980, 319 sid., rikt ill. i färg och svartvitt. 34,5 x 27 cm. Skyddsomslaget något nött, snitten med smärre fläckar. Vorwort von Annette Kratz. Ebeling Verlag, Wiesbaden.

Nr: 9806    Pris: 300 SEK    


   DEN RYSKA IKONEN 1000 ÅR.

Dekorerat pappband 1988, 70 sid., ill. i svartvitt. 21,5 x 18 cm. Nationalmuseum 16.12.1988 - 27.3.1989.

Nr: 7203    Pris: 100 SEK    


   ISLAMISKT SILVER

Inb 1989, 96 s., rikt ill. i färg och svartvitt. Medelhavsmuseet Skrifter 14.

Nr: 1306    Pris: 70 SEK    


   RÖRSTRAND under tre århundraden 1726 - 1943. Utställning 3 april - 16 maj 1943.

Häftad 1943, 131, (1) sid. + planscher. Lätt nött omslag. Nationalmusei utställningskatalog nr 91.

Nr: 16133    Pris: 150 SEK    


   Selected CHINESE ANTIQUITIES from the collection of GUSTAF ADOLF crown prince of Sweden.

Dek. linneb. Sthlm 1948. 146 s., ill. + 110 plr.

Nr: 1522    Pris: 750 SEK    


   UNDER KLUBBAN. 784 auktionsföremål i bild med uppgifter om priser,ålder, material och tillverkning.

Illustrerat pappband 1971, 95, (1) sid., rikt ill. i svartvitt. 2 pärmhörn lite skadade. Namnteckning. ICA-förlaget.

Nr: 16114    Pris: 50 SEK    


Afghan Carpet Exports Guild, Kabul  AFGHAN CARPETS.

Trådhäftad (1960), (32) sid., färgill. Annonser. Bakre omslaget med ringformad fuktfläck efter glas/flaska?

Nr: 20134    Pris: 120 SEK    


Amir, M. K. Zephyr  SUPREME CARPETS FROM IRAN AND TURKEY.

Illustrerat förlagsband med helt guldsnitt. Singapore 1979, 200 sid., rikt ill. i färg. 31 x 24,5 cm.

Nr: 16564    Pris: 300 SEK    


Andersson, Olof  FOLKLIGA SVENSKA KORALMELODIER från Gammalsvenskby och Estland.

Häftad 2003, 170 sid., ill. Noter. Fint skick. 27 x 20 cm. Gidlunds förlag.

Nr: 18908    Pris: 190 SEK    


Andrén - Hellner - Hernmarck - Holmquist  SVENSKT SILVERSMIDE. Guld-och silverstämplar 1520 - 1850.

Dekorerat originalband 2000, 925 sid., ill. Bra skick. 30 x 19 cm. Nordiska Museets Förlag.

Nr: 6755    Pris: 950 SEK    


Bengtsson, Bengt  GAMMALT SILVER.

Hft 1968, 144 s., ill.

Nr: 1254    Pris: 95 SEK    


Bengtsson, Bengt  GAMMALT SILVER. Ur Kulturens samlingar.

Illustrerat pappband 1979, 228 sid., rikt ill. 24,5 x 17,5 cm. ICA bokförlag.

Nr: 1949    Pris: 125 SEK    


Bennett, Ian  ORIENTAL CARPET IDENTIFIER.

Hard cover 1989, 110, (2) pp., richly ill. in colour. Dustjacket. 30 x 23 cm. Arlington Press.

Nr: 14044    Pris: 125 SEK    


Benzon, Gorm  ANTIKVITETER FRÅN NÄR OCH FJÄRRAN.

Klotband 1965, 269 sid., rikt ill. Utan skyddsomslag. Forum.

Nr: 9620    Pris: 85 SEK    


Bernström, John  SPELKORT.

Häftad 1959, 90 sid., rikt ill. Omslaget delvis något blekt. 21 x 14 cm. Nordiska museet.

Nr: 17901    Pris: 120 SEK    


Cameron, Ian & Kingsley-Rowe, Elizabeth (hrsg.)  DAS GROSSE ANTIQUITÄTEN-LEXIKON.

Hardbound 1983, 400 pp., richly ill. 4500 Sachbegriffe und biograpische Artikel, 1000 Abbildungen, davon 500 farbig. Vorwort von Sir John Pope-Hennessy. Dustwrapper worn. 27 x 23 cm. Verlag Herder Freiburg im Breisgau. Die englische Originalausgabe erschien unter dem Titel "COLLINS ENCYCLOPEDIA OF ANTIQUES".

Nr: 20068    Pris: 250 SEK    


Cassel-Pihl, Eva Helena (ed.)  HALLWYLSKA SAMLINGEN AV ORIENTALISKA MATTOR OCH TEXTILIER / The Hallwyl Collection of Oriental Carpets and Textiles.

Klotryggsband med vinrött sammetsliknande pärmöverdrag med text i guld. Övre guldsnitt. Stockholm 2003, 230, (2) sid., rikt ill. i färg samt äldre svartvita fotografier. Det transparenta skyddsomslaget är något skavt. 28,5 x 22 cm.

Nr: 17160    Pris: 450 SEK    


Cedrenius, Gunilla  KÄRNA, TRÅG, SPINNROCK. Att samla gamla bruksföremål av trä.

Illustrerat pappband 1972, 77, (2) sid., rikt ill. 19 x 15 cm. Bonniers.

Nr: 16927    Pris: 90 SEK    


De la Gardie, Christina  BADRUM och BOUDOIR.

Dekorerat pappband 1974, 93, (2) sid., rikt ill. Namnetikett upptill på främre pärmens insida. 19 x 15,5 cm. Bonniers.

Nr: 12911    Pris: 75 SEK    


Dyrssen, Eva  MAGISKT LJUS. Om ljuskronor i Sverige.

Dekorerat förlagsband 2002, 112 sid., rikt ill. i färg och svartvitt. Fint skick. 23,5 x 21,5 cm. Nordiska Museets Förlag.

Nr: 8592    Pris: 270 SEK    


Fokker, Nicolas  ORIENTALISKA MATTOR AV IDAG.

Inbunden 1977, 3:e reviderade upplagan. 136 sid., rikt ill. i färg och svartvitt. Skyddsomslaget lätt nött. 27 x 18,5 cm. Trevi.

Nr: 3973    Pris: 150 SEK    


Fredlund, Jane  ALLMOGEMÖBLER FRÅN HELA SVERIGE.

Illustrerat pappband 2003, Tredje reviderade och utökade upplagan. 135, (1) sid., rikt ill. i färg och svartvitt. 27 x 20 cm. ICA bokförlag.

Nr: 4187    Pris: 110 SEK    


Fredlund, Jane  ALLMOGEMÖBLER.

Illustrerat pappband 1978, andra tryckningen. 160, sid., rikt ill. i färg och svartvitt. Liten pappersskada upptill i främre inre falsen. 24,5 x 17,5 cm. ICA bokförlag.

Nr: 16018    Pris: 135 SEK    


Fredlund, Jane  ANTIKT OM NÅGRA ÅR.

Illustrerat pappband 1983, 65 sid., rikt ill. Bandet lätt nött. 24,5 x 17,5. Hem & Fritid, ICA förlaget AB.

Nr: 18036    Pris: 75 SEK    


Fredlund, Jane  ANTIKT TILL BORDS.

Illustrerat pappband 2000, 128 sid., rikt ill. Bra skick. 27 x 20 cm. ICA bokförlag i samarbete med Antik & Auktion.

Nr: 15067    Pris: 200 SEK    


Fredlund, Jane  AUKTIONSHANDBOKEN 1700 - 2000.

Illustrerat pappband 2005, 4:e upplagan, 284, (1) sid., rikt ill. 23 x 20 cm. Prisma.

Nr: 18246    Pris: 125 SEK    


Fredlund, Jane  AUKTIONSHANDBOKEN.

Illustrerat pappband 1995, andra upplagan, 189 sid., rikt ill. 22,5 x 17,5 cm. Rabén Prisma.

Nr: 8890    Pris: 150 SEK    


Fredlund, Jane  STORA AUKTIONSHANDBOKEN.

Illustrerat pappband 1999, 236 sid., rikt ill. Skyddsomslag. Rabén Prisma.

Nr: 7915    Pris: 140 SEK    


Fredlund, Jane  STORA BOKEN OM ANTIKT, GAMMAL OCH NÄSTAN NYTT.

Illustrerat pappband 1986, 214 sid., rikt ill. i färg. Namnetikett annars i bra skick. 27 x 20 cm. ICA bokförlag.

Nr: 15255    Pris: 95 SEK    


Fredlund, Jane & Bäck, Bertil (foto)  MODERNA ANTIKVITETER.

Inbunden 2006, 183, (1) sid., rikt ill. Skyddsomslag. Fint skick. 23,5 x 17,5 cm. Ordalaget.

Nr: 17130    Pris: 180 SEK    


Gardie, Christina de la  GAMLA TING FRÅN KÖKET. En bok för samlare.

Illustrerat pappband 1973, 87, (1) sid., rikt ill. 19 x 15,5 cm. Bonniers samlarserie.

Nr: 17878    Pris: 90 SEK    


Granlund, Elsebeth & Sundblom, Hans  LAMPOR OCH LJUSSTAKAR.

Illustrerat pappband 1972, 93 sid., rikt ill. 19 x 15,5 cm. Bonniers samlarserie.

Nr: 17881    Pris: 95 SEK    


Granlund, Elsebeth & Sundblom, Hans  SAMLA GLAS.

Illustrerat pappband 1974, 87, (1) sid., rikt ill. Namnetikett upptill på främre pärmens insida. 19 x 15,5 cm. Bonniers samlarserie.

Nr: 12902    Pris: 95 SEK    


Granlund, Lis  RING BROSCH KEDJA. Samla smycken.

Illustrerat pappband 1972, 95, (1) sid., rikt ill. Bandet lite nött, ryggen lite mera nedtill. 19 x 15,5 cm. Bonniers samlarserie.

Nr: 17879    Pris: 95 SEK    


Granlund, Lis  RING BROSCH OCH KEDJA.

Dekorerat pappband 1972, 95, (1) sid., rikt ill. Namnetikett upptill på främre pärmens insida. 19 x 15,5 cm. Bonniers.

Nr: 12910    Pris: 125 SEK    


Granlund-Welander, Elsebeth & Sundblom, Hans  GAMLA TING AV SILVER.

Illustrerat pappband 1973, 94, (1) sid., rikt ill. Pärmens hörn + ryggen upp- och nedtill är lite nötta. Bonniers samlarserie.

Nr: 17877    Pris: 60 SEK    


Gripenberg, Ole  TENNSOLDATER som leksaker, samlarfigurer och undervisningsmaterial.

Dekorerat pappband 1973, 82, (1) sid., ill. Bra skick. 19 x 16 cm. Forum. När?Var?Hur?Serien.

Nr: 12867    Pris: 135 SEK    


Grosch,H.  HERRBÖE-FAYENCER dens Historie og Tilvirkninger.

Lite nött halvfranskt band, 29 sid. text + 11 kolorerade planscher. Omslaget medbundet. Exlibris. 24 x 33 cm. Kristiania Kunstindustrimuseum 1876 - 1901. Udgivne af Museets Bestyrelse. Kristania W. C. Fabritius & Sönner, A/S. 1901

Nr: 10071    Pris: 750 SEK    


Gyllensvärd, Bo  KINESISKT PORSLIN och dess förhistoria.

Häftad 1966, 129, (3) sid., ill. Namnteckning annars i bra skick.20 x 13,7 cm. ICA-förlaget.

Nr: 1293    Pris: 95 SEK    


Gyllensvärd, Bo  KINESISKT PORSLIN och dess förhistoria.

Illustrerat pappband 1977, 144 sid., ill. Ur Kulturens samlingar. ICA bokförlag.

Nr: 17869    Pris: 125 SEK    


Harris, Nathaniel  MATTOR FRÅN ORIENTEN.

Inbunden 1977, 96 sid., rikt ill. i färg. Skyddsomslag.32,5 x 23,5 cm. Svenska Bokhandlareföreningen.

Nr: 15088    Pris: 200 SEK    


Hedstrand, Björn  SILVERVAROR I SVERIGE 1830 - 1915.

Guldsmedsbranschens tillverkning, import och försäljning med särskild hänsyn till sortiment och kvantitet. Hft Sthlm 1975, 196 s. + avbildn.

Nr: 1297    Pris: 300 SEK    


Herlitz-Gezelius, Ann Marie  JUGEND från auktioner och samlingar.

Illustrerat pappband 1975, 79 sid., rikt ill. 19 x 15,5 cm. Bonniers samlarserie.

Nr: 17880    Pris: 95 SEK    


Hård af Segerstad, Ulf & Granath, Karl-Erik (bild)  KERAMIK. Sekelskifte till sjuttiotal.

Illustrerat pappband 1976, 31, (1) sid. text + 109 färgill. + (2) sid. Granath & Hård af Segerstad Förlagsproduktion

Nr: 14926    Pris: 150 SEK    


Izmidlian, Georges  ÄKTA MATTOR FRÅN ORIENTEN. En bok om mattor från vår egen tid, att välja, äga och vårda dem.

Illustrerat pappband 1979, 128 sid., rikt ill. med fotoplanscher i färg och svartvitt. Ryggen lätt blekt. ICA bokförlag.

Nr: 1304    Pris: 125 SEK    


Izmidlian, Georges  ÄKTA MATTOR FRÅN ORIENTEN. En bok om mattor från vår egen tid, att välja, äga och vårda dem.

Illustrerat pappband 1979, 128 sid., rikt ill. med fotoplanscher i färg och svartvitt. Bra skick. ICA bokförlag.

Nr: 1307    Pris: 160 SEK    


Jenyns, R. Soame  CHINESE ART. Textiles, Glass and Painting on Glass, Carvings in Ivory and Rhinoceros Horn, Carvings in Hardstones, Snuff Bottles, Inkcakes and Inkstones.

Hardbound 1981, revised edition. 243, (1) pp., richly ill. Dustjacket. Fine. 27,5 x 21,5 cm. Phaidon, Oxford.

Nr: 17843    Pris: 200 SEK    


Kybalová, Jana  KERAMIKMÄRKEN FRÅN HELA VÄRLDEN.

Klotband 1982, 255 sid., 1782 avbildningar. Skyddsomslag. Bra skick. Nybloms förlag.

Nr: 17922    Pris: 150 SEK    


Lagercrantz, Bo  GAMLA TALLRIKAR.

Häftad 1962, 100 sid, ill.

Nr: 4391    Pris: 95 SEK    


Lagercrantz, Bo  IRIS, VINETA och GRÖNA ANNA. Rörstrandsserviser 1860 - 1960.

Häftad 1965, 92 sid., rikt ill. i färg och svartvitt. Lite nött omslag. ICA-förlaget.

Nr: 4519    Pris: 95 SEK    


Lagerquist, Marshall  SVENSKA STOLAR efter Holländsk - engelska förebilder.

Häftad Göteborg 1946, 106 sid., rikt ill. 27,5 x 19,5 cm. Röhsska Konstslöjdmuseet, Göteborg.

Nr: 8482    Pris: 325 SEK    


Larson, Knut  ORIENTALISKA MATTOR.

Klotryggsband med dekorerade pärmar. 219 sid., rikt ill. i färg och svartvitt. Utan skyddsomslag. Bandet lite nött. 25,5 x 19,5 cm. nordisk Rotogravyr, Stockholm.

Nr: 14158    Pris: 120 SEK    


Larsson, Lennart  MATTOR FRÅN KINA, SINKIANG OCH TIBET.

Inbunden 1985, 141 sid., rikt ill. i färg. Skyddsomslaget något skavt. 27 x 24 cm. Interpublishing.

Nr: 15087    Pris: 140 SEK    


Liebetrau, Preben  ORIENTALISKA MATTOR I FÄRG.

Illustrerat pappband 1966, 2:a upplagan. 186, (1) sid., rikt ill. i färg. När Var Hur serien. 19 x 12,5 cm. Forum.

Nr: 20093    Pris: 80 SEK    


Lion-Goldschmidt, Daisy & Moreau-Gobard, Jean-Clude  CHINESE ART. Bronzes, Jade, Sculpture, Ceramics.

Hardbound 1980, revised edition. 263, (1) pp., richly ill. Dustjacket. Fine. 27,5 x 21,5 cm. Phaidon, Oxford.

Nr: 17842    Pris: 200 SEK    


Ljungström, Attis  BORD PÅ AUKTION.

Illustrerat pappband 1974, 96 sid, rikt ill. Mindre namnetikett på främre pärmens insida. Bonniers samlarserie.

Nr: 4197    Pris: 75 SEK    


Ljungström, Attis  KLUBBAT PÅ AUKTION. Priser och jämförelser under 60- talet.

Häftad 1969, 133 sid., rikt illl. 20 x 13,5 cm. ICA förlaget.

Nr: 12710    Pris: 65 SEK    


Ljungström, Attis  KLUBBAT! Med auktionspriser från 1960-tal till 1980-tal.

Illustrerat pappband 1982, 256 sid., rikt ill. Bra skick. 23,5 x 21,5 cm. ICA bokförlag.

Nr: 17886    Pris: 120 SEK    


Ljungström, Attis  STOLAR PÅ AUKTION.

Dekorerat pappband 1973, 96 sid., rikt ill. Namnetikett upptill på främre pärmens insida. Bandet lätt nött. 19 x 15,5 cm. Bonniers.

Nr: 12901    Pris: 70 SEK    


Mattsson, Charlotte  ANTIKBOKEN. Möbler och gamla ting från barock till jugend, allmoge.

Dekorerat pappband 1991, 112 sid., rikt ill. i färg och svartvitt. 26 x 19,5 cm. Bokförlaget Semic.

Nr: 7769    Pris: 95 SEK    


Nathorst-Böös, Ernst  BÖRS OCH BÖSSA.

Dekorerat pappband 1970, 80 sid., rikt ill. ICA förlaget.

Nr: 4190    Pris: 95 SEK    


Neumüller, Anders  GÅRDAGENS RARITETER. Dyrgripar från 25 samlarområden.

Inbunden 1981, 193, (1) sid., ill. Skyddsomslag. Rabén & Sjögren.

Nr: 13908    Pris: 100 SEK    


Nilson, Siv & Key L.  GAMMALT OCH KÄRT. En bok om återanvändning.

Illustrerat pappband 1975, 74 sid., rikt ill. i färg. Signatur på försättsbladet. Ryggen lite blekt annars i bra skick. 20,5 x 20,5 cm. LTs förlag.

Nr: 3018    Pris: 75 SEK    


Nordenfalk, Carl  SÉVRES ET LES CINQ SENS.

Dekorerat pappband 1984, 120 sid., ill. i färg och svartvitt. Nationalmusei skriftserie N.S. 2.

Nr: 4177    Pris: 95 SEK    


Opie, James consultant editor  The Collector´s Guide to 20TH CENTURY TOYS.

Inb 1999, 96 s., rikt ill. Bra skick. 30 x 23,5 cm.

Nr: 6294    Pris: 175 SEK    


Opstad, Lauritz  HERREBÖ FAJANCE FABRIQUE 1759. Minneutstilling 1959. katalog.

Klotband med blekt rygg, 107 sid., ill. Omslaget medbundet. 21 x 15 cm.

Nr: 10073    Pris: 275 SEK    


Opstad, Lauritz  HERREBÖE FAJANCE FABRIQUE et norsk industri-eventyr fra Rokokko-tiden.

Dekorerat originalband 1959, 344 sid., ill. Skyddsomslaget delvis gulnat. 21 x15,5 cm. Aktieselskapet Borregaard.

Nr: 10074    Pris: 525 SEK    


Petersen, Grete  AFRIKANSK SLÖJD. Hyddor, dräkter, masker, smycken, musikinstrument, lerkärl och korgar.

Dekorerat pappband 1976, 94 sid., rikt ill. Namnetikett upptill på främre pärmens insida. Bra skick. 20,5 x 15,5 cm. ICA Bokförlag.

Nr: 12903    Pris: 75 SEK    


Poche, Emanuel  PORSLINSMÄRKEN FRÅN HELA VÄRLDEN.

Klotband 1977, 254, (1) sid. Skyddsomslag. Bokförlaget PLUS.

Nr: 17923    Pris: 150 SEK    


Rice, Talbot, T.  ICONS.

Studio Editions. London. 1990 New edition. 143 pp. including 65 coloured plates. Fine in the original cloth and in the fine dustwrapper. 33,5 x 24 cm.

Nr: 13982    Pris: 350 SEK    


Santesson, B. O.  GAMMALT TENN.

Häftad 1962, 104 sid., ill. Omslagets framsida med en liten skada nere till höger. ICA-förlaget.

Nr: 1375    Pris: 85 SEK    


Schrijver, Elka  GLAS OCH KRISTALL. Från förhistorisk tid till mitten av 1800-talet.

Häftad 1963, 99 sid., ill. med fotoplanscher. Namnteckning. Stämpel upptill på titelbladet. Nybloms.

Nr: 14981    Pris: 135 SEK    


Stará, Dagmar  TENNSTÄMPLAR från hela världen.

Klotband 1980, 2:a upplagan. 256 sid., ill. med stämplar. Skyddsomslagets rygg något blekt. Bokförlaget PLUS.

Nr: 18259    Pris: 125 SEK    


Stavenow, Elisabet  SIDEN, SAMMET, LÄDER, LÄRFT. Klädsel på gamla stolar.

Häftad 1961. 116 sid., ill. Ngt. nött omslag. Namnteckning. 20 x 13,5 cm. ICA-förlaget.

Nr: 1388    Pris: 75 SEK    


Sterner, Maj  ORIENTENS MATTOR och deras vård.

Inbunden 1959, 259 sid., rikt ill. i svartvitt. Utvikbar karta. Skyddsomslaget nött och solkat och med skada efter borttagen prislapp. 22 x 14,7 cm. Bonniers.

Nr: 11331    Pris: 135 SEK    


Thulin, Björn  ANTIKRONDER.

Inb 1962. 160 sid., ill.

Nr: 1400    Pris: 75 SEK    


Tunander, Britt  ANTIKVITETSLEXIKON.

Dekorerat pappband 1979, 330 sid., ill. med teckningar. Bra skick. 21,5 x 14 cm. Natur & Kultur.

Nr: 12914    Pris: 120 SEK    


Tunander, Britt  ILLUSTRERAT ANTIKLEXIKON.

Illustrerat pappband 2000, 443 sid., rikt ill. Fint skick. Natur & Kultur.

Nr: 14952    Pris: 250 SEK    


Tunander, Britt & Ingemar  GÅ I ANTIKBOD.

Häftad 1967, 144 sid., rikt ill. ICA förlaget.

Nr: 5044    Pris: 75 SEK    


Tunander, Britt och Ingemar  KÖPA MÖBLER PÅ AUKTION.

Häftad 1960, 116 sid., ill. ICA-förlaget.

Nr: 1404    Pris: 75 SEK    


Tunander, Britt och Ingemar  OSKARIANA. Möbler, husgeråd och prydnadsting från Oscar II:s tid.

Hft 1971, 120 s., ill.

Nr: 4390    Pris: 95 SEK    


Tunander, Britt och Ingemar  VIKTORIANA. Engelsk antikrond i London och Sverige.

Häftad 1969, 140 sid., rikt ill. Namnetikett.

Nr: 4203    Pris: 75 SEK    


Wanscher, Ole  ENGELSKE MÖBLER.

Ca 1600 - 1800. Inb Köpenhamn 1962, 94 s., ill.

Nr: 1410    Pris: 65 SEK    


Wanscher, Ole  MÖBELKUNSTENS HISTORIE.

Inb Köpenhamn 1961. 93 s., ill.

Nr: 1411    Pris: 65 SEK    


Westermann, Poul  AEGTE TAEPPER.

Dekorerat förlagsband Köbenhavn 1962, fjerde oplag. 215 sid., rikt ill. i färg och svartvitt, utvikbara kartor. Skyddsomslag. Bra skick. 26,5 x 20 cm. Martins forlag.

Nr: 9488    Pris: 250 SEK    


Widman, Dag - Winter, Karin - Stritzler-Levine, Nina  BRUNO MATHSSON.

Linneklotband 2006, 227, (1) sid., rikt ill. i färg och svartvitt. Skyddsomslag. Bra skick. 31 25 cm. Bokförlaget Arena.

Nr: 6641    Pris: 450 SEK    


Wynter, Harriet  An introduction to EUROPEAN PORCELAIN.

Inbunden 1971, 255 sid., ill. Lite nött skyddsomslag. Främre försättsbladet med anteckningar med kulspets.

Nr: 4195    Pris: 135 SEK    


Åstrand, Barbro  GAMLA UR. Ur Kulturens samlingar.

Häftad 1969, 108 sid., rikt ill. Omslaget blekt över ryggen. 20 x 13,5 cm. ICA förlaget

Nr: 11327    Pris: 75 SEK    


Åstrand, Barbro  GAMLA UR. Ur Kulturens samlingar.

Häftad 1963, 106, (2) sid., rikt ill. Namnteckning på försättsbladet. 20 x 13,5 cm. ICA förlaget

Nr: 4206    Pris: 125 SEK    


Örnberg, Anna & Maria  GAMMALT BLIR NYTT. Fynda, fixa & renovera.

Dekorerat pappband 2001, 48 sid., rikt ill. i färg. Nyskick. 26,5 x 20 cm. Bokförlaget Semic.

Nr: 12627    Pris: 65 SEK